Vai päätämme itse asioistamme?

lllhhhggf

14

145

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei Suomi enään itsenäinen olekaan, itsenäisen valtion tunnusmerkit ovat täydellinen itsemääräämisoikeus ja oma raha !
      Eivät muuten ole ihmisetkään itsemäärääviä Suomessa, Timo Soini sen paljasti näin, " meillä persuissa jokainen saa äänestää oman mielnsä mukaan, kunhan se mielipide on sama kuin minulla !"


      Late Lapista. SSSS Ry!

    • valittajat.ry

      No Suomen asioista päättää noin 60% äänioikeutetuista. Loput 40% ei vaivaudu edes äänestämään. Tämä 40% on vieläpä se äänekkäin valittajajoukko, jolle ei kelpaa mikään, mutta mitään eivät ole valmiita minkään eteen tekemään. Aina on vika muissa.

      • Suomessa päättävät puoluejohtajat ja pitkäkenkäiset rahamiehet!
        Tavikset eivät päätä juuri mitään !


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • herrojenkotkotuksia

      Raskaat diedelajoneuvot noin vain katoa.

    • STTT

      Eikö siitä jätteestä kehitellä juuri sitä puhdasta dieseliä suomessa? Vai miten se oli?

      • Puhdaskin diesel muuttuu poltettaessa saasteeksi. Vaikka biodiesel taitaa yleisesti ottaen palaa tavallista dieseliä puhtaammin.


      • Jerry.Kannunen kirjoitti:

        Puhdaskin diesel muuttuu poltettaessa saasteeksi. Vaikka biodiesel taitaa yleisesti ottaen palaa tavallista dieseliä puhtaammin.

        Voisivat nuo proffessööritkin päättää kumpi saastutta enemmän, bensa vaiko dieselauto, ei ole kauan kun tutkijat väittivät jotta bensa autot ovat vaarallisempia kuin dieselit!
        Diesel moottoreista ei kuitenkaan päästä kovin äkkiä eroon !

        https://www.youtube.com/watch?v=2HR_wK4W70Q&index=6&list=RDYMFvIuUl2xs

        Kuvitelkaapas noihinkin vehkeisiin bensakoneita !

        Late Lapista. SSSS Ry!


      • kielletäänkö.puusaunat
        Jerry.Kannunen kirjoitti:

        Puhdaskin diesel muuttuu poltettaessa saasteeksi. Vaikka biodiesel taitaa yleisesti ottaen palaa tavallista dieseliä puhtaammin.

        Bensakoneen päästöt ovat vaarallisempia kuin dieselin, ihan fakta. Ei se näkyvä svu kerro mitään, bensakoneesta tulii kaksinverroin näkymättömiä myrkkykaasuja. Vihreät suuressa viisaudessaan pelkäävät vain kaikkea näkyvää savua.


      • kielletäänkö.puusaunat kirjoitti:

        Bensakoneen päästöt ovat vaarallisempia kuin dieselin, ihan fakta. Ei se näkyvä svu kerro mitään, bensakoneesta tulii kaksinverroin näkymättömiä myrkkykaasuja. Vihreät suuressa viisaudessaan pelkäävät vain kaikkea näkyvää savua.

        Joo, valtamerilaivojen ja dieselvetureiden savua voi melkeinpä lapioida. Ainakin sitä voi väistellä. Näkyvä savu jää joka tapauksessa suodattimiin.

        Nykyiset henkilöautodieselitkin ovat hyviä mikäli puhdistusautomatiikkaa ei huijata ja se toimii muuten kuten pitää. Suomen talvi asettaa vaan omat rajoitteensa laitteistojen toimivuudelle. Toisinaan tuntuu uudetkin dieselautot käryävän melkoisesti. Olisikohan loukun puhdistus silloin käynnissä.


    • melkeinsata
      • Tulevaisuudessa kuulemma tankataan toiseen tankkiin plussaa ja toiseen miinusta. Niitä sekoittamalla saadaan sitten sähkövirtaa. Nesteen kannattaakin alkaa konvertoimaan jalostamojaan miinusnestettä varten. Plussaahan Nesteen asemilta taitaa jo saadakin.


      • tänkatanka

    • Sähköautot voimme unohtaa pitkäksi aikaa vielä, kaupungeissa ne vielä menettelee, mutta maalla niissä tulee äitiä ikävä!
      Kuvitellaanpas jotta lähdetään vaikkapa Oulusta Kilpisjärvelle, ei onnistu!
      Ja hinta niillä on vielä liian taivaallinen !


      Late Lapista. SSSS Ry!

      • Hybriditekniikka lienee toimivin välivaihe. Polttomoottorista saadaan lämpöä ja sopivaa tehoa maantiesiirtymiin, ohituksissa ja muissa hetkellisen voiman tarpeissa saadaan lisäpotkua sähkömoottoreista. Sen lisäksi töksähtelevä kaupunkiajo voidaan suorittaa pääsääntöisesti sähkömoottoreilla.

        Suomen oloissa hyödyllinen nelivetokin saadaan simppelisti, jos etuvetoautoon laitetaan takapään pyörille sähkövoimaa.

        Sähköautoon voidaan muuten kytkeä polttomoottorigeneraattori perävaunuksi.. jos on dieselagregaatti, niin Suomessa ei varmaankaan saa ajaa MPÖ:llä.

        http://ecomento.com/2015/10/21/ep-tender-electric-car-range-extender-trailer/


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1492
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      900
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      667
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      637
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      605
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      583
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      574
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      552
    9. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      24
      531
    10. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      521
    11. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    12. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      515
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      513
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      506
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      491
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      449
    18. 42
      428
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      409
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      26
      399
    Aihe