Äitini on ollut 2013–12 lähtien pitkäaikaisessa laitoshoidossa Virtain kaupungin Keiturinpuiston vanhainkodissa. Äitiäni oltaisiin nyt siirtämässä alemman tason ”tehostettuun palveluasumiseen”. Perusteluna on se, että hänen nykyisen huoneen seinien rajaama alue muutetaan alemman tasoiseksi hoitomuodoksi. Olin yhteydessä sosiaali- ja terveysministeriöön asiassa. Kerroin äitini tilanteesta, että hän on vaikeasti dementoitunut (MMSE 0-11) monisairainen. Kerroin toimintakyvystä IADL-indeksin (0/14) ja RAVA-indeksin (3,92) ja sekä jo v. 2013–05 lääkärintodistuksen tietoja. Vastauksena sain, että äitini hoito ei toteudu turvallisesti muuta kuin laitoshoitona. Asiat liitetietoineen lähetin Virtain Kaupunki/Keiturin Sote OY silloiselle tj:lle (kaupunginjohtajalle) ja perusturvalautakunnalle.
Olen pyytänyt mm. Virtain/Ruoveden yhteiseltä perusturvalautakunnalta äitini pitkäaikaisen laitoshoidon turvaamista. Aluksi tuli viranhaltijan (hyvinvointijohtajan!) päätös ”asumismuotonne on muuttunut tehosteuksi palveluasumiseksi”. Jonkun tolkun ihmisen pitäisi ymmärtää, ettei ole
kysymys asumismuodosta, kun kyseessä laitoshoitoa vaativa henkilö, joka on täysin autettava.
Perusturvalautakunta käsitteli asiaa 14.3.17. Pöytäkirjan alussa oli sama asia ”palveluasumisesta” kuin viranhaltijan päätöksessä, mutta pöytäkirjan loppuun oli liitettyinä asioista, joilla niilläkään ei ole mitään tekemistä äitini asioihin liittyen, kuten …jollakin nettisivustolla todetaan seuraavaa…käytännössä yhä useampi ikääntynyt (ei ymmärretä edes sitä, että äiti ei ole ikääntynyt vaan iäkäs; 96-vuotias. Asioiden ero selviää, jos osaa lukea lain 28.12.2012/980 3 § määritelmät kohta 2) saattaa asua omassa asunnossaan, käydä päivisin palvelukeskuksessa… senioritalot, niitä rakennetaan yhä enemmän kunnissa…yhä useampi saa avohuollon palvelua kuten kotihoitoa. Perusturvalautakunta hyväksyi ehdotuksen yksimielisesti.
Lopuksi pöytäkirjassa todetaan, että äitini hoidossa ei tapahdu mitään muutosta.
En halua mitään tuollaista äitini valtuuttamana ainoana omaisena, hänen asioidensa hoitajana. Virtain Kaupungille/Keiturin Sote Oy:lle ja perusturvalautakunnalla on ilmoitettu lukuisista epäkohdista, jotka eivät ainakaan sillä parane, että hoitomuoto muutetaan alempi tasoiseksi.
Pöytäkirjan loppuun liitetyistä asioista, joilla niilläkään ei ole mitään tekemistä laitoshoitokuntoisen äitini tilanteessa, kysyin joiltakin lautakunnan jäseniltä, että oletteko olleet hyväksymässä tuollaisia harhaan johtavia asioita. Jussi Helin vastaisi, ettei kokouksessa sellaisia asioita käsitelty. Keijo Kaleva lupasi katsoa pöytäkirjasta, joka on netissä(!). Sovittiin, että soitan tiettynä aikana. Soitin, ei vastannut. Anita Viljanmaa Ruovedeltä ei ollut varma, koska paperit kerätään kokouksen jälkeen pois. Toivoi kuitenkin asialle ”happy end”. Joihinkin en saanut yhteyttä tai minulla ei ollut yhteystietoja.
Keijo Kalevan, lautakunnan puh. johtajan kanssa otin puheeksi 5.4.2017 taustatiedoiksi v. 2013 alussa olleen perusturvalautakunnan kokouksen. Olin antanut mm. hänelle tiedot, että asunnossaan yksin asuva äitini ei pärjää kotihoidon 3 krt/päivässä eikä allekirjoittaneen viikonloppuisin antamalla tuella, vaan tarvitsee välittömästi vanhainkotipaikan. Kaleva lupasi soittaa kokouksen jälkeen. Ei soittanut. Yritin tavoittaa. En tavoittanut. Tavoitin silloisen jäsenen Jenni Mäkisen. Hän vastasi: ”Ei siellä ole mitään akuuttia”. Olin kyllä informoinut Mäkistä samoin kuin Kalevaakin. Myöhemmin selvisi, että muistihoitajat Kellomäki ja Heikkinen sekä geriatri Pellinen olivat antaneet minustakin vääriä tietoja ”valalla vannoen”. Samoin selvisi, että RAVA-indeksi oli vääristelty (1,68) kotihoidon esimiehen Monika Koskisen toimesta niin, että silloisista 12 vaikuttavasta kohdasta vain 2 oli arvoitu oikein. Kaleva sanoi 5.4.17, että kyllä ne oikein on arvioinut. Sanoin, että kotihoidon esimies laittoi liikkumisenkin normaaliksi, vaikka ulkona 12 m matkalla täytyi tukea kaatumisen välttämiseksi.
Ennen juhannusta 2013 vein äitini Virtain terveyskeskukseen. Kaksi hoitajaa näki, ettei äitini pysynyt pystyssä ja akuutti tilanne oli päällä. Attendon lääkäri laittoi äidin takaisin asuntoonsa terveyskeskuksesta juhannukseksi 2013, kun hän oli perehtynyt äitini vanhentuneeseen muistitestin lukemaan (MMSE 21/30) ja manipuloituun RAVA-indeksiin (1,68): ”joiden perusteella äitini kuuluu kotiin”. Koska Virtain kaupungin asianosaiset henkilöt eivät ryhtyneet asianmukaisiin toimenpiteisiin äitini asiassa, niin olin pakotettu järjestämään äitini yksityiseen hoitopaikkaan Keuruulle. Jottei hän menehtyisi asuntoonsa. Monien valitusten jälkeen vasta 2013–12 järjestyi pitkäaikainen laitoshoitopaikka.
Nykyisessä perusturvalautakunnassa on 7 samaa jäsentä kuin v. 2013 alkuvuonna.
Martti O. ILKKA
Monisairaan iäkkään asoiden hoitamattomuus
9
1935
Vastaukset
- Geigguva
Otan osaa tilanteessasi. Hoitoisuuden arvioinnin pitäisi tehdä äitiäsi käytännössä hoitavan sairaanhoitajan yhdessä häntä hoitavien muiden ammatti-ihmisten kanssa. Ja heidän ammattitaitoonsa pitäisi hyvinvontijohtajan ym. ja esimiesten luottaa. Nykyisellä vanhusten "sijoittelulla" on ollut ikäviä seurauksia sekä Virroilla että Ruovedellä. Rahaa on mennyt mm Taysiin ja ambulanssiin . Puhumattakaan vanhuksista ja heidän vaivoistaan. Yhteistyö omaisten kanssa on hoitotyötä tekeville normaalia työtä, toisille hoitajille helpompaa kuin toisille hoitajille. Omaisyhteistyössä ja esimiesten suhtautumisesssa tiedonvälitykseen päättäjille on selvästi jotain vikaa. Vanhuspalvelulaissa on selvät sävelet vanhusten hoitopaikan valitsemiseen ja ammatti-ihmisten toimintaan. Valinnanvapaus??? Näin pienissä kunnissa ja niin monen esimiehen voimin asiat eivät pitäisi olla kovin vaikeasti järjestettävissä. Esimiehet ovat olleet jo pari vuotta samoja henkilöitä Keiturin Soten toimitusjohtajaa lukuunottamatta. Nyt hänkin on soteammattilainen. Siis mikä mättää?
- Gompostiulos
Laiskuus mättää virtain tk.ssa ja kaikessa muussakin vanhustenhoidossa ja sairaiden hoidossa.
Virtain tk.n kuntohoitajat toimivat asiakkaan varallisuuden mukaan mitä varakkaampi sen enemmän mielistellään ja autetaan ,huonokuntoisia ja köyhempiä syrjitään .
Valittakaa asioista kaikki ei ole keiturin soten syytä... - aviauttaa
Länsi-Suomen aluehallintovirasto (AVI) on oikea paikka valittaa ja viedä sen kautta asiaa eteenpäin, Ei ole oikein, että vastuussa oleva henkilö käsittelee itseään koskevat valitukset ja antaa niistä vastauksen asiakkaalle. Ja asia jää silleen....
- Omainenkysyy
Olet oikeassa kaikki ei ole keiturin soten harteilla yleensä jos tarvitse apua vuodeosastolla ja sattuu hoitajien kahvitauko niin kaikki varmaan istuu kahvilla samaan aikaan ja ovet tiukasti kiinni. Jos ei tiedä taukopaikkaa voisiajatella et täällä ei oo ketään,eikö niitä kahvitunteja voi vaikka porrastaa.
Kuka huolehtii silloin potilaista? - Tsiri
Virtolaiset saa sitä, mitä tilaa. Samat valtuutetut valitaan edelleen, jotka Keiturin Sotessa säätävät. Palveluiden toimivuus lähtee johdosta, samat esimiehet ja samat toimintatavat, vähän titteleitä muutellaan. Nykyisellä johtamistyylillä ei palveluita paranneta. Hoitajia on liian vähän, "kahvitauko" on usein kirjaamista ja työnsuunnittelua toisten kanssa. Ei tietysti aina. Potilaan vieressä ei tarvitse olla jatkuvasti, sanovat esimiehetkin kun valitetaan hoitajamäärästä. Omaisena voisit hyvin mennä kahvihuoneeseen keskustelemaan hoitajien kanssa omaisesi hoidosta, jos "hoitamattomuus"vaivaa sinua. Hoitajilla ruokataukokin on työaikaa, kahdeksan-kymmenen tuntia ajatukset ja kroppa tiiviisti työssä: ehkä se pieni tauko on kuitenkin vain eduksi omaisesi hoidolle.
- Oole
Mutta miksi kaikki yhtäaikaa
- brookejaritke
no ne kahtoo kauniita ja rohkeita
- Geims
Kaks keskustelua samasta aiheesta Virtain SOTEsta eli joku selvästi mättää..kuka Virroilla ottaisi nyt lusikan käteensä ja hoitaisi työnsä. Vai onko se mahdotonta, onko soppa jo niin paksua että pitää heittää pois ja ottaa uudet keittäjät.
- Räkäpää
Kyllä ne Virtain ja Ruoveden Sotelaiset sotkevat monen asiat. Omaishoitajana 40 vuotta, nyt en kelpaa, vaikka se oli tosi helppoa hommaa, ja koskaan en valittanut jaksamisesta. Yks aamu, ilman ilmoittautumista, suuri lauma sotelaisia akkoja teki hyökkäyksen kotiini , eivätkä edes anteeksi pyytäneet , ja veivät omaiseni veks. Ei mitään käyttäytymistapoja Sotkulaisilla'''''''
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723113
- 602854
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322405- 802236
- 602053
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171577Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301420Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351408