Toisessa ketjussa on jankattu, onko sopivaa, että vapaa-ajattelijain pääsihteeri Esa Ylikoskion kirjoittanut artikkelin Uskonnottomuus Suomessa (s. 159-169) kirjaan "Monien uskontojen ja katsomusten Suomi".
http://sakasti.evl.fi/julkaisut.nsf/2AA37D11FA0613ACC22580B20038D68B/$FILE/Kirkkohallitus_MUKS julkaisu_verkkojulkaisu.pdf
Kysymys on aika erikoinen. On hyvin lahkolaista suhtautumista, jos vapaa-ajattelijain olisi sallittu kirjoittaa vain omiin lehtiin.
Uskonnottomuus-artikkelin konteksti
8
134
Vastaukset
- Lukija.huom
Kyse on osa Ylikosken ja samalla vapaa-ajattelijain vastaisesta kampanjoinnista, jossa mikä tahansa kelpaa vihaotsikoiden pyörittämisene..
En usko Ylikosken sinänsä olevan kohteena, vaan yleisemmin vapaa-ajattelun. Ylikoski valikoitui kohteeksi koska on laajasti aktiivinen va-liitossa.
Sellaista kritiikkiähän ei näy, jossa samassa viestissä selvästi kannatettaisiin liiton tavoitteita ja vastustettaisiin Ylikoskea tai ketään muutakaan aktiiveista.- Terveisinn
jori.mantysalo kirjoitti:
En usko Ylikosken sinänsä olevan kohteena, vaan yleisemmin vapaa-ajattelun. Ylikoski valikoitui kohteeksi koska on laajasti aktiivinen va-liitossa.
Sellaista kritiikkiähän ei näy, jossa samassa viestissä selvästi kannatettaisiin liiton tavoitteita ja vastustettaisiin Ylikoskea tai ketään muutakaan aktiiveista.Kyllä, kuka tahansa vapaa-ajattelijoiden näkyvä toimija voi henkisesti varautua antivarien tehtailemaan loanheittoon. Jättämään sen omaan arvottomuuteensa.
- Esipuheesta
Kirjan julkaissa ovat mukana Åbo Akademin Donner -instituutti, Kirkon tutkimuskeskus ja Fokus ry. Sihen on saatu erillisrahoitus Suomi 100 -hankkeen merkeissä. Åbo Akademin puolelta tomituskunnassa on Donner-instituutin johtaja Ruth Illman.
- Sanonp
Kaikille kirjoittajille on tiettävästi maksettu 200 euron kirjoituspalkkio. Takana kirjahankkeelle saatu projektirahoitus.
Toimiiko tämä sananvapaus myös toiseen suuntaan, eli saako kirkolliset tahot myös palstatilaa Vapaa Ajattelija -lehdessä? Vai ovatko kirkot ja papit kielletty aihe liiton lehdessä?
- Vapaa-ajattelijallt
Riippuu varmaan tilanteesta ja aiheesta. Ei ole periaatteellista estettä, että papin paperit estäisivät julkaisun, kuten Sadimaan juttu viime vuonna osoittaa.
Monien uskontojen ja katsomusten Suomi -teos, jossa mukana mm. Åbo Akademi, on eri asia kuin Vapaa ajattelija -lehti, joka ei tänä vuonna saa edes kulttuurilehtitukea.
Vapaa Ajattelija -lehti on toivottavasti jatkossakin ennen muuta sekulaarin kulttuurin ja ajattelun lehti, ei kirkkopoliittinen lehti, joka sukeltaisi mukaan kirkon sisäiseen kiistelyyn, joka näkyy muussa mediassa riittämiin. Pakanasanomissa ainakin on saanut, ks. http://tampere.vapaa-ajattelijat.fi/pakanasanomat/2006-4/pappipakana.htm
Samoin oli Keskitalon kommentit verojutussani, ks. http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2016/12/29/uskontokuntien-verovapauksista/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens1753839Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o353175EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt2292662Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2482219Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta761923Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva291360Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b531357Tulen hulluksi hänestä
Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu701198Ensimmäinen kuukausi palkatatta
Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty961057- 109919