Vaikka viesti poistettiinkin

niin sanon vielä, että vanhukset on monenlaisten huijarien armoilla . Lehdissä on joka päivä uutisia miten hyväuskoisia vanhuksia on huijattu.

Tullaan asuntoon muka poliisina tai huoltomiehnä yms. ja viedään rahat ja arvoesineet.
3109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jostakin syystä tästä puhutaan vähän.

Äänestä

Ehkä siitä syystä että kyse on usein vähemmistökansan jäsenistä.

Äänestä

Lailliset toimet ovat ne kavalimmat "yksityistäminen" ja tarjotaan palveluja yksityisissä palvelutaloissa ja hinta on kova osalle asiakkaille jopa >-3000€/kk ja osa asiakkaista joutuu silti tilaamaan palvelunsa kunnallisesta kotihoidosta.

Tämä on laillista mutta onko puhuttava palveluasumisesta palvelukodissa jossa ei ole edes katetrointitaitoista hoitajaa vaan soitetaan keskellä viikonloppua kotihoitoon ja kysytään jotain käymään hoitamaan potilasta.

Lopuksi asiakas/potilas viedään katetroitavaksi ambulanssilla noin 30km päähän eli onko aihetta kehua yksityistämistä ja niiden hoivaa.

Yksityistäminen ei tarkoita palvelua vaan maksuja joilla ei tositilanteessa ole mitään arvoa ja asiakkaalta kun loppuu rahat hänen arvonsa on sama kuin syksyisillä lehtikasoilla.

Iso kupla ja rahastus ja aivan laillisesti ilman rikossyytettä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tjrte kirjoitti:

niin sanon vielä, että vanhukset on monenlaisten huijarien armoilla . Lehdissä on joka päivä uutisia miten hyväuskoisia vanhuksia on huijattu.

Tullaan asuntoon muka poliisina tai huoltomiehnä yms. ja viedään rahat ja arvoesineet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu