YK:n ihmisoikeuksien julistuksen 14 artiklan mukaan jokaisella vainon kohteeksi joutuneella on oikeus hakea ja nauttia turvapaikkaa muissa maissa. Kansainvälisiin ihmisoikeussopimuksiin perustuvan palautuskiellon periaatteen (non refoulement -periaate) mukaan ketään ei saada palauttaa alueelle, jossa häntä uhkaa joutuminen vakavien ihmisoikeusloukkausten uhriksi.
Päteekö tämä artikla Suomesta mahdollisen kriisitilanteen synnyttyä pakoon lähteneitä työ- ja asevelvollisia Suomen kansalaisia? YK:n mukaan ehkä, mutta mites Suomen valtion?
Päteekö tämä artikla Suomesta mahdollisen kriisitilanteen synnyttyä pakoon lähteneitä työ- ja asevelvollisia Suomen kansalaisia? YK:n mukaan ehkä, mutta mites Suomen valtion?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Näin monikulttuurisuus rikastuttaa Suomea.
Asunnottomat ulos Diakonissalaitoksen yömajasta Helsingissä – matut tilalle!
“Suomalaisia ei oteta sisään”, kertoo eräs Hermannin Diakoniatalon yömajaan yrittänyt henkilö.
http://mvlehti.net/2017/04/18/asunnottomat-ulos-diakonissalaitoksen-yomajasta-helsingissa-matut-tilalle/
jaa, onko ihmisoikeuksia vain nuorilla miehillä. Lapsilla ja naisilla ei lainkaan. sen kuvan ainakin saa suomen pakolais politiikasta.
"jaa, onko ihmisoikeuksia vain nuorilla miehillä. Lapsilla ja naisilla ei lainkaan. sen kuvan ainakin saa suomen pakolais politiikasta."'
Tarkoitatko että Suomen pitäisi erikseen käydä vielä hakemassa tänne kaikkien miesten perheet ja suvut lapsineen vai mitä ajat takaa? Vai että turvapaikan saa vain jos on perhe mukana?
"Päteekö tämä artikla Suomesta mahdollisen kriisitilanteen synnyttyä pakoon lähteneitä työ- ja asevelvollisia Suomen kansalaisia? YK:n mukaan ehkä, mutta mites Suomen valtion?"
Miksi ihmeessä ei pätisi? Ja mitä tekemistä Suomen valtiolla siinä on? Jos joku on jo täältä lähtenyt ja anonut mualta turvapaikkaa, ei asia enää Suomen valtiota koske. Jos joku sitten myöhemmin palaa takaisin, karkuruus jostain velvollisuudesta voidaan toki sitten käsitellä oikeudessa mutta tällä ei ole mitään tekemistä sen kanssa onko oikeus anoa turvapaikkaa jostain muualta.
Jos kysyjä meinasi sota jos tulee suomeen ja täältä lähtee karkuun muihin maihin niin riippuu siitä ensiksi pääseekö täältä pois jos on sotaväkiiässä. Kaikki lento ja laivaliikenne menee heti seis ja rajat suljetaan ruotsiin ja norjaan niiden joukoilla eli läpi ei pääse.Vielä pykälä voimassa, että sotilaskarkurit joutuu kenttäoikeuteen sotatilan aikana.