Mitä mieltä seinäjokiset? Helsinkiläisten enemmistöllä ei ole mitään tätä vastaan.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/217921-ihmisoikeusaktiivi-ja-ex-poliitikko-tyrmaa-suurmoskeijan-poliittinen-islam-yhta
Tarvitaanko suurmoskeijaa?
9
194
Vastaukset
- 8494949
Mitään hyvää suurmoskeijasta ei seuraa. Uskontoaan nuo pystyvät kyllä harrastamaan pienemmissäkin porukoissa. Suurmoskeija palvelee vain poliittista islamia ja on osoitus islamin ylivallasta maassa. Vihapuhujat saarnaavat ja pian alkavat täälläkin pommit paukkumaan. Moskeijoiden lähi-ympäristöt käyvät turvattomaksi ei-muslimeille.
- Alla_huAk_Bar
Ensin rakennettava suurkirkko Saudiarabiaan, sitten vasta jotain moskeijoota.
Niitä moskeijoota on valmiina monessa paikkaa, joten tosiuskovaiset sinne siis. - RiittikkoPiluu
Sen sais ny kätevästi tuohon Seinäjoen keskustaan. Parkkihalli alle ja suurmoskeija päälle. Suomi olisi Euroopan rikkain maa ja ketään ei lennätetä kotiin.
Poliitikot huutaa hurraata ku on isoo monttu mihin voi kaataa rahat ja vanhukset makaa edelleen paskat alla... Ei taida seinäjokisten mielipide paljoa painaa.
- HetiMoskeijaMeille
Se pitää saada heti tänne Seinäjoelle. Näytetään kerraki että me ollaan edelläkävijöitä. Rakennetaan heti kättelys sellanen kapasiteetiltaan 20000 henkilöä vetävä, jos sattuu paikallisiakin uskontoon kääntymään niin ei heti lopu tila kesken.
- sdöä
lentokentän laitaan niin on helppo tulla lentäen.
- VonBasket
Miksi rakentaa vain yksi? Sehän ei riitä alkuunkaan.
Ehdotankin, että moskeija rakennetaan jokaiseen pitäjään, näin ollen saataisiin riittävästi moniosaajia helpottamaan työvoimapulaa.
Kun moniosaajilla olisi ikioma hiljentymispaikka, ja paikka jossa voivat harjoittaa omaa uskontoaan, vaalien sen arvoja, tämä saisi moniosaajat levittäytymään sopivasti ympäri maatamme ja hakeutumaan töihin joissa tarvitaan osaamista.
Seinäjoellakin on nyt valtava rakentamisbuumi meneillään, siihen olisi helppo ympätä vielä yksi moskeija, ehkä sen voisi rakentaa "suunnitellun" lakeuden ankkurin maille. Ankkuriahan ei todennäköisesti tule mutta moskeijan saisi siihen nopeallakin aikataululla. Piristäisi kummasti kaupunkia, vielä kun rukouskutsu raikaisi tasaisin väliajoin.- ilmasillat-mailmalle
Lantoossa viisisataa kirkoa muutetaan nyt moskeijoiksi -entisten lisäksi, jotta kun seinäjoki rynnii joka suhteissa, eikös tuo lakeuden risti muuttuisi äkäseen moskeijaksi, olisi tuota seinäjoen tyyliäkin touhussa -kaikki yhteen ympyrrään sopivasti -tulis tuolle L- kentälekkin sitä hurjaa käyttöä -kun ympäri mailmaan koneet jylläisi kohta sinne -menis ja tulis.
- palaa.paremmin
Tottakai ja suomalaisesta rutikuivasta hirrestä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806992Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816313Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532502Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant592183Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141502
- 1981240
