Kristinuskon juuret[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Kristinusko on syntynyt ensimmäisellä vuosisadalla silloisessa Rooman valtakunnassa.
Jeesus ei perustanut uskontoa, sillä kristinuskoa ei ollut vielä Jeesuksen eläessä, vaan se syntyi vasta Jeesuksen kuoltua.
Ensimmäiset kristityt olivat juutalaisia, joita sanottiin nasaretilaisen lahkoksi, koska he tunnustivat Jeesuksen Messiaaksi. Kaikki juutalaiset eivät uskoneet Jeesuksen olevan messias ja he odottavat messiaan tulemista edelleen.
Myöhemmin tästä lahkosta tuli kristinusko, ja se eriytyi juutalaisuudesta omaksi uskonnokseen.
Raamatussa Apostolien tekojen mukaan opetuslapsia ruvettiin nimittämään kristityiksi ensimmäisenä Antiokiassa.[1]
Ensimmäiset kristityt olivat juutalaisia...
4
165
Vastaukset
- Tämäonainoasallittu
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
- dggdg
poistaa näköjään, ettei vaan faktaa tulisi palstalle. Muslimin propakanda saa rauhassa olla palstalla juutalaisuus.
- exKristityt
Ensimmäisen kristityn seurakunnan perusti Maria Magdalena.
"Älkää itkekö ja surko, älkääkä olko neuvottomia, sillä hänen armonsa on teidän kanssanne ja suojelee teitä, vaan ylistäkää mieluummin hänen suuruuttaan." Kun Maria tämän sanoi, hän käänsi heidän sydämensä Jumalan puoleen, ja he alkoivat keskustella (Vapahtajan) sanoista … Olkaamme mieluummin häpeissämme ja hankkikaamme Hänet (Marian) itsellemme johtamaan meitä”
http://jumalasuomi.tripod.com/NagHammadi.htm#NAGHAMMADI - 8ertrt
Kristinusko perustuu Raamatunsanaan. Ei roomalaisuuden pyhiin.
Katolinen uskonto palvoo Raamatun vastaisesti pyhiä.
Palvokoot mitä haluaa, mutta silminnäkijätodistus aikalaisilta kertoo Raamatunlehdillä, mistä ja milloin alettiin Jeesukseen uskovia juutalaisia kusumaan kristityiksi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä323987- 1431649
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu111541- 771187
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1931121Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va281119- 601094
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy261037Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä391015Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67960