Usko on hyvä mutta ihmiset uskon takana ei

Järjetön maailman parannus teksteillä kun voisi tehdä jotain. Eikö mikään, minkään asian, olemisen, tämän päivän hyvin voinnin, läheisten, ihmisten, hädän, sodan, julmuuden oleminen läsnä kerro jokaiselle jotain. Ei se uskonto, mitä kukanenkin kantaa ja edustaa. Vaan ne teot; kuka rakastaa niin paljon että uskaltaa olla omien sanojen (ei lainattujen tekstien) takana ja ottaa kaikki ihmiset lähellensä, ilman uskon tuomaa epäkunnioitusta, kritiikkiä, toisten manipulointia,,, ja ennenkaikkea jostain hamasta menneisyydestä tuotuja tekstejä, joita jokainen voi siteerata omalla tavallaan. Jokaisessa uskonnossa on tuo sama vika, vihata lähimmäistä. Ja nämä samat uskonnot kieltää vihaamisen. HYI olkoon
14195
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ihmiset niin mielellään valjastaa eri uskonnot omien tavoitteidensa mukaan.

Äänestä
  • Siinä sinä oletkin mestari 🦄

    Äänestä

  • Yksisarvinen__ kirjoitti:

    Siinä sinä oletkin mestari 🦄

    ??? Miten minä olen kristinuskon valjastanut ja mihin?

    Äänestä

Niin siksi ne lukuisat eri nimiset eri uskonnot, krist uskontoa myöden, onkin VAIN uskontoja.

Ei Raamatun UT mukaista Kristillisyyttä, joka vasta olisi sitä kaikille hyväksi ihan Lain / Laillisuudeen täyttymyksen, = Krist. Rakkaus, joka ei ole kenellekään pahaksi, kaikkia kohtaa ja kaikille, Itse kaiken Luoja ja Omistaja, kaiken elämän Antaja ja Ylläpitäjä Jumalan Luvallista / Kristillisyyttä.

Jeesuksen nimessä... uskovilleen / muillekin herätykseksi, Totuutta.

Vähäinen, Totuudessa / valkeudessa pysyvä ja siinä kaikile hyväksi Luvallisuudessa pysyvä ja siihen pitäytyvästi elävä ja toimiva, kutsuttu / armoitettu palvelijansa ja seuraajansa.

Missä muut, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävällä tavalla eläviä, Hänen kirkkaudeksi ja kuniaksi apostolisia seurakuntiaan / sitä pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa rakentavaan krist. yhtetyteen ja yhteistyöhön kutsutut?!

Äänestä

Uskookenhaluaa kirjoitti;
"Järjetön maailman parannus teksteillä kun voisi tehdä jotain. Eikö mikään, minkään asian, olemisen, tämän päivän hyvin voinnin, läheisten, ihmisten, hädän, sodan, julmuuden oleminen läsnä kerro jokaiselle jotain. Ei se uskonto, mitä kukanenkin kantaa ja edustaa. Vaan ne teot; kuka rakastaa niin paljon että uskaltaa olla omien sanojen (ei lainattujen tekstien) takana ja ottaa kaikki ihmiset lähellensä, ilman uskon tuomaa epäkunnioitusta, kritiikkiä, toisten manipulointia,,, ja ennenkaikkea jostain hamasta menneisyydestä tuotuja tekstejä, joita jokainen voi siteerata omalla tavallaan. Jokaisessa uskonnossa on tuo sama vika, vihata lähimmäistä. Ja nämä samat uskonnot kieltää vihaamisen. HYI olkoon"

Lopeta valehteleminen! Ja Lopeta epäolennaisiin asioihin keskittyminen, harhaileminen ajatuksissa ja "syvällisissä sokeissa turhamaisissa mietteissä joissa siirrät syyllisyyttä itsesi ulkopuolelle", lopeta höpöttäminen ja itsesi palvonta! Lopeta egoileminen!
Sinä et ole toisten yläpuolella! Ja sinä olet vain pieni syntinen ihminen useiden miljardien ihmisten joukosta! Sekä Jumala Jeesus on Herra! Me kaikki ihmiset olemme vain pieniä syntisiä turmiollisia sikailijoita ja pahuuteen alinomaan päivittäin taipuvia parantumattomia kriminaaleja. Herra Jeesus on sovittanut kaikkien synnit. Jumala armahtaa ja rakastaa syntisiä.

Äänestä
  • Kiitos palautteesta. Sama viha sieltä tulee tuutin täydeltä. Mutta sinun ajatus ei ole pois keneltäkään ja kunnioitan sitä mitä haluat sanoa.

    Äänestä

Jumalalta lahjaksi ja pelastukseksi saatu usko on hyvä. Mutta, ihmiset tahtovat itse ylpeinä ja kieroina ansaita omilla suorituksilla ja hyvillä teoilla pelastuksen. Ylenkatsovat heikoillaolevia ihmisiä ja vertaavat itseään huonompiin, eivät vertaa itseään itsensä yläpuolella oleviin vuosikymmenten kokemuksella ja opinnoilla paljon työtä tehneisiin auktoriteetteihin jne. Ihmiset pyrkivät kieltämään pahuudessaan Jeesuksen työn ja sovituksen ristillä. Ihmiset ovat niin huomion- ja kunnianhimoisia ylpeitä syntisiä ja syyttävät toisia ihmisiä jotka eivät suostu heidän "jaloihin ja hyviin" pyrkimyksiin ja oppeihin. Todella, usein kun ihmisillä on hyvä tarkoitus auttaa ja tehdä hyvää niin samalla se on pahaa sekä turhamaista. Jumalan ansiosta hekin ovat saaneet kaiken mitä heillä on lahjana. Jumala omistaa kaiken ja tekee maailmankaikkeudessa kaiken Luojana mitä tahtoo. Ihmiset eivät itse omista yhtään mitään. Kaikki se mitä ihmisillä on, menestys, omaisuus, puoliso, lapset, koulutus, osaaminen, päivittäin ravinto ja vesi, hygienia, terveys, yhteiskunnat ja yhteiskuntien rauha jne. Ihmiset saavat kaiken tuon lahjana pelkästään Luojalta Herralta Jeesukselta Kristukselta. Siis, ne eivät ole ihmisten omaisuutta tai ihmisten ansiota. Vaan kaikkeuden luonut Luoja on lahjoittanut, luonut ja sallinut sen kaiken ihmisille.

Äänestä
  • Onhan melkoista ajatuksen virtaa.

    Äänestä

  • raunielisa kirjoitti:

    Onhan melkoista ajatuksen virtaa.

    Olet varmaan kateellinen kun itse pystyt vain postaamaan ja linkittämään,

    Äänestä

  • kateutta.ilmassa kirjoitti:

    Olet varmaan kateellinen kun itse pystyt vain postaamaan ja linkittämään,

    Ehkä parempi on edes yrittää ilmaista itseään siten, että sen kykenee ymmärtämään? Eli suomenkielen osaaminen on aika hyvä juttu, eikä sekään ole apahitteeksi jos osaa kirjoittaa lainaten ja viitaten, kuten meille on koulussa opetettu.

    Äänestä

  • Ajatus ja miete on jo sanoma. En lähde kiistämään tai kritisoimaan, kun kuitenkin olennainen viesti on teiltä kaikille meille. Jos olen väärässä saa oikaista. Jos haen jotain oikaiskaa ilman muuta. Minulla ei ole valtaa eikä "kuten joku sanoo" mieltä tietää mitä kukanenkin haluaa.

    Äänestä

  • Itse en ole uskovaisesta kodista. Äiti usko - isä ei. Lapsia sitten yhdeksän siihen uskoon yhdistettynä. Joten äiti ja isä teki tavallaan kompromissin (vissiin) Kaikki taival heidän tiellään oli kasvattaa lapset ja olla ihmisiksi. Kuinka kunnioitan heitä ja anteeksi vaan harva pystyisi tänäpäivänä siihen työhön. Köyhänä näkee enemmän kuin koskaan ne jotka uskoo kaiken aivan pöljänä. Ja minun usko on vanhemmissani, jotka uskoi ja luotti siihen miten elivät - eli älä usko ihan mitä sattuu. Tekeminen on se tie, johon molemmat uskoi ja siksi sain uskon hyvyyteen. Ihmisten auttamiseen. En syyllistämiseen ja raamatun lauseita lainaile. Jumala on enemmän.

    Äänestä

  • Uskookenhaluaa kirjoitti:

    Itse en ole uskovaisesta kodista. Äiti usko - isä ei. Lapsia sitten yhdeksän siihen uskoon yhdistettynä. Joten äiti ja isä teki tavallaan kompromissin (vissiin) Kaikki taival heidän tiellään oli kasvattaa lapset ja olla ihmisiksi. Kuinka kunnioitan heitä ja anteeksi vaan harva pystyisi tänäpäivänä siihen työhön. Köyhänä näkee enemmän kuin koskaan ne jotka uskoo kaiken aivan pöljänä. Ja minun usko on vanhemmissani, jotka uskoi ja luotti siihen miten elivät - eli älä usko ihan mitä sattuu. Tekeminen on se tie, johon molemmat uskoi ja siksi sain uskon hyvyyteen. Ihmisten auttamiseen. En syyllistämiseen ja raamatun lauseita lainaile. Jumala on enemmän.

    Ihan hyviä asioita olet oppinut.

    Äänestä

Totta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uskookenhaluaa kirjoitti:

Järjetön maailman parannus teksteillä kun voisi tehdä jotain. Eikö mikään, minkään asian, olemisen, tämän päivän hyvin voinnin, läheisten, ihmisten, hädän, sodan, julmuuden oleminen läsnä kerro jokaiselle jotain. Ei se uskonto, mitä kukanenkin kantaa ja edustaa. Vaan ne teot; kuka rakastaa niin paljon että uskaltaa olla omien sanojen (ei lainattujen tekstien) takana ja ottaa kaikki ihmiset lähellensä, ilman uskon tuomaa epäkunnioitusta, kritiikkiä, toisten manipulointia,,, ja ennenkaikkea jostain hamasta menneisyydestä tuotuja tekstejä, joita jokainen voi siteerata omalla tavallaan. Jokaisessa uskonnossa on tuo sama vika, vihata lähimmäistä. Ja nämä samat uskonnot kieltää vihaamisen. HYI olkoon

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu