Lännen Median Taloustutkimuksella teettämä arvokysely: Kolme tärkeintä arvoa omassa elämässä?
1. Perhe ja läheisten hyvinvointi 62%
2. Sisäinen rauha ja onnellisuus 43%
3. Oikeudenmukaisuus 41%
4. Vapaus 27%
5. Luonnon kunnioittaminen 20%
6. Ihmisten yhdenvertaisuus 18%
7. Maailmanrauha 13%
8. Työ, itsensä toteuttaminen 13%
9. Ystävyys 13%
10. Sivistys 11%
11. Suvaitsevaisuus 10%
12. Isänmaallisuus 7%
13. Eettisyys 6%
14. Uskonnollinen vakaumus 6%
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kotimaa/suomalaiset-eivat-arvosta-pintakiiltoa-lannen-median-kysely-paljastaa-tarkeimmat-elamanarvomme/
1. Perhe ja läheisten hyvinvointi 62%
2. Sisäinen rauha ja onnellisuus 43%
3. Oikeudenmukaisuus 41%
4. Vapaus 27%
5. Luonnon kunnioittaminen 20%
6. Ihmisten yhdenvertaisuus 18%
7. Maailmanrauha 13%
8. Työ, itsensä toteuttaminen 13%
9. Ystävyys 13%
10. Sivistys 11%
11. Suvaitsevaisuus 10%
12. Isänmaallisuus 7%
13. Eettisyys 6%
14. Uskonnollinen vakaumus 6%
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kotimaa/suomalaiset-eivat-arvosta-pintakiiltoa-lannen-median-kysely-paljastaa-tarkeimmat-elamanarvomme/
Vastaukset 45
Vanhimmat
Siitä vaan äänestämään ehdokkaita, jotka ovat luvanneet tuhota nämä kaikki!
Raha ratkaisee, muulla ei ole niin väliä.
Terveisin: kaikki valtapuolueet
Muuttakaa te trumppilaiset liioittelijat ja vouhottajat vaikka Amerikkaan tai Venäjälle. Voitte siellä miettiä, että onko nyt kivaa. Helppoa on teidän täällä huudella, vitun trollit.
"+2.+Sisäinen+rauha+ja+onnellisuus+43%+"
Mistähän+se+sisäinen+rauha+ja+onnellisuus+kumpuaa,+kun+suomalaisten+alkoholin+käyttö+on+niin+korkeissa+lukemissa?+
Ja+useiden+suomalaisten+alkoholin+käytön+myötä+siitä+rauhasta+ei+ole+tietoakaan.+Enempää+juojalla+kuin+muillakaan.
Isänmaallisuus+ja+ystävyys+on+aika+häntäpäässä.+Perhe+sensijaan+on+hyvin+arvostettuna.+Ja+hyvä+niin.
Mistä+ikäryhmästä+tämä+otos+oli+sitä+ei+kerrottu.
Arvo on sellainen, mitä tavoitellaan ja arvostetaan. Vaikka elämäntilanne olisikin kehno, silti se voi arvona olla hyvin tärkeä.
Tuo+6%+edustaa+kirkon+todellista+markkinaosuutta+kansasta.
En+puutu+uskontoseikkaan,+vaan+muihin+asioihin.+Eli+vain+7%+suomalaisista+haluaa+säilyttää+Suomen+suomalaisena+ja+lopuille+on+sama,+mitä+tulevaisuus+tuo+tullessaan?+Ei+välitetä+vaikka+EU+liittää+suomen+federaatioon?+Ei+välitetä,+vaikka+omavaraisuus+tukahdutetaan?+Ei+välitetä,+vaikka+tänne+asutettaisiin+koko+Lähi-itä?+Sisäinen+rauha+ja+onnellisuus,+oikeudenmukaisuus+sekä+itsensä+ja+läheistensä+hyvinvointi,+kuin+myös+rauha,+on+myös+isänmaallisuuskysymys,+koska+federalismi+ja+maan+käyttäminen+"pakolais"keskuksena,+koko+maailman+sossuna+yms.+on+suora+ja+välitön+uhka+isänmaalle,+rauhalle,+turvalle+ja+hyvinvoinnille.+En+tiedä+miten+kysymykset+on+aseteltu,+tai+miten+ihmiset+arvottaa+eri+asioita,+mutta+näin+äkkiä+ajateltuna+jossain+mättää.
7%+johtunee+varmaan+siitä+että+eliitti+on+onnistunut+luomaan+kansalle+mielikuvan+isänmaalisuudesta+rasismin+synonyyminä.+Eri+juttu+on+sitten,+jos+joudutaan+sotaan,+niin+miten+se+isänmaallisuus+yhtäkkiä+kaivetaan+esiin.+Meidän+mamu-komppania+tuskin+on+halukas+rajoja+puolustamaan.
6%+on+uskonnollisella+kannalla,+7%+ei+halua+Suomen+olevan+erillinen+saareke.
Luvut+kertovat+sen,+että+täällä+paasaavilla+on+omintakeiset+arvot,+joilla+ei+ole+yleistä+kannatusta.+
Sensijaan+kolme+ensimmäistä+arvoa+kuuluu+selvästi+myös+meikäläisen+arvoihin.
"Eli+vain+7%+suomalaisista+haluaa+säilyttää+Suomen+suomalaisena..."
Onneksi+näin.+Tuo+porukkahan+ei+tavallaan+pidä+sisällään+arvoja+vaan+haluaa+herättää+vihamielisyyttä,+epäjärjestystä+ja+muita+levottomuuksia.
Nyt+kansa+on+yllättäen+äänestänyt+monta+maahanmuuttajataustaista+eri+valtuustoihin+ja+näin+sanoo,+että+myös+he+ovat+suomalaisia+.
Se sisäinen rauha voi järkkyä pahemman kerran kun maa annetaan muiden valtaan, kun täällä ei enää hallitse suomalaiset.Tämä on aina muistettava. Kun itsenäisyyden menettää, sitten sitä korkeintaan alkaa arvostamaan.
No, ollaan oltu Ruotsin ja Venäjän vallan alla. Sellaista ei varmaan kukaan nyt halua, se on totta. Eiköhän Suomea jatkossakin hallitse suomalaiset.
Kyllä vain suomalaiset ovat maansa vallassa. Nekin, joilla jossain vaiheessa on syntyperä ollut joku muu maa kuin suomi, tai heidän vanhemmillaan on ollut, ovat suomalaisia.
Eihän tuo tulos merkitse mitään tuollaista. Isänmaallisuus lienee tärkeää valtaosalle suomalaisista, mutta useimmille se ei ole kolmen tärkeimmän arvon joukossa. Sellaiset arvot, jotka ylipäänsä tekevät maasta ylpeyden ja puolustamisen arvoisen. tulevat ensin, ja isänmaallisuus itseisarvona vasta niiden jälkeen. Eikö tämä ole aivan selvää? Toki sama asia on huomioitava myös uskonnollisten arvojen sijoitusta mietittäess. Nekin arvot ovat varmasti tärkeitä monille suomalaisille, jotka kärkikolmikko koostuu kuitenkin muista arvoista.
"Tulkaa minun tyköni, kaikki työtätekeväiset ja raskautetut, niin minä annan teille levon." Kädet rakkahat kantavat suojaten yli kuilujen vaarallisten. - Siinä on lepääminen, kun saa olla suojassa työnantajan lisäksi myös työntekijöiltä.
Melkoinen pr-tappio kirkolle.
Miten niin? Kirkko on tiennyt jo kauan aikaa ettei suurin osa kirkkoon kuuluvista usko kuin osin kirkon dogmeihin ja tunnustuksiin mutta eivät silti kiellä etteikö jonkinmoinen Jumala olisikin olemassa.
Jos kansasta vain 6 prosenttia ruksaa omaksi arvopohjakseen uskonnollisen vakaumuksen, niin ei kai siitä voi muuta johtopäätöstä tehdä kuin pr-tappio kirkolle. Lisäksi varmaan (mutu) suuri osa 6 prosentista ei edes ole ev. -lut. kirkon jäseniä. Tietenkin kunnon uskovaiseen tapaan jotkut yrittää kääntää asian päälaelleen.
Tuossa kyllä kiinnostaisi se, miten kysymys on aseteltu ja millaisia vaihtoehdot ovat olleet. Kun osa noista näyttäisi olevan myös uskonnollisuuteen liitettäviä arvoja.
"Kun osa noista näyttäisi olevan myös uskonnollisuuteen liitettäviä arvoja."
Tottahan toki uskontoihin ja uskonnollisuuteen on aina kannattanut liittää hyviä arvoja. Eri asia on sitten se, kuinka usein jokin tuossa kyselyssä yleisesti tärkeänä pidetty arvo vaatii kannattajaltaan uskonnollisuutta.
Hyviä tekoja arvostetaan. Uskonnon ja hyvien tekojen välistä riippuvuussuhdetta voi tarkastella vaikkapa listaamalla kaikki sellaiset aidosti hyvät teot, joita uskonnoton ei voisi tehdä...
On näköjään kysytty kolmea tärkeintä arvoa, jolloin aina henkilökohtainen konkretia jyrää.
Jos haluttaisi tarkempaa kuvausta, pitäisi
- pyytää asettamaan arvoja tärkeysjärjestykseen
- kilpailuttaa keskenään pienempinä arvoryhminä
- konkretisoida arvoja arkipäivän väittämiksi ja selvittää niiden tärkeyttä
- etsiä korrelaatioita eri arvojen välillä yksittäisten vastaajien kohdalla
- etsiä korrelaatioita arvojen ja esim iän, sukupuolen ja sosioekonomisen aseman välillä.
Niin, jos tarkkaaan näitä halutaan tutkia.
”Meidänkään tutkimustemme mukaan työ ei ole hirveän tärkeä henkilökohtaisesti, mutta sen ajatellaan kuuluvan identiteettiimme. Isänmaallisuus on vähän sama juttu.”
Isänmaallisuus on jotain olennaisesti suomalaisuuteen liittyvää. Vaikka nämä ääriainekset sitä kovasti yrittävät vetää lokaan kaiken maailman pelleilyjen kautta, suurin osa suomalaisista on isänmaallisia – rakentavalla tavalla.
”Vähiten tärkeiden arvojen kolmen kärki on sama sekä henkilökohtaisissa että suomalaisiksi oletetuissa arvoissa. Niihin kuuluvat jännittävä elämä, uskonnollinen vakaumus ja mielihyvä sekä ylellinen elämä.”
Siinä sitä olisikin keskustelun paikka, miksi uskonnollisuus on noin vähän arvostettua? Etenkin kun katsoo, millaiseen joukkoon se liittyy.
Ei Suomessa asiat niin hyvin ole, kuin annetaan ymmärtää. Tottakai valtamedia suitsuttaa, että meillä on asit hyvin, mutta totuus on, että jumalattomuus, ja ulkoinen hurskaus on se vallitseva hurskaus joka täällä on.
Ulkolkultaisuus, on aikamme hyve.
Tuosta on vaikea tulkita, että oletko sellaisella kannalla, että jumalattomuus on ulkokultaista. Jos olet, niin olisi hauska nähdä pohdintaa, jolla perustelet kantasi.
Ja miksihöhän minun pitäisi perustella ilmeistä asiaa sinulle?
Sinä olet kova poika Mikko kommentoimaan, mutta perusteluja ei löydy millekään väitteellesi. Se ei pitkälle kanna.
Koska asia ei ole ilmeinen ja väitteet yleensä kannattaa joka tapauksessa perustella, ellei halua huutelijan leimaa. Ja tässä seuraavat omat perusteluni:
Et ole perustellut sitä, että jumaluus olisi ulkokultaista etkä sitä, että asia olisi ilmiselvä. Ei ole mitenkään osoitettu tässä mitään seikkaa, jonka mukaan jumalattomuus ehdottomasti olisi aina ulkokultaista.
Toisin sanoen ei ole osoitettu, etteikö jumalattomillakin voisi olla syvällisempiä ajatuksia ja arvoja ja perusteita toiminnalleen, kuin vain ulkokultaisuus. Päin vastoin tunnetaan vaikka minkälaisia yleviä ja ettisiä ajattelijoita jumalattomienkin keskuudesta.
Sitten on selvästi pyydetty, että perustelisit. Reagoit ylimielisesti mitätöimällä toisen kysymyksen. Näyttää siltä, että et osaa perustella, vaan huutelet mielipiteitäsi ja vain tiuskit jos joku niitä kyseenalaistaa. Normaalisti tuollaisia ihmisiä pidetään idiootteina. Tämä ei ole ad hominem, vaan perustuu otantaan.
Miten niin se on ilmeistä??? Ei se silloin voi olla, jos muut eivät sitä huomaa.
Kyllä Raamattu palstalla pitäisi olla tietoa ulkokultaisuus sanan merkityksestä.
Mutta eli jos asioita tehdään vain jotta saadaan ihmsiltä hyväksyntää, ja oman kunnian kärkkymisen vuoksi, niin se on ulkokultaisuutta.
Ja sitähän aikamme ihmiset tekevät.
Mutta miksi en milelläni nähin vastaa on syynä se, että toisinaan kysellään ihan vaan, kun ei muuta tekemistä ole.
Ei tietenkään pidä. Minua vain kiinnostaisi nähdä, että onnistuuko.
Nim Mikko a täällä keskustelee lähinnä itsensä kanssa!!!
Velehtelija ja vääristelijä mitä suurimmassa määrin!!!
Niin sehän olisi sinulle mieliksi, että alentuisin riitelyyn teidän kanssa, ja omaksuisin teidän tapanne?
Ei tule tapahumaan, minulla on elämä elettävänä ;)
Öh,+suvaitsevaisuus+vain+10%.
Nythän kunnallisvaaleissa tuli esille näitä suomalaisten arvoja. Ei näemmä oikein tuo "maaham muutto kriittisyys" nyt purrut?
Joo,+vihervasemmisto+nosti+kannatustaan+4,7%+ja+lähes+saman+persut+menetti.+Turpiin+tuli+konservatiiveille+rankemman+mukaan.+Mutta+ei+huolta+hihhulit,+rinta+pystyy+ja+kohti+uusia+tappioita.
"Kansa on puhunut"... :)
Tavissuomalaisten+arvot+ovat+toki+kohdallaan+mutta+äärilaitojen+kulkijoiden+arvot+ovat+vastenmielisiä+olipa+kyse+sitten+uskovista+tai+poliittisista+henkilöistä.+Taitaa+näiden+ääristen+kannatus+jäädä+onneksi+noin+5%+tienoille.
Kyllä, jos oikeista äärilaidoista puhutaan.
Tuli vain mieleen huomio, jonka esim. pastori Jaakko Heinimäki on tehnyt Jeesuksen arvoista. Koti, uskonto ja isänmaa samoin kuin työ eivät menneet hänellä top 10:een.
Syntihyväksyntä saasta-arvot ovat monilla voimissaan. Sodassa en sodi vaan juoksen joen yli Ruotsiin ja odotan kunnes sota on ohi ja googilaiset tuhonneet syntihyväksyjät.
Teetetty tutkimus haisee.,,rahalta jos Suomessa teetetään (vaikkapa YLE teettää taloustutkimuksella )tutkimus vaikkapa siitä ovatko kaikki omastamielestään keskivertoa parempia autonkuljettajia nii arvaas ovatko? Oikeesti?
Ja tutkitaan sitten vaikkapa luottamusta omaan ja mui..talouteen niin? Vaikka tosiasiat puhusivat muuta niin luottamusta ainakin huuhaseen ja valheisiin ynnä puolitotuuksiin nk."asijantuntijoihin" sekä vaalimainoksiin Suomessa piisaa.
Gallupeihin, opetukseen, sefikaatteihin, mainoksiin, mediaan, valvontaan, maksettuihin juttuihin uskovat ovat aivoistaan semmoiseen ohjelmoitu? Mihin siis uskoa jos ei omaan itteensä etenkin kun kaikki omat mielipiteetkin on jonkun muun päästä peräisin ja omia ei oikeesti oikeestaan paljon olekkaa ja jos on ne eivät perustu todellisuuteen vaan mukavuuteen?
JOKU pääsee ainakin laskuttamaan sekä lobbamaan jottenkin puolesta aina kun "teetetetään" arvata usein vaa saa keitten "omilla" rahoilla ja arvataas vaa mistä motiivista ja syystä? Ehkä hyötyäkseen puolueettomasti?
TAidat olla melkoinen opportunisti`?
joo ja "tyytyväisyyskysely" saapuu seksiviestinä seuraavaksi käsipuhelimenne konsusultti yhtiön laatimana järjettömän kalliina laskutyönä ikää ku ei olis muutaki tärkeempää työtä tehtävissä jos o nii älytön yhtiö ettei itte tiedä tykkäävätkö asijakkaat ketkä äänestävät jaloillaan ja antavat kehuja suullaan ?
Mistä noita verkostoistuvia huuhaita oikei syntyy?
Mutta jumalattomuus on paljolti myös Suomen suunta, ja se on kaukana hyvästä.
Joku kysyi, että mitä tarkoitan ulkokultaiuudella?
5. heissä on jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman. Senkaltaisia karta. (2 Tim 3:5)