Ulla Appelsin, Ilta-Sanomien päätoimittaja, ihmettelee tänään kolumnissaan, miksi arkkipiispa Kari Mäkinen ei yhdelläkään twiitillä kommentoinut palmusunnuntaina Egyptin koptikirkkoihin tehtyjä äärimuslimien iskuja, joissa kuoli 36 ihmistä ja haavoittui monia kymmeniä. KM on usein kommentoinut paljon pienempiä juttuja... ihmiset vetävät johtopäätöksiä.
Egyptiin on julistettu 3 kuukauden poikkeustila. Pääsiäispyhinä kirkoissa oli tarkat turvajärjestelyt. Egyptin valtion johto on tuominnut tiukasti iskut. Egypti on läheinen maa suomalaisille, turistikohde. Monen Suomen kansalaisen isä on kotoisin Egyptistä. Egyptissä tehdään myös kristillistä lähetystyötä.
Paheksun syvästi arkkipiispa Kari Mäkisen piittaamattomuutta ja kylmäsydämisyyttä palmusunnuntain uhreille.
Kari Mäkinen ei komentoinut Egyptin kirkkoiskuja!
48
521
Vastaukset
- sierjeg
Eihän Mäkinen muista välitä, vain musliimet ovat ihmisiä hänen mielestään, Miksi meillä on arkipiispa joka ei muista välitä kuin itsestään, toivon että päätyy helvettiin tuomonen tekopyhä dritt
Mäkinen on ottanut kantaa Suomessa oleviin asioihin. Hän on Suomen kirkon arkkipiispa.
En kyllä ole huomannut paavinkaan ottaneen kantaa kopteihin, mutta en ole varma.Kun Mäkinen kommentoi, syytetään siitä että ”kirkko” politikoi”. Kun Mäkinen ei kommentoi, syytetään siitä ettei hän riittävästi ota kantaa politiikkaan.
Mutta se on totta, että nämä vanhatkin voisivat opetella somen mahdin ja olla siellä huomattavasti aktiivisempia.Eikä muuten välittänyt Appelsiinin johtama Iltalehtikään. Vasta viikon päästä se laittoi uutisen lehteensä.
- ErotkaaKirkosta
Piispojen ja punapääpappien mielestä kristittyjen puolustaminen on niin epäseksikästä, niin epäseksikästä.
Nämä maahamme luvatta tulleet nuoret miehet sen sijaan ovat kuin lemmikkieläimiä. Suloisia ehkä päällepäin, mutta koskaan et voi olla varma, miten tappava "lemmikki" on kyseessä.
En olisi uskonut näkeväni päivää, jollon Suomen kirkko on se suurin sisäistä levottomuutta lisäävä laitos. Mutta niinpä kävi. Ilmeisesti Egyptin kristityt ovat Lähi-idän konfliktissa väärällä puolella, samoin kuin Syyrian ja Irakin kristityt. Väärällä puolella olevista ei tarvitse välittää.
Mahtaa Suomen kirkko odotella Saudi-rahoitusta puolustaessaan näiden luvatta maassa majoitettavien "oikeuksia".
Ehkä on syytäkin odotella, sillä tällä menolla loputkin kirkollisveron maksajat kaikkovat.mummomuori kirjoitti:
Eikä piitannut Appelsiinin oma lehtikään!
Kristityt ovat väärällä puolella myös Yhdysvalloissa ja Venäjällä. Tukevat (äänestivät) vääriä hallitsijoita. Mäkinen haluaa seistä oikealla puolella, eikä häntä voi vastuullisesta asemastaan johtuen siitä syyttää.
- jkn-----ennustus
Mäkinen on tunnetusti vain homojen ja lespojen suojelija. Konservatiiviset Jeesukseen uskovat ovat hänelle punainen vaate.
On hyvä muistuttaa, että olemme lähellä maailman paloa. Maailma on tallennetu tulelle. Nooan aikana peitti turmeltuneen maailman ja ihmiset vesi, mutta tänäpäivänä sen tekee tuli.
Kohta nähdään. Silloin epäuskoiset uskovien pilkkaajat kärventyy pillun karvoineen kaikkineen.
Vain tuhkaa jää pohjalle.- Huorupää
Nooan aikaan se oli vesi, nykyään se on kusi joka nousee joillakin päähän.
- Päästiin_pahasta
Kiihkoukristitty rakennusmestari tapa nainen lausui että niin ovat huonosti rakenetut, nuo herran temppeleiksi mainitut läävät, että joutivatkin purkuun.
>KM on usein kommentoinut paljon pienempiä juttuja...
Jaa ulkomailla tapahtuneita? Mitä kaikkia?- tuossaesim
Kaisa-pappi kertoi ihaillen pari viikkoa sitten:
Arkkipiispan viesti tänään; "Eilisen uutiset kertoivat iskusta Pietarin metrossa ja pakkopalautuksista Afganistaniin. Jäin ajattelemaan kaikkia niitä, joita painavat menneisyyden kauhut ja pelko tulevan edessä. Ja niitä, jotka tekevät kaikkensa, että toivo ja luottamus olisivat pelkoa suurempia.
”Älä pelkää, minä olen sinun kanssasi! Minä vahvistan sinua, minä autan sinua, minä tuen sinua vakaalla, lujalla kädelläni.” (Jes. 41:10)
Herra armahda."
Afganistanin muslimien paluu kotimaahan satuttaa, Egyptin kristittyjen kuolema ei...
- Meluatte_tyhjästä
On pelkästään halpamainen temppu päätellä ihmisen mielipiteet jostain asiasta sillä perusteella mitä hän ei ole sanonut, ja sitä myötä arvostella tai kyseenalaistaa häntä. Yksikään ihminen ei voi mitenkään noteerata jokaikistä asiaa - ja vaikka voisikin, niin sittenhän häntä syytettäisiin siitä, että kun pitää joka asiaan olla puuttumassa!
Minulle ei mene läpi tuommoinen, että yritetään esittää ihmistä jotenkin asiattomaksi tai epäuskottavaksi sillä periaatteella, että hän muka olisi joten ristiriitainen tms. kun on ottanut johonkin asiaan kantaa, mutta ei olekaan ottanut johonkin toiseen asiaan kantaa. Ei se mene noin.
Tämä menisi niin, että ristiriitaisuudesta, epäjohdonmukaisuudesta tai tekopyhyydestä jää silloin kiinni, jos ottaa kahteen kiistämättömästi samanlaiseen asiaan kahta erilaista kantaa. Ristiriitaisesti toimiminen yms. siis on sitä, että tekee keskenään ristiriitaisia toimenpiteitä.
Tekemättä jättäminen (tässä tapauksessa kommentoimatta jättäminen) ei välttämättä ole mikään toimenpide, reaktio tai kannanotto. Vaikka se joskus voikin olla sitä, niin niin kauan kun ei varmuudella tiedetä mitä ihminen on asiasta ajatellut, ei voida myöskään osoittaa mitään ristiriitaa, vaan voidaan vain arvuutella sellaisesta.
Miettikää nyt järjellä tätä asiaa kerrankin! Löytyykö maailmasta muitakin ihmisiä, jotka eivät ole kommentoineet Egyptin kirkkoiskuja, mutta ovat kommentoineet joitain muita iskuja? No aivan varmasti löytyy! Ihmetelläänkö noiden muiden kohdalla samoin? No ei ihmetellä! Miksi ei?
Siksi, että tämä koko tämä homma on nyt ihan selkeästi vain Mäkiseen kohdistuvaa osoittelua, missä Mäkinen on itse asiassa vain "syypää" siihen, että on Mäkinen. Ei tässä ihmetellä yleisesti sitä, että onko väärin kommentoida yksiä iskuja ja jättää toiset iskut kommentoimatta. Tässä on kyse pelkästään opportunismista, että tiettyä henkilöä vastaan käydään keinolla millä hyvänsä.
PS. Kun seuraavan kerran teettä tuollaista "melua tyhjästä", eli keksitte miten voisi ihmisiä jotenkin kyseenalaistaa sillä perusteella mitä he EIVÄT OLE TEHNEET sen sijaan, että keskittyisitte arvioimaan sitä, mitä he ovat tehneet niin miettikää tätä omalla kohdallanne. Mitä kaikkea olette itse tehneet ja jättäneet tekemättä? Ansaitsetteko saman käsittelyn kuin Mäkinen? No ettehän te tietenkään, koska tehän olette puhtaita pulmusia ja aina oikeassa? Ja paskanmarjat!- toopee
Miksi kristittyjen puolustaminen on mahdotonta ?
toopee kirjoitti:
Miksi kristittyjen puolustaminen on mahdotonta ?
Egypti ainakin yrittää. Siellä on ollut monenlaisia terrori-iskuja, mutta ne on saatu aika hyvin kitkettyä.
- egyptinystävä
Egypti yrittää osissaan. Turismi on maalle tärkeä. Nyt jo maa kärsii kiihkoislamistien tekosista. Maassa on 3 kk:n hätätila.
"Mäkinen on itse asiassa vain "syypää" siihen, että on Mäkinen. "
Aivan varmaan kaikki mitä hän tekee, käännettää aina negatiiviseksi. Se on tässä pelin henki.- Meluavat_tyhjästä
mummomuori kirjoitti:
"Mäkinen on itse asiassa vain "syypää" siihen, että on Mäkinen. "
Aivan varmaan kaikki mitä hän tekee, käännettää aina negatiiviseksi. Se on tässä pelin henki.En haluaisi, että peli olisi tällaista ollenkaan. Nyt kun se kuitenkin on sitä, niin olisipa vain samat säännöt kaikille. Se vaatisi sellaista sitoutumista, mikä ei sovi opportunististen propagandistien agendaan ollenkaan. Tämä on mennyt niin hulluksi nyt, ettei voi kuin epäuskoisena ihmetellä vieressä. Ennen tuomittiin siitä mitä joku on tehnyt, mutta nyt riittää, että jos ei ole tehnyt jotain. Tämähän mahdollistaa loputtoman syytösten suon ja hörhölauma vain villitsee tätä kehityskulkua, kun ei ole ketään viheltämässä peliä poikki.
Meluavat_tyhjästä kirjoitti:
En haluaisi, että peli olisi tällaista ollenkaan. Nyt kun se kuitenkin on sitä, niin olisipa vain samat säännöt kaikille. Se vaatisi sellaista sitoutumista, mikä ei sovi opportunististen propagandistien agendaan ollenkaan. Tämä on mennyt niin hulluksi nyt, ettei voi kuin epäuskoisena ihmetellä vieressä. Ennen tuomittiin siitä mitä joku on tehnyt, mutta nyt riittää, että jos ei ole tehnyt jotain. Tämähän mahdollistaa loputtoman syytösten suon ja hörhölauma vain villitsee tätä kehityskulkua, kun ei ole ketään viheltämässä peliä poikki.
Kun Mäkinen tekee tai ei tee jotain - se on "kirkko". Kun piispa Tapio Luoma kommetoi, sitä ei oteta kai lukuun koska hän ei ole "kirkko".? :D :D
- ootko.kuullut
mummomuori kirjoitti:
Kun Mäkinen tekee tai ei tee jotain - se on "kirkko". Kun piispa Tapio Luoma kommetoi, sitä ei oteta kai lukuun koska hän ei ole "kirkko".? :D :D
Mäkinen on luterilaisen kirkon arkkipiispa!
ootko.kuullut kirjoitti:
Mäkinen on luterilaisen kirkon arkkipiispa!
Juu ja Luoma on piispa.
- KunnioitaEsivaltaa
https://mobile.twitter.com/anttirasanen/status/853967965800345600?s=03
Poliisi on huolissaan valtiokirkkolaisten laittomuuksista - etsivä-xxx
Tässä on kirkko ja kaupunkilehden artikkeli missä poliisienkin tilanteesta kirjoitetaan.
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/poliisejakin-maalitetaan-kohteiksi-vihan-lietsominen-vaarantaa-yhteiskuntarauhan?inheritRedirect=true&redirect=/-/pakkopalautukset-afganistaniin-eivat-jattaneet-kylmaks- etsivä-xxxx
ja kirkko ja kaupunki kirjoittaa siitä että Mäkinen on saanut palkinnon yhdeltä säätiöltä.
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/arkkipiispa-sai-palkinnon-avarakatseisuudesta
Tuntuu vain sille että Mäkinen jakaa kirkon aina uudestaan ja uudestaa. Kun pannan aina puoliksi ja puoliksi eiköhän siitä ensin synny se alle 50% väestöstä ja sitten sitä rataa. Onko silloin enää mitään perustetta säätää evl kirkosta toisin kuin muista kirkkokunnista. Hautausmaiden hoidosta voidaan maksaa valtion tulea ilman että on verotusoikeus ja ilman että pidetään mitään kirkonkirjoja kun meillä on jo maistraatti.
Niin, eipä ole kuultu, ei nähty ilmeisesti ainuttakaan kohtaa jossa tämä arkkipiispan virkaa hoitava antikristus olisi puolustanut kristillisyyden asiaa?
En muista yhtä ainoaakaan tapausta hänen koko virkakaudeltaan.
Vaikka tämän asian ei enää periaatteessa pitäisikään hämmästyttää, niin Kari Mäkinen samoin kuin tämän Helsingin naispiispa Iisebelin paatumuksen tila jaksaa yhä uudestaan hämmästyttää. Juuri kun luulit nähneesi jo kaiken, niin jompikumpi taas vetää uudet pohjat.
Kristillisyydestä ja luterilaisesta uskosta kummatkin ovat yhtä kaukana kuin itä lännestä. Se eniten hämmästyttää että heidän joiden pitäisi olla ensimmäisiä rakkaudessa ja esimerkissä sekä kristuksen pyhyyden tunnossa totuudessa, ovat osoittautuneet kaikkein pahimmiksi, eipä taida todellakaan helpolla maastamme löytyä edes tavan pakanaa joka pahemmin rimanali menisi kuin nämä kaksi.
Eikä muussakaan piispakunnassa ole juuri mitään hyvää mainittavaa. Kaikki ovat langenneet ja alistuneet noituuden ja tottelemattomuuden julkisynnille joka on kirkossamme naispappeus ja sekaoppisuus.
Mutta näin pitää tapahtua että kirjoitukset kävisivät toteen. "Mooseksen istuimella istuvat kirjanoppineet ja fariseukset" ei! vaan vielä enemmän: Hävityksen kauhistus on pystytetty paikkaan jossa sitä ei pitäisi nähtämän!- slovakki
Mistä tiedätte paljonko näille maksetaan hiljaa olosta parempi olla hissukseen kun on jo maksettu Suomessa ei ole korruptiota on vain yksittäis tapauksia ollaan sen verta idiootti kansaa että annetaan koko maa ilmaiseksi paremmin lisääntyville ja kansaa johtavat vain rikastuu moisella oikeuden mukaisuudella tulee päivä että sOOMILAISIA ei ole tai ne ajetaan Lappiin on sen verta idiootti kansaa että on sen ansainnutkin.
- laulellen_rantaa_pitkin
...*On siis kevät, kuljen...*
- tarjoaasalmiakin
Pyrkiikö Kari Mäkinen SDP:n presidenttiehdokkaaksi?
- KariSankariOn
Kari Mäkinen on kommentoinut köyhyyttä. https://www.youtube.com/watch?v=ZzUD9bWrpnM
- iskariotinkavallus
Senkö takia kulttuurijärjestö antoi Mäkiselle 30 000 euroa "kaikesta hyvästä, mitä on tehnyt"! Joku kertoi, että kirkosta on eronnut noin 30 000 ihmistä. Kari sai siis noin 1 euro per eronnut luterilainen.
Sama kirjoittaja lisäsi, että Juudas Iskariot sai vain 30 hopearahaa. Inflaation takia Kari Mäkinen sai siis 30 000 euroa... - HelvetinKitaan
Totuuden vai valheen sankari?
iskariotinkavallus kirjoitti:
Senkö takia kulttuurijärjestö antoi Mäkiselle 30 000 euroa "kaikesta hyvästä, mitä on tehnyt"! Joku kertoi, että kirkosta on eronnut noin 30 000 ihmistä. Kari sai siis noin 1 euro per eronnut luterilainen.
Sama kirjoittaja lisäsi, että Juudas Iskariot sai vain 30 hopearahaa. Inflaation takia Kari Mäkinen sai siis 30 000 euroa...Mäkinen on tehnyt paljon muutakin.
- salaisuudenverho
Salaperäistä? Mitä MUUTA Mäkinen on tehnyt....mitä on taustalla?
salaisuudenverho kirjoitti:
Salaperäistä? Mitä MUUTA Mäkinen on tehnyt....mitä on taustalla?
Tuo kertoo vain teidän asenteestanne, sillä muutenhan olisitte jo netin syväreistä kaivaneet kaiken. Taitaa vain olla kyse siitä, että saa tuomita Mäkistä?
- Näinononon
Juuh. Eihän ne ruhtinaat rahapulaan jää. Hyvövelivapaamuurarijärjestelmä toimii !
- vappuviuhka
Mistä tiedätte, että hän on vapaamuurari? Päätttelyä?
- Jätetään_huomiotta
Tuskin tietävätkään, että onko vai eikö ole. Se on vain tuota trumppilaista valeuutis-valenäkemys-propagandaa. Se on disinformaatiolla vaikuttamista. Ei tuo ole kummoisempaa kuin vain sitä, että kun media on nykyään kaikkien ikäluokkien käytössä melkein kautta maailman, niin sitten saamme nähdä melkein kaikenlaista paskaa, kuten noita salkkarisyytöksiä ja muuta vastaavaa. Milloin tehdään salaliittoteoria noista kotisohvien sotureista, eli keppanapäisistä paskahousuista, jotka eivät elämässään ole mitään, mutta netissä he kaatavat kirkkoja ja sen sellaista? Eivät he oikeasti ansaitsisi sellaista huomiota.
- karusellijärjestöruusu
Mäkiseltä kysyttiin kerran julkisuudessa, onko hän vapaamuurari. Vastausta ei tullut! Olisihan voinut reilusti kieltää, jos ei kuulu järjestöön. ..usein vaikenemista pidetään myöntymisen merkkinä.
Vapaamuurareihin kuuluu useita pappeja. Mielestäni se on epäkristillinen taikuusjärjestö, jolla on outoja rituaaleja. Mutta ei se sentään varsinaisesti ole saatananpalvontajärjestö.
- kdedssww
Homotusta kyllä huutaa pöllö ,lisää lisää pöllöttää ,mutta ei mitään kristillistä ja vanhoja kunnon
ihmisten arvoja ,niitä ei puolusteta .Miksi? .Kertoisitko miksi valitsit vääryyden piispa?Miksi? - usum
Mäkinen on musu
- ilmeisesti
Kari Mäkinen on ilmeisesti islmisti kuten muutkin kirkon liberaalit?!
- arvovapaaliburaali
Islamistit eivät ole liberaaleja. Islamistit ovat änkyrä-vanhoillisia: homot heitetään katolta kuolemaan, huonosti käyttäytyvät naiset kivitetään, ei hyväksytä paljaita päitä ja työssä käymistä.
Ja Mäkisen kohdalla. Islamistit eivät hyväksy VIINAN JUOMISTA tai VIINIKELLAREITA. Mäkinen ei ole siis islamisti, vaan arvovapaa liberaali, joka ei usko mihinkään jeesuksiin, raamattuihin ja neitsyistä syntymisiin yms. höperöihin juttuihin.
- tähdettähdetsomerolla
Mitähän Kari Mäkinen miettii iltapuhteella? Koraaniako lukee vai katselee jalkapalloa? On se vaan hieno mies, joka pysyy otsikoissa. Niin kuin Seiskan tähti tai jotain. Julkkis. Pääasia että puhutaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4092058- 1112054
Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971136Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?13928Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34740- 43708
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109696Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166666Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!10655Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti30609