Sähköautot eivät sovellu Suomeen - valitettavasti!

Rengasmelu korostuu ja raastaa matkustajien korvia kun nastarenkaiden rikkoma tienpinta rohisee renkaissa. Äänekkäässä polttomoottorikäyttöisessä ajoneuvossa melutuntemus on vähäisempi kun on muutakin kuin vain rohinaa melussa mukana.
12169
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kaikissa autoissa on kova rengasmelu, koska tiet joudutaan päällystämään karkeasta louhossepelistä tehdyllä asfaltilla ja lisäksi nastarenkaat hakkaavat kiviaineksen väleistä vaimentavan bitumin irti. Puhumattakaan jos vielä käyttää nastarenkaita. Koeajoin Priuksen ja huomasin todella kovan rengasmelun.

1Äänestä

Aloitukseni oli lähinnä vitsi. Se kuvaa sitä ,kuinka tikulla pitää kaivaa perusteita minkä hyvänsä asian vastustukselle.;:)

Äänestä
  • Oletko ajanut sähköautolla?

    Äänestä

  • kysynsitä kirjoitti:

    Oletko ajanut sähköautolla?

    En.

    Äänestä

Itse olen maksanut autoilusta niin paljon veroja, että oikeuteni on ajaa nastarenkaat loppuun ensi kesänä.

1Äänestä
  • Ehe ne loppuun mene! Uria voi jyrsiä syvemmäksi. Kaikkea sitä ihminen viherahon videoista oppiikin!

    Äänestä

Mistä sähkö kaikkiin satoihin tuhansiin tuleviin sähköautoihin?
Tuulimyllyistäkö? Karahtaa kiville koko vihrä ajattelu tuolta osalta.
Nythän saa jo täysin puhdasta "dieseliä" ja kehitys tuohon suuntaan on järkevää, se saadaan jätteistä joiden kanssa ollaan liemessä nyt jo.

2Äänestä
  • VOLVO antoi hiljattain lausunnon ,että dieselmoottorilla on aikaa 4 vuotta..

    1Äänestä

  • Lisä ydinvoimaa ollaan rakentamassa, että kyllä sähkö riittää.

    1Äänestä

  • Dinsinööri kirjoitti:

    Lisä ydinvoimaa ollaan rakentamassa, että kyllä sähkö riittää.

    Ei ydinvoimaa halua kukaan sen tuottaman sähkön korkean hinnan johdosta. Venäjän suurlähettiläskin jo lupasi kepulaisen Fennovoiman myöhästyvän - auki jäi vain, että kuinka pitkään.

    1Äänestä

Polkimilla ja dynamolla varustettu sähköauto on tulevaisutta.

2Äänestä

Itseajava sähköauto on tulevaisuutta, itse saa rönöttää sohvalla kun se hakee ruuat kaupasta niinkuin välipalat hesen luukulta. Ihanaa kehitystä.

2Äänestä

Kommentoi aloitusta


MelunLaatu kirjoitti:

Rengasmelu korostuu ja raastaa matkustajien korvia kun nastarenkaiden rikkoma tienpinta rohisee renkaissa. Äänekkäässä polttomoottorikäyttöisessä ajoneuvossa melutuntemus on vähäisempi kun on muutakin kuin vain rohinaa melussa mukana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu