PAKKOSENSUURI ETENEE SAKSASSA

KOMMUNISMILEVIÄÄ

Saksan hallitus sopi lakisuunnitelmasta sakottaa sosiaalista mediaa vihapuheesta – Sakkoja voisi saada jopa 50 miljoonaa euroa
Talouselämä 5.4. 1


Saksan hallitus hyväksyi keskiviikkona suunnitelman, jonka mukaan sosiaalisen median alustoja, kuten Facebookia voidaan sakottaa jopa 50 miljoonaan euroon asti, jos nämä eivät poista vihapuhetta sisältäviä postauksia nopeasti.

Some-alustojen täytyy myös paljastaa vihapuhetta levittävien tahojen henkilöllisyys sakkouhan alla, kertoo uutistoimisto Reuters.

Lakiesityksen mukaan somealustoilla olisi 24 tuntia aikaa poistaa tai estää selvästi rikollinen sisältö sekä seitsemän päivää aikaa käsitellä vähemmän selkeitä tapauksia. Somealustojen ylläpitäjille jäisi myös velvollisuus kertoa valituksen tehneelle taholle, kuinka tapaus hoidetaan.

”Rikolliselle kansankiihotukselle sosiaalisen median verkostoissa tulisi olla aivan yhtä vähän toleranssia kuin kaduilla tapahtuvalle (kansankiihotukselle)”, sanoo oikeusministeri Heiko Maas.

Maas ilmoittaa aikovansa vaatia samanlaisia sääntöjä myös koko Euroopan tasolla.

Lakiesitys tarvitsee vielä parlamentin hyväksynnän.

Saksassa on jo nyt maailman tiukimpiin lukeutuvat lait vihapuhetta vastaan.

Asia on noussut nyt kuitenkin tapetille jälleen valeuutisten ja rasistisen sisällön levittyä kasvavissa määrin sosiaalisessa mediassa. Moni Saksan poliitikoista pelkää näiden vaikuttavan jo julkiseen mielipiteeseen tämän vuoden vaalikampanjoiden tiimoilta.

6

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TotuusSattuu

      Rikollisen sisällön estäminen ei ole sensuuria vaan lainvalvontaa.

    • taaltapesee

      Sensuuri ei ole koskaan lainvalvontaa, vaan sensuuria. Saksan sensuurilaki rantautuu todennäköisesti hyvin pian Suomeenkin. Sillä saadaan "pelastettua" tämä jumalattomaksi äitynyt somekansa ja je nettipoliisijoukot saadaan siirrettyä oikeisiin poliisin töihin.

    • diktatuurieu

      Vihapuheen määrittely vain on ongelma , joka tekee laista diktatuurin.Jos kritisoi jonkin etnisen ryhmän tai uskonnon käytäntöä joka on selvästi ristiriidassa laissa määriteltyjen oikeuksien tai suoranaisesti rikoslain kanssa , myös se on vihapuhetta.
      (pimppi palasille , neljä vaimoa , homoille niskalaukaus , jne....)
      Aina kun tehdään laki , joka antaa ison tulkinnanvaran useinmiten poliittisiin tarkoituksiin on kysymys totalitaarisesta systeemistä.

      • ShawnTheJeep

        Nyt olisi siis asiallisen kritiikin esittäjienkin aika vastustaa vihapuhetta.


    • ShawnTheJeep

      Tuollainen laki oikein käytettynä olisi ihan hyvä. Ainakin nykyään useiden keskustelupalstojen reagointi mm. vihapuheeseen ja laittomaan kirjoitteluun on kovin hidasta. Jos siis sivuston ylläpitäjäkin on sitä mieltä, että jokin kirjoitus tulee poistaa sääntöjen vastaisena, tulisi monessa tapauksesa reagoinnin olla huomattavasti nopeampaa. Tietenkin tahot jotka haluavat laitonta materiaalia levittää, vastustavat tällaista lakia.

    • pölinätpois

      Edelleenkin, mikä helvetti sitä vihapuhetta nyt sitten oikein on? Höpötetään ja höpötetään vihapuheesta, mutta kukaan ei kerro mitä se oikein nyt sitten on?

      Jos sanon, että en voi sietää tätä nykyistä homo-, lesbo- ja siltä väliltä hörinäsakkia enkä myöskään maahantunkeutujia, niin onko se vihapuhetta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      154
      2908
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      235
      2183
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      2148
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      237
      1990
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1710
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      82
      1456
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      39
      1340
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1178
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      317
      1060
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      895
    Aihe