Saksan hallitus sopi lakisuunnitelmasta sakottaa sosiaalista mediaa vihapuheesta – Sakkoja voisi saada jopa 50 miljoonaa euroa
Talouselämä 5.4. 1
Saksan hallitus hyväksyi keskiviikkona suunnitelman, jonka mukaan sosiaalisen median alustoja, kuten Facebookia voidaan sakottaa jopa 50 miljoonaan euroon asti, jos nämä eivät poista vihapuhetta sisältäviä postauksia nopeasti.
Some-alustojen täytyy myös paljastaa vihapuhetta levittävien tahojen henkilöllisyys sakkouhan alla, kertoo uutistoimisto Reuters.
Lakiesityksen mukaan somealustoilla olisi 24 tuntia aikaa poistaa tai estää selvästi rikollinen sisältö sekä seitsemän päivää aikaa käsitellä vähemmän selkeitä tapauksia. Somealustojen ylläpitäjille jäisi myös velvollisuus kertoa valituksen tehneelle taholle, kuinka tapaus hoidetaan.
”Rikolliselle kansankiihotukselle sosiaalisen median verkostoissa tulisi olla aivan yhtä vähän toleranssia kuin kaduilla tapahtuvalle (kansankiihotukselle)”, sanoo oikeusministeri Heiko Maas.
Maas ilmoittaa aikovansa vaatia samanlaisia sääntöjä myös koko Euroopan tasolla.
Lakiesitys tarvitsee vielä parlamentin hyväksynnän.
Saksassa on jo nyt maailman tiukimpiin lukeutuvat lait vihapuhetta vastaan.
Asia on noussut nyt kuitenkin tapetille jälleen valeuutisten ja rasistisen sisällön levittyä kasvavissa määrin sosiaalisessa mediassa. Moni Saksan poliitikoista pelkää näiden vaikuttavan jo julkiseen mielipiteeseen tämän vuoden vaalikampanjoiden tiimoilta.
PAKKOSENSUURI ETENEE SAKSASSA
6
245
Vastaukset
- TotuusSattuu
Rikollisen sisällön estäminen ei ole sensuuria vaan lainvalvontaa.
- taaltapesee
Sensuuri ei ole koskaan lainvalvontaa, vaan sensuuria. Saksan sensuurilaki rantautuu todennäköisesti hyvin pian Suomeenkin. Sillä saadaan "pelastettua" tämä jumalattomaksi äitynyt somekansa ja je nettipoliisijoukot saadaan siirrettyä oikeisiin poliisin töihin.
- diktatuurieu
Vihapuheen määrittely vain on ongelma , joka tekee laista diktatuurin.Jos kritisoi jonkin etnisen ryhmän tai uskonnon käytäntöä joka on selvästi ristiriidassa laissa määriteltyjen oikeuksien tai suoranaisesti rikoslain kanssa , myös se on vihapuhetta.
(pimppi palasille , neljä vaimoa , homoille niskalaukaus , jne....)
Aina kun tehdään laki , joka antaa ison tulkinnanvaran useinmiten poliittisiin tarkoituksiin on kysymys totalitaarisesta systeemistä.- ShawnTheJeep
Nyt olisi siis asiallisen kritiikin esittäjienkin aika vastustaa vihapuhetta.
- ShawnTheJeep
Tuollainen laki oikein käytettynä olisi ihan hyvä. Ainakin nykyään useiden keskustelupalstojen reagointi mm. vihapuheeseen ja laittomaan kirjoitteluun on kovin hidasta. Jos siis sivuston ylläpitäjäkin on sitä mieltä, että jokin kirjoitus tulee poistaa sääntöjen vastaisena, tulisi monessa tapauksesa reagoinnin olla huomattavasti nopeampaa. Tietenkin tahot jotka haluavat laitonta materiaalia levittää, vastustavat tällaista lakia.
- pölinätpois
Edelleenkin, mikä helvetti sitä vihapuhetta nyt sitten oikein on? Höpötetään ja höpötetään vihapuheesta, mutta kukaan ei kerro mitä se oikein nyt sitten on?
Jos sanon, että en voi sietää tätä nykyistä homo-, lesbo- ja siltä väliltä hörinäsakkia enkä myöskään maahantunkeutujia, niin onko se vihapuhetta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2386822Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1245141Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1714879"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste663330Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072946En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.652399Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242243- 782082
Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1391960odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391784