PAKKOSENSUURI ETENEE SAKSASSA

KOMMUNISMILEVIÄÄ

Saksan hallitus sopi lakisuunnitelmasta sakottaa sosiaalista mediaa vihapuheesta – Sakkoja voisi saada jopa 50 miljoonaa euroa
Talouselämä 5.4. 1


Saksan hallitus hyväksyi keskiviikkona suunnitelman, jonka mukaan sosiaalisen median alustoja, kuten Facebookia voidaan sakottaa jopa 50 miljoonaan euroon asti, jos nämä eivät poista vihapuhetta sisältäviä postauksia nopeasti.

Some-alustojen täytyy myös paljastaa vihapuhetta levittävien tahojen henkilöllisyys sakkouhan alla, kertoo uutistoimisto Reuters.

Lakiesityksen mukaan somealustoilla olisi 24 tuntia aikaa poistaa tai estää selvästi rikollinen sisältö sekä seitsemän päivää aikaa käsitellä vähemmän selkeitä tapauksia. Somealustojen ylläpitäjille jäisi myös velvollisuus kertoa valituksen tehneelle taholle, kuinka tapaus hoidetaan.

”Rikolliselle kansankiihotukselle sosiaalisen median verkostoissa tulisi olla aivan yhtä vähän toleranssia kuin kaduilla tapahtuvalle (kansankiihotukselle)”, sanoo oikeusministeri Heiko Maas.

Maas ilmoittaa aikovansa vaatia samanlaisia sääntöjä myös koko Euroopan tasolla.

Lakiesitys tarvitsee vielä parlamentin hyväksynnän.

Saksassa on jo nyt maailman tiukimpiin lukeutuvat lait vihapuhetta vastaan.

Asia on noussut nyt kuitenkin tapetille jälleen valeuutisten ja rasistisen sisällön levittyä kasvavissa määrin sosiaalisessa mediassa. Moni Saksan poliitikoista pelkää näiden vaikuttavan jo julkiseen mielipiteeseen tämän vuoden vaalikampanjoiden tiimoilta.

6

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TotuusSattuu

      Rikollisen sisällön estäminen ei ole sensuuria vaan lainvalvontaa.

    • taaltapesee

      Sensuuri ei ole koskaan lainvalvontaa, vaan sensuuria. Saksan sensuurilaki rantautuu todennäköisesti hyvin pian Suomeenkin. Sillä saadaan "pelastettua" tämä jumalattomaksi äitynyt somekansa ja je nettipoliisijoukot saadaan siirrettyä oikeisiin poliisin töihin.

    • diktatuurieu

      Vihapuheen määrittely vain on ongelma , joka tekee laista diktatuurin.Jos kritisoi jonkin etnisen ryhmän tai uskonnon käytäntöä joka on selvästi ristiriidassa laissa määriteltyjen oikeuksien tai suoranaisesti rikoslain kanssa , myös se on vihapuhetta.
      (pimppi palasille , neljä vaimoa , homoille niskalaukaus , jne....)
      Aina kun tehdään laki , joka antaa ison tulkinnanvaran useinmiten poliittisiin tarkoituksiin on kysymys totalitaarisesta systeemistä.

      • ShawnTheJeep

        Nyt olisi siis asiallisen kritiikin esittäjienkin aika vastustaa vihapuhetta.


    • ShawnTheJeep

      Tuollainen laki oikein käytettynä olisi ihan hyvä. Ainakin nykyään useiden keskustelupalstojen reagointi mm. vihapuheeseen ja laittomaan kirjoitteluun on kovin hidasta. Jos siis sivuston ylläpitäjäkin on sitä mieltä, että jokin kirjoitus tulee poistaa sääntöjen vastaisena, tulisi monessa tapauksesa reagoinnin olla huomattavasti nopeampaa. Tietenkin tahot jotka haluavat laitonta materiaalia levittää, vastustavat tällaista lakia.

    • pölinätpois

      Edelleenkin, mikä helvetti sitä vihapuhetta nyt sitten oikein on? Höpötetään ja höpötetään vihapuheesta, mutta kukaan ei kerro mitä se oikein nyt sitten on?

      Jos sanon, että en voi sietää tätä nykyistä homo-, lesbo- ja siltä väliltä hörinäsakkia enkä myöskään maahantunkeutujia, niin onko se vihapuhetta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3344
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      550
      2067
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1937
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1578
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1518
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1297
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1210
    Aihe