Miksi Korkeasaari ei huolinut pandoja?

Liian kalliita vuokrineen, ylläpitoineen ja investointeineen. Eivät laskeneet kannattavaksi toiminnaksi. Herää kysymys millä hurmoksella meidän päättäjät uskovat homman pyörivän täällä takametsissä? Kävijöitä ei ole tarpeeksi. Tuntuu myös kummalliselle, että kaupunginjohto lähtee julkisesti tuomitsemaan ja syyllistämään valituksen tehnyttä. Hänellä on siihen hyvä syy johon laki antaa mahdollisuuden. Takausvastuu voi kaatua vielä johdolle ja tuleva puiston konkurssi Ähtärin veronmaksajille. Sitten etsitään syyllisiä tähän soppaan.
21797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Jos ja kun pandat on niin idioottivarma sijoitus, miksi ei Pinimäki, Harju, Savola jne... Ja tietenkin kaikki valtuutetut, jotka kannattivat hanketta laittaisi omaisuutensa pantiksi lainaan. Ei tarvitsisi kaupunkia sekoittaa takauksiin.

Äänestä

Alkeellinen kulutarkastelu, vuosivuokra 2x 800 000€ tarkoittaisi n. 80 000 kävijää, 20 € pääsymaksulla.

Tällä kävijämäärällä ei lyhennetä vielä lainanhoitokuluja, rakentamisen kuluja, käyttökuluja. Näitä on n. 8 Me yksin rakennuksen osalta.

Ikävä todeta, mutta aika korkea pääsymaksu on oltava tai kävijöitä aika tavalla. Jo 80 000 vuosittain tarkoittaa jo 220 kävijää päivässä.

Mitähän kävijäarviot oikeasti ovat riskitarkasteluissa olleet ?

Mitenkään ei voi pitää ei-oikeutettuna veronmaksajien kannalta kyseenalaistaa riskejä sisältävään hankkeeseen osallistumista.
Kunta ei ole edelleenkään liikeyritys eikä päätoimiala ole
liiketoiminta tai sen tukeminen.

Äänestä
  • Tässä taas hyvä esimerkki korkeasta matematiikasta alhaisella älykkyysosamäärällä.

    Äänestä

  • Ei kai tässä nyt mitään kovin erikoista matematiikkaa ole...

    Jos lehtitietojen mukaiset rakennuskulut 8.2 Me ja sille 10v takaisinmaksuaika, ilman korkokuluja, saadaan vuosittainen lyhennys 820000 €.
    Vastaavalla alkeellisella vuosittaiseen kävijämäärään suhteutettuna saadaan pävittäisiä kävijöitä 112 kpl 20 € pääsymaksulla.

    Yhteensä kävijämäärä 220 112 = 332 henkilöä päivässä, joka vuoden aikana olisi kiinteiden menojen vastine, ilman korko- sekä muita käyttökuluja, joita toiminnassa kuitenkin on.

    Onhan mahdollista että tämä voi toteutua, mutta mukana on myös tekijöitä jotka lisäävät epävarmuuksia, niitä on monia, vaikka pandakarhut mukavia muuten onkin.

    Epävarmuudet eivät ole eksaktia matikkaa, toteutuessaan ne ovat tosin ihan todellisia, kun riittävän moni epävarmuus vaikuttaa riittävän suurena.
    Epävarmuudet muuttuvat myös ajallisesti.

    Äänestä

Helsinki on liian syrjässä, että olisi ottanut noin ison riskin. 🤔

Äänestä

http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005158134.html
Tässä hyviä argumentteja Ollilta. Ei otettu kuuleviin korviin laisinkaan. Ajettiin jääräpäisesti eteenpäin. Tiedottamatta ja salamyhkäisesti. Päättäjien ei annettu sanoa mielipidettään julkisesti, vaan painostettiin "yksimielisyyteen". Eihän sellaisesta voi kritiikittä selvitä. Nauttikaa nyt siitä.

Äänestä

Tämä on hyvä esimerkki suhteellisuudentajun katoamisesta pienellä paikkakunnalla. Ähtäriä pidetään maailmanluokan kaupunkina. Kyseessä on kylä korvessa.

Äänestä

Entäs vaikeasti ennakoitava yleinen mielipide ?

Järjestöt kun saavat ihmisten mieliin että Pandalla on paha olla häkissä niin silloin ollaan viimeistään kusessa Masterplanien kanssa.

Särkäniemen Delfinaariokin saatiin kiinni kun yleinen mielipide kääntyi sitä vastaan.

Äänestä

Eiköhän se ensisijainen syy ole se, ettei Korkeasaaressa olisi tilaa rakentaa pandoille tiloja. Sen takia sinne ei susiakaan oteta vaikka Suomi-aluetta väsäävätkin, ei ole tarpeeksi tilaa.

Äänestä

Vakuuden leikkipuistossa kiinteistössä.Ei ole riittävä.Tätä ei koko hanketta riskeineen ole julkisesti esitelty.Salaisuuksia ei kuntalaisten rahoilla saa tehdä.
Tarvitaan vain yksi viisas mies,joka ähtärin kansaa valistaa..Kuntajohtaja joutaa nyt hallituksen kanssa toisiin tehtäviin.

Äänestä

Kannattaisiko valtuusto vaihtaa, vai voiko päätöksen vielä perua? Entä jos pandat tulevat, missä esim. majoittuvat ne tuhannet turistit? Paikallinen hotelli ja maatilamatkailu eivät taida edes kaikkia laatuvaatimuksia täyttää.

Äänestä
  • Eivät ne täällä majoitu, kulkiessään poikkevat ja toteavat, että ihan samanlainen kuin tv:ssä. Oikeastaan ihan samanlainen kuin isoäiti, mutta vähän karvaisempi.

    Äänestä

Kyllä koko hanke perustuu haavekuviin. Kuka ihme tulee tänne ahterin perälle katsomaan pandaa häkissä? Eläinpuistojen aika on ohitse ja valistuneet ihmiset eivät tällaista eettisesti arveluttavaa toimintaa tue. Eläinpuisto kaatuu veronmaksajille.

Äänestä

Ähtärissä+pian+veroprosentti+25%+ja+veronmaksajat+maksaa.+Järjetöntä+meininkiä!

Äänestä

Korkeasaari osasi laskea. Panda asiantuntia sieltä hakeutui ähtäriin,nyt odotamme jos MOT ottaa ja selvittää typerän hankkeen taustat.
Uhkailtiinko ja vääristeltiinkö esim salassapito lain kohtia.
Väliselle rakennettu korttitalo kaatuu,Eero,Pekka,Mikko,Jarmo,Seppo,Esa,Saara Helena...jne jne eikö hävetä

Äänestä

Kyllä on yllättävän paljon pandojen tuloon myönteisesti suhtautuvia Ähtärissä. Vastaan on vain nämä kaksi, jotka tällä palstalla aina mekastavat, satojen nimimerkkien takana.

Äänestä
  • Joo, me joiden mielestä asia on hyvä, emme meuhaa siitä tälläisten MT-ongelmaisten kanssa.

    Äänestä

Täällä meuhkaaville asiantuntijoille harkintaa: tämän Ollin valituksen ainoa konkreettinen lahja ähtäriläisille toistaiseksi on lainarahan hinnan nousu 600.000€. Näistä Suomi24-kirjoituksista on sitten toinen seuraus: jos olisi yrittäjä ja arvioisin yritystoiminnan aloittamista Ähtärissä, pitäisin ilmapiiriä niin sairaana että sijoittaisin firmani esimerkiksi Alavudelle. Tulisi hyöty Tuurista ja Pandoista, eikä tarvitsisi näitä Ähtärin itkupillejä katsella.

Äänestä
  • Etkö ymmärrä että pandat eivät ole mitä tahansa eläintarhaeläimiä? Niitä eivät eläintarhat lahjoittele toisilleen ilmaiseksi kuten eläintarhoissa yleensä toimitaan eläinten kanssa. Ne ovat maailmanluokan paikkojen vetonauloja. Missään pohjoismaassa ei ole varaa ollut pandoihin, lähimmät Hollannissa. Pitää olla helppojen kulkuyhteyksien takana suuret matkailijavirrat. Koko Euroopassa viidessä paikkaa pandoja. Ähtäri on pieni paikalliseläintarha syrjässä. Perheet tulevat kesällä muutamaksi päiväksi ja käyvät samalla Keskisellä. Aivan liian pientä huippukalliille vuokrapandoille joilla Kiina rahastaa. Pandat on Kiinalle poliittinen ele. Miksei kerrottu heti MITÄ PANDAT TULEVAT MAKSAMAAN JA KUKA TAKAA LAINAT.

    Äänestä

Eiköhän kepu hoida asian niin, että koko maan veronmaksajat kustantavat tuon hulluuden.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kunnantoimintaa kirjoitti:

Liian kalliita vuokrineen, ylläpitoineen ja investointeineen. Eivät laskeneet kannattavaksi toiminnaksi. Herää kysymys millä hurmoksella meidän päättäjät uskovat homman pyörivän täällä takametsissä? Kävijöitä ei ole tarpeeksi. Tuntuu myös kummalliselle, että kaupunginjohto lähtee julkisesti tuomitsemaan ja syyllistämään valituksen tehnyttä. Hänellä on siihen hyvä syy johon laki antaa mahdollisuuden. Takausvastuu voi kaatua vielä johdolle ja tuleva puiston konkurssi Ähtärin veronmaksajille. Sitten etsitään syyllisiä tähän soppaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu