Ketjujen poistattelut !

Arvelinkin niin käyvän. Avaukseni viitelähteineen eri aineistoihin Nikea-lahkolaisille oli kerraan niin ikävä piikki farisealaisessa lihassaan, että se piti kiireesti poistattaa pois näkyvistä kaksinaismoraalista omaatuntoa kiusaamasta.

Että sellaisia uskomuksien "rehellisiä" hedelmiä, kuin ne kuvauksen valkeiksi kalkitut haudat, ei toki mitään uutta taivaan alla senkään suhteen ;-)
9157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ai jai. Mistäs se on poistettu?

Äänestä

Alla olevasta tein oman avauksen ja lisäsin hieman extraa osoittamaan Nikea-Athanasios-lahkolaisten oneway'neen räikeän kaksinaismoraalisuuden ja tuplapunnukset.

*

Mikäli Raamatun luotettavuus on sinulle tärkeää, niin tutki rehellisesti sen todellisuutta.

Vt-seuran UMK on vain pieni pisara kokonaisuuden meressä.

Perehdy huolella mm. alla olevaan mikäli itselleisi ja toisille rehellisyys on sinulle moraalisesti ja älyllisesti tärkeää.

*

"Raamatun käsikirjoitukset todistavat, että tekstejä muokattiin vuosisatoja vastaamaan kunkin aikakauden käsityksiä. Kuvat Israel Museum."

"Näkyy rivien välistä. Käsikirjoitusten kopioijat merkitsivät uusia tulkintoja rivien väleihin ja marginaaleihin. Seuraavalla jäljentämiskierroksella huomautukset siirtyivät osaksi virallista tekstiä."

- http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/uusimmat/raamatun_sana_on_niin_kuin_luetaan

*
"Ei ole mitään uutta auringon alla - uskonnossakaan, toteaa assyriologi Simo Parpola. Juutalaisuuden, kristinuskon ja islamin perussymbolit ovat lainaa Mesopotamian alueen kulttuurivarastosta, jossa ne tunnettiin jo tuhansia vuosia aiemmin."

- http://www.helsinki.fi/lehdet/yolehti/yl13art.htm

*

"SIMO PARPOLA’S “THE ASSYRIAN PROPHESIES” "

- http://www.nineveh.com/THE ASSYRIAN PROPHESIES.html

*

Alla hieman aineistoa, joka tuo esille Raamatun ristiriitaisuuksia.

"An Incredible Interactive Chart of Biblical Contradictions"

- http://www.patheos.com/blogs/friendlyatheist/2013/08/19/an-incredible-interactive-chart-of-biblical-contradictions/

*

"Contradictions in the Bible"

"Identified verse by verse and explained using the most up-to-date scholarly information about the Bible, its texts, and the men who wrote them — by Dr. Steven DiMattei"

- http://contradictionsinthebible.com/

*

Äänestä
  • Ihan asiaa, ja joko robo tuumas että liikaa lainauksia tai sitten uskovaiset hermostuivat.

    Äänestä

Jälleen lähti yksi avaus vilkkaasti kokonaan pois jossa kyseltiin UMK:n eroja vs. kirkkoraamattu ja jossa alempana nostettiin esille itse Raamatun kestämättömyys, tekstien loputtomat muutokset jo vuosisatojen / tuhansien aikana ja sen ristiriidat. Itse avaus oli asillinen ja ilman linkin linkkiä.

S24:n robotin poistamana vai jonkin ilkeämielisen 'fundis-robotin' pyytämänä, joka ei kestä uskomuksiensa ongelmallisuuksia?

Äänestä
  • Osallistuisit mieluummin niihin keskuteluihin, jotka palstalla on.

    Äänestä

Poistorobotti näyttää karsivan aloitukset, joissa käytetään lainausmerkkejä. Olen kokenut tämän itse. Kokeile uudelleen ilman lainausmerkkejä.

Äänestä
  • Kyseisessä toisen henkilön aloituksessa ei ollut lainausmerkkejä. Mutta onhan tämä toki muutenkin melkoista ajan haaskausta, varsinkin s24:n puitteissa ...

    Äänestä

  • Ei voi olla lainausmerkeistä kiinni, on täällä nytkin sen verran runsaasti lainauksia lainausmerkeissä. Suomi24 on selvästi puolueellinen ja osoittaa mikä on kristinuskon käsitys uskonnon-, ajatuksen - ja ilmaisunvapaudesta.

    Äänestä

Ketjujen poistattelun lisäksi nämä "uskonnonvapauden" irvikuvat nostattavat keinotekoisesti omia aloituksiaan jatkuvasti etusivulle ja työntävät omasta mielestään epämieluisia aiheita alaspäin. Sitten he kehtaavat valittaa todistajien harjoittamasta uskonnon- ja sananvapaudesta, kun itse ovat aivan samanlaisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valheen_paljastin kirjoitti:

Arvelinkin niin käyvän. Avaukseni viitelähteineen eri aineistoihin Nikea-lahkolaisille oli kerraan niin ikävä piikki farisealaisessa lihassaan, että se piti kiireesti poistattaa pois näkyvistä kaksinaismoraalista omaatuntoa kiusaamasta.

Että sellaisia uskomuksien "rehellisiä" hedelmiä, kuin ne kuvauksen valkeiksi kalkitut haudat, ei toki mitään uutta taivaan alla senkään suhteen ;-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu