poliitikot ovat alkaneet valehdella. On aivan selvää, että ei voi olla sellaista demokratiaa tai järjestelmää, joka voisi toimia tilanteessa, jossa poliitikot valehtelevat avoimesti.
Poliitikkojen olisi nyt saatava kunnon opetus!
Poliitikkojen olisi nyt saatava kunnon opetus!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Yksi syy on myös se, että kaikkia ajavat kurjaa keskitysleiripolitikkaa ja sanovat, ettei ole vaihtoehtoja. Jos persut joutuvat liittolaisten puuttuessa tekemään samaa politiikkaa kuin muutkin, niin sanotaan, että he joutuivat taipumaan ja tekemään 'realistista' politiikkaa. Ettei muilla linjoilla olisi mahdollisuuksia.
Valtavirtapolitiikalle on paljonkin vaihtoehtoja, ihmiset vain eivät äänestä niitä tarpeeksi. Jotta persut tai muut saisivat tahtonsa läpi pitäisi eduskunnassa olla joko persujen enemmistö tai sitten muita samanmielisiä puolueita. Joten tarvimme paljon, varmaan yli puolet eduskunnasta näitä vaihtoehtoehdokkaita.