Väki vähenee, parantuuko pidot?

Mistähän johtuu, että kaikissa muissa pohjoismaissa väki lisääntyy ja Suomessa vähenee? Etelä-Pohanmaaltakin väki kaikkoaa, vaikka siellä kehitys kehittyy ja kansa on kyselyjen mukaan niin (itse?)tyytyväistä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201704162200103502_uu.shtml
6193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No kun täällä ei ole tilaa muille, kuin kokomustille ja kökkötraktoriille. Ilima nääs lopuu ja alkaa tukahduttamaan.

Äänestä

Jokavuotinen farssi onkin kun on alkanut elämöiminen muutaman henkilön askuasluvun muutoksella, joka sekin on tainnut olla viimeaikoina minuksen uolella.

Äänestä
  • Nuoret muuttavat
    Seinäjoelle, Tampereelle ja Helsinkiin.
    Ja vanhukset hoitohommiin perässä.

    Äänestä

  • Mikä.näistä.paras kirjoitti:

    Nuoret muuttavat
    Seinäjoelle, Tampereelle ja Helsinkiin.
    Ja vanhukset hoitohommiin perässä.

    Paree vain kun happea piisaa paremmin, ei tule suru puseroon, harvemmisakin paikoissa on käyty kuin lapualla ja oltu.

    Äänestä

  • elämänpyörässämennään kirjoitti:

    Paree vain kun happea piisaa paremmin, ei tule suru puseroon, harvemmisakin paikoissa on käyty kuin lapualla ja oltu.

    Jaa. Että se onkin nimeltään hapetusta kun tämä hallitus nyt niin vauhdilla maaseutua tyhjentää. Se viimeisin tieto on että viedään myös taksit.

    Äänestä

  • Väen väheneminen, yleensä matutaja huutaa korvaavaa näin tai liityä seinäjokeen -muuei auta, taksi jutut on vierasta, siihen en pysty nyt mitenkään ottamaan kantaa.

    mutta rupiaakos matkustajat vielä juonimaan piruviä...
    >>>Kolme laihialaista oli junamatkalla ja he olivat joutuneet ostamaan liput. Niinpä he ihmettelivät vastapäätä istuvia kolmea savolaismiestä joilla oli vain yksi lippu. Mitenkähän he aikovat selvitä, laihialaiset tuumi.

    Konduktöörin saapuessa vaunuun säntäsivät kaikki kolme savolaisukkoa vaunun vessaan. Konduktööri koputti vessan ovelle ja pyysi:

    - Matkalippu, olkaa hyvä. Ja lippu ojennettiin oven alta.

    Paluumatkalla laihialaiset päättivät käyttää samaa keinoa, mutta hämmästys oli taasen suuri kun savolaisukoilla ei ollut ollenkaan matkalippua. Tuosta he eivät selviä, laihialaiset tuumivat.

    Kun konduktööri saapui vaunuun, laihialaiset säntäsivät vessaan. Hetken päästä savolaiset lähtivät ryntäämään seuraavan vaunun vessaan, mutta yksi heistä pysähtyi vessan kohdalle, jossa laihialaiset olivat, koputti ovelle ja sanoi:

    - Matkaliput, olkaa hyvä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


exlapualainen kirjoitti:

Mistähän johtuu, että kaikissa muissa pohjoismaissa väki lisääntyy ja Suomessa vähenee? Etelä-Pohanmaaltakin väki kaikkoaa, vaikka siellä kehitys kehittyy ja kansa on kyselyjen mukaan niin (itse?)tyytyväistä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201704162200103502_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu