Vaasan valtuustossa RKP teki Rytkyn ja lisäsi paikkalukuaan 4llä ja veti kaulan demareihin ja kokoomukseen.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
RKPn+Rytky+syntyi+kun+suomalaisista+suurin+osa+ei+äänestänyt+vaan+70%+suomalainen+kaupunki+on+nyt+RKPn+johdossa+,tilanne+ei+ole+kuitenkaan+niin+katastrofaalinen+kuin+Mustasaaressa+joss+RKP+on+lähes+diktatuuriasemassa+.
Rkp:n menestys Vaasan kuntavaaleissa johtuu siitä että Sipilän hallitus poisti Vaasan keskussairalalta apäivystyksen yöaikaan eli potilaat joudutaan kärräämään Seinäjoelle eli siis ne jotka selviävät hengissä kuljetuksesta. Karua kertomaa.
Kyllä tuokin jonkunverran vaikutti ,mutta eivät suomalaiset äänestä kyllä RKPtä kuin jos yksi promille vahvistaa säännön.
Suurin syy kokoomuksen rökäletappioon oli kaupunkilaisten passiivisuus ja RKPn kannattajien rynnistäytyminen vaaliuurnille sankoin joukoin.
Paljonko+muuten+koko+maan+kannalta+kokoomus+menetti+paikkoja+kun+oli+se+toiseksi+suurin+häviäjä+1,3%+yksikön+verran
Vaasassa äänestysaktiivisuus nousi eli oli yli valtakunnallisen tason.