Uskomatonta pöljyyttä

Vähän-ojennusta

Minkälainen autonkuljettaja jättää avaimet virtalukkoon mennessään purkamaan tai lastaamaan kuormaa?
Näitä tapauksia on nähty Suomessakin tuhkatiheään. Kuski jättää auton käyntiin, hyppää alas hytistä ja menee avaamaan kuormatilan ovet. Sitten tämä nero alkaa lastaamaan jättäen auton välillä täysin ilman valvontaa.
Vaikkakin varastaminen on lain mukaan kiellettyä niin sitä tapahtuu jatkuvasti. Eihän sitä rikoslakiakaan tarvittaisi jos rikoksia ei tehtäisi.
Jokainen ymmärtää, että voi joutua rikoksen uhriksi ja toimii siten, ettei sitä tapahtuisi. Ampuma-aseet pitää sulkea huolella lukkojen taa. Sanktio seuraa jos et ole huolellinen ja ase varastetaan ja sillä tehdään rikos.
Mutta, auton saa jättää varastettavaksi ja käytettäväksi mitä pahimmanlaatuiseen rikokseen.
Se on sellainen temppu josta pitäisi antaa vähintään sakkorangaistus ja kortti pois.

6

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Guski

      Toimiiko takalautanostin, jos virta-avain on pois lukosta?
      Tekeillä olevaan liikennekaareen voisi lisätä pykälän, joka kieltää kävelykaduilla ajamisen yli 3,5 tonnin autoilla.

      • wtregttgh65hy5h5

        Toimii ne, mitä jos ajaa henkilöautolla kävelykadulle ja 100 ihmsitä päin... ei siihen mitään kuorma-autoa tarvita. On niitä ihmisiä muuallakin kuin kävelykaduilla, oikein nero täällä kirjoittamassa..


    • vihreävastaus

      Kyllä nyt pitää Helsingin keskustassa autoilu kieltää välittömästi ja siirtyä polkupyöräilijöiksi. Ainoastaan ministereitä ja muita kallispalkkaisia herroja saa kuljettaa autoilla keskustassa tästä eteenpäin.

    • muhasenmatti

      Kävelykaduille voidaan asentaa laitteistoja estämään ajoneuvon liikkeen. Nämä asiat on otettava huomioon infraa suunniteltaessa. Meille pohjoismaalaisille tämänkaltaiset tarpeet ovat tulleet aikalailla puun takaa. Ajat ovat muuttuneet, meneillään on Islamilainen uskonpuhdistus.

    • demarienvihollno1

      .. avaimet aina , yötä päivää, isojen autojen virtalukoissa, varikoilla...

    • näin_on-

      Pakko olla käynnissäkin sillä jo pelkkä perälautanostin vie niin paljon virtaa jakeluautossa että akut hyytyisi parin kolmen paikan jälkeen kokonaan saati sitten normaali jakokuorman purkupakkojen joita yleensä 30-50kpl. Eli ei ikinä lopu rekkaterrorismi ellei keksitä pilleriä joka kattaa koko päivän ruuan. Mahtuu kotiin vuoden annos kerralla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2832
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      27
      2651
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      44
      2306
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1891
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      40
      1773
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      52
      1605
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1513
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      29
      1399
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      44
      1326
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1191
    Aihe