Ruostevauriot vm. 2007 autossa.

Ostin helmikuussa autoliikkeestä auton (vm 2007 130 tkm ajettu) ja kaikki oli koeajolla ok. Nyt renkaidenvaihdon yhteydessä tuli huomattua että helmakotelot ovat paikoitellen läpiruosteessa ja muutama reikäkin on.

Myönnän täysin virheen siinä että ei tullut katsottua auton alle koeajotilanteessa, jotenkin sitä oletti että kaikki on kunnossa koska auto on muuten todella siisti.

Varsinainen kysymys on se että voiko autoliikettä saada vastuuseen auton ruostevaurioista vai onko jo sen ikäinen auto että ne kuuluu asiaan? Auto on "katsastettu" joulukuussa liikkeen toimesta ja ruostevaurioista ei ole edes korjauskehoitusta. Taitaa kylläkin olla sen mallinen kotelo että ei ole kantavaa rakennetta mutta kai siitä korjauskehoitus silti tulisi jos on läpireikiä?

Auto olisi jäänyt kauppaan jos olisin ne silloin huomannut =)
18484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ensin+vastaus:Ei,+et+voi+velvoittaa+liikettä+osallistumaan+sinun+10-vuotiaan+autosi+korjauksiin.Niin+sitä+näköjään+taas+ihminen+"uhriutuu"+(nimimerkkinä+Autokauppiaanuhri),eikä+virheen+tehdessään+osaa+itse+kantaa+vastuuta+omista+huonoista+päätöksistään."Myönnän+täysin+virheen+siinä+että+ei+tullut+katsottua+auton+alle+koeajotilanteessa,+auto+olisi+jäänyt+kauppaan+jos+olisin+ne+silloin+huomannut."Samainen+"uhriutuminen"+saa+näemmä+vääristelemään+asioita:"Auto+on+"katsastettu"+joulukuussa+liikkeen+toimesta+ja+ruostevaurioista+ei+ole+edes+korjauskehoitusta."Autoliikehän+ei+toimi+katsastajana,+vaan+autot+omalla+allekirjoituksellaan+vahvistaen+"leimaa"+eli+tieliikennekelpoiseksi+katsastaa+insinööri+katsastuskonttorilla.+Jos+ruostevaurioita+ei+ole+korjattavaksi+merkitty,+silloin+katsastusinsinööri+on+sen+tieliikennekelpoiseksi+ilman+korjauskehoituksia+hyväksynyt.Ps.+Jos+vertailee+10-vuotiasta+autoa+uuteen+vastaavaan,+pitäisi+katsastusinsinöörin+ottaa+lähes+jokaisesta+kilvet+pois+10-vuotiskatsastuksessa!+On+ne+vaan+niin+kuluneita+ja+rispaantuneita+jo+monestakin+kohtaa...+eli+onneksi+saavat+katsastajat+käyttää+omaa+harkintaa+(maalaisjärkeä)+laillisuuden+rajoissa+mm.+juuri+näissä+"alkavaa+kulumaa/alkavaa+ruostumista"+asioissa.Arvoisa+"Autokauppiaanuhri".-Et+ole+uhri+vaan+uhriutuja,+kuten+edellä+esitin.+Tälle+luonteenpiirteellesi+et+ehkä+voi+mitään,+mutta+se+on+sinun+itsekin+kuitenkin+hyvä+tunnistaa+jatkoa+ajatellen:+uhriutujille+kun+on+tyypillistä+uhriutua+vähän+joka+asiassa,+kaikkialla+ja+kaikesta.+Tämän+lisäksi,+uhriutuvalle+naiselle+tyypillisesti,+vetänet+vielä+feministi-kortinkin+aseeksesi+mukaan,+tähän+vastatessasi.+Ja+tottakai+vastaat...+siitä+olen+100%+varma;+eihän+uhriutujan+saati+feminismiin+taipuvaisen+sovi+kuunnella+totuuksia,+muutoin+joutuisi+toteamaan+itse+itsensä+syylliseksi+murheeseensa!

Äänestä
  • Niinkuin joillekin on luonteenomaista uhriutua vääryyksiksi kokemistaan asioista, on varsin monille autojoppareille luonteenomaista kaunistella ellei peräti puhua puolitotuuksia myymistään tuotteista.
    Joillekin autojoppareille on myöskin luonteenomaista uhriutua saamastaan palautteesta liittyen em. luonteenpiirteeseen, ja joillekin heistä on luonteenomaista pitää syyllisenä em. puolitotuuksien puhujan uhriksi joutunutta asiakasta - "olisit tarkistanut etten puhu pascaa, oma syysi".

    Äänestä

Laita vaan joppari vastuuseen, ehjänähän se sen auton kuitenkin myi.

Äänestä
  • http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kaytetyn-auton-ostajat-naita-vikoja-myyjat-eivat-korvaa/1895386

    "Kuluttajaoikeusneuvoja Anneli Tyrväisen mukaan asiakkaat harvoin ymmärtävät, että halvan auton ostaessaan saa varautua koviin korjauskustannuksiin. Ei automyyjä sano ostajalle, että ota tästä vanha ja huonokuntoinen auto. Tämä tulee todella usein kuluttajalle yllätyksenä, vaikka ei pitäisi. Käytetyissä autoissa on aina vikoja. Minulle ei tule halvimmista autoista mieleen yhtäkään sellaista vikaa, mistä valittaminen olisi aiheellista, Tyrväinen toteaa."

    Äänestä

Ja kerro vielä kaikkien iloksi ja ihmettelyksi, että kyseessä oli auto hintaluokassa 1500-3000, eikös vaan? Ja sille sitten "takuuta" tässä haetaan? Huh-Nuijaa.

Äänestä

Jos auto olisi tuon 3000 euroa maksanut en valittaisi yhtään. Autolla oli kuitenkin hintaa noin 8000 € joka siis on ihan linjassa muiden hintapyyntien kanssa vastaavasta autosta vastaavilla varusteilla. Jos auto olisi ollut huomattavasti yleistä hintatasoa halvempi en valittaisi sittenkään ;)

Lähinnä vaan mietityttää onko auto mennyt puhumalla katsastuksesta läpi ja mitä muuta vikaa autosta vielä paljastuu. Enkä nyt meinaa pikkuvikoja vaan oikeasti kalliita vikoja.

Autohan on kuitenkin myyty ehjänä eikä vioista tai siitä että helmat ovat vaihtokunnossa ole ollut mitään puhetta.

Äänestä
  • "Autolla oli kuitenkin hintaa noin 8000 €"

    Eli taskurahasummasta puhutaan, ja 10v vanhasta elinkaarensa loppupäässä olevasta, kuitenkin ilmeisen toimivasta autosta. On päivänselvää, että tuonikäisessä autossa käytönjäljet ja ruostekin kuuluvat ns "kauppaan", virheettömän saa kuopaisemalla taskua hieman syvemmältä ja ostamalla uuden.

    Äänestä

  • Uhriutuja, ei uhri. Usko jo.
    Mazda 6 nyt vaan on sellaisia. Autohan on ollut myyntihetkellä ehjä, katsastusinsinöörin tieliikennekelpoiseksi hyväksymä.

    Toki sinua saa mietityttää, mitä vikoja sinun 10-vuotiaaseen autoon vielä tuleekaan, voipi tulla oikeasti kalliitakin vikoja. Silloin SinunAutosi kunnostukset maksat sinä, ei kukaan muu.

    http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kaytetyn-auton-ostajat-naita-vikoja-myyjat-eivat-korvaa/1895386

    "Kuluttajaoikeusneuvoja Anneli Tyrväinen: Ei automyyjä sano ostajalle, että ota tästä vanha ja huonokuntoinen auto. Tämä tulee todella usein kuluttajalle yllätyksenä, vaikka ei pitäisi. Käytetyissä autoissa on aina vikoja."

    Äänestä

  • SinunAuto kirjoitti:

    Uhriutuja, ei uhri. Usko jo.
    Mazda 6 nyt vaan on sellaisia. Autohan on ollut myyntihetkellä ehjä, katsastusinsinöörin tieliikennekelpoiseksi hyväksymä.

    Toki sinua saa mietityttää, mitä vikoja sinun 10-vuotiaaseen autoon vielä tuleekaan, voipi tulla oikeasti kalliitakin vikoja. Silloin SinunAutosi kunnostukset maksat sinä, ei kukaan muu.

    http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kaytetyn-auton-ostajat-naita-vikoja-myyjat-eivat-korvaa/1895386

    "Kuluttajaoikeusneuvoja Anneli Tyrväinen: Ei automyyjä sano ostajalle, että ota tästä vanha ja huonokuntoinen auto. Tämä tulee todella usein kuluttajalle yllätyksenä, vaikka ei pitäisi. Käytetyissä autoissa on aina vikoja."

    Kirjoittaja ei kerro auton merkkiä tai mallia, varmaankin siitä syystä, että hänelle kerrottaisiin, että miksi ostit, tuohan on päivänselvää että juuri tuo auto on ruostuvaa lajia.

    Epäilen että auto joka on kyseessä, ei ole mazda 6 vaan Mexikossa valmistettu VW Golf.

    Ja kuten arvata saattaa, kyseessä on kovin tavanomainen tapahtuma tuolle autolle:

    http://www.vagarena.fi/index.php?topic=17490.0

    Itse en osta yhtään autoa ennenkuin olen vähintään pari iltaa googlettanut kyseisen auton vikoja ja käyttäjien kokemuksia.

    Äänestä

Ei todellakaan kukaan osallistu kuluihin. Autokauppias myy eikä ennusta tulevia ruosteita!
Jos ruosteet maksetaan jälkikäteen ei yhtään autoliikettä ole suolateiden suomessa sen jälkeen.

Äänestä

Ikävä kyllä, homma nyt vain menee niin, että tyhmästä päästä kärsii koko ruumiin lisäksi myös rahapussi.

Se, että auto on katsastettu, ei automaattisesti tarkoita että se olisi myös virheetön. Katsastus tarkoittaa ainoastaan sitä, että katsastusinsinööri on hyväksynyt ajoneuvon tieliikenteessä käytettäväksi. Eli mahdolliset viat eivät ole sellaisia, että ne ovat vaaraksi liikenteessä tai aiheuttavat ympäristövahinkoja.

Et ole tarkistanut auton kuntoa autoliikkeessä. Kymmenen vuotta vanha auto alkaa olla jo käyttöikänsä loppusuoralla. Uhriutuminen nyt ei auta, sinulla oli monta tilaisuutta tarkistaa ajoneuvon kunto ja jättää se liikkeeseen tai yrittää neuvotella hintaa matalammaksi.

Parasta tässä tapauksessa sinun kannaltasi on, että kenties otat jotakin opiksi ja olet tarkempi, kun seuraavan kerran menet ostamaan käytettyä autoa. Ellet ymmärrä itse autoista mitään, pyydä mukaasi joku, joka ymmärtää. Käytettyä autoa ei pidä IKINÄ ostaa, ellei ole ensin vilkaissut, onko helmat/pohja ruosteessa, vuotaako kone öljyä, jne. Pieni vaiva, mutta säästää isolta harmilta ja rahanmenolta. Ellei sinulla ole ketään, joka voisi puolestasi tarkistaa auton kunnon, niin useat katsastusasemat tarjoavat maksua vastaan erilaisia puolueettomia kuntotarkastuksia, jotka ovat kattavampia kuin määräaikaiskatsastus.

Sen, onko auto myyty nimenomaan ehjänä, näet kauppakirjasta. Löytyykö maininta, että auto on virheetön tms.? Tuskinpa. Noin vanhan auton kohdalla kauppakirjassa sen sijaan lukee usein, että ostaja on tarkistanut ajoneuvon kunnon.

Jos haluat autollesi takuun, osta uusi tai uudehko vaihtoauto, jolla tehtaan takuu on vielä voimassa.

Äänestä
  • Mersuttomien puheita.

    Äänestä

On sitä ruostetta jo uusissakin autoissa , älkää jumalauta jaksako narista,ämmät,

Äänestä
  • Isäntä ruskettuu etelässä ja auto suomessa, näin se meneee ikävä kylla!

    Äänestä

mikä vitun insinööri. ei katsastajat ole nykyään enää insinööreja vaan ammattikoulu käyneitä paskakasoja.

Äänestä
  • Ja jos he olisivat insinöörejä, vääntäisit varmaankin insinöörivitsiä että he eivät tajua autoista mitään, eikö niin :)

    Äänestä

Virhevastuu on myös sidoksissa siihen, mitä on luvattu, mutta Ap ei ole kertonut myyjän myyntipuheista vielä mitään, vai eikö siinä ollut muuta kuin hintalappu laitettu.

Myyjälle tulee reklamoida ja vaatia hyvitystä.
Lähinnä näihin voisi vedota:

Kuluttajansuojalaki

Tavaran on lajiltaan, määrältään, laadultaan, muilta ominaisuuksiltaan ja pakkaukseltaan vastattava sitä, mitä voidaan katsoa sovitun.

Jos muuta ei voida katsoa sovitun, tavaran tulee:
...
3) olla myyjän siitä antaman kuvauksen mukainen ja vastata ominaisuuksiltaan sitä, mihin myyjä on viitannut esittämällä näytteen tai mallin;
...
5) kestävyydeltään ja muuten vastata sitä, mitä kuluttajalla yleensä on sellaisen tavaran kaupassa perusteltua aihetta olettaa.

---
Ostaja ei saa vedota tavaran virheeseen, ellei hän ilmoita virheestä myyjälle kohtuullisessa ajassa siitä, kun hän havaitsi virheen tai hänen olisi pitänyt se havaita. Virheilmoitus voidaan kuitenkin aina tehdä kahden kuukauden kuluessa siitä, kun ostaja havaitsi virheen, ja se voidaan tehdä myös elinkeinonharjoittajalle, joka on välittänyt kaupan myyjän lukuun tai sitoutunut vastaamaan tavaran ominaisuuksista.

Äänestä

Ostitko jobbariliikkeestä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Autokauppiaanuhri kirjoitti:

Ostin helmikuussa autoliikkeestä auton (vm 2007 130 tkm ajettu) ja kaikki oli koeajolla ok. Nyt renkaidenvaihdon yhteydessä tuli huomattua että helmakotelot ovat paikoitellen läpiruosteessa ja muutama reikäkin on.

Myönnän täysin virheen siinä että ei tullut katsottua auton alle koeajotilanteessa, jotenkin sitä oletti että kaikki on kunnossa koska auto on muuten todella siisti.

Varsinainen kysymys on se että voiko autoliikettä saada vastuuseen auton ruostevaurioista vai onko jo sen ikäinen auto että ne kuuluu asiaan? Auto on "katsastettu" joulukuussa liikkeen toimesta ja ruostevaurioista ei ole edes korjauskehoitusta. Taitaa kylläkin olla sen mallinen kotelo että ei ole kantavaa rakennetta mutta kai siitä korjauskehoitus silti tulisi jos on läpireikiä?

Auto olisi jäänyt kauppaan jos olisin ne silloin huomannut =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu