Jälkitarkastus umpeutui

Adgfsdhbvxfgt

En kerinnyt korjaamaan autoa jälkitarkastuksen viimeiseen päivään mennessä. Eli nyt auto on varmaan ajokiellossa.

Saanko ajaa edes katastusasemalle, vai täytyykö se hinata sinne?

Kannattaako koittaa tyrkyttää sitä jälkitarkastuslappua inssille, eli jos sillä olis hyvä päivä niin selviäisin jälkitarkastuksella (15e) vaikka ajoaika onkin umpeutunut parilla päivällä?
Vai onko se poikkeuksetta normaali katsastus, ja köyhdyn taas 60e?

Mitä jos ne löytää uusia vikoja joista tulee hylätty? Saanko ajaa auton kotiin vai jääkö se punaisen tarran kera konttorin pihalle?

Kunpa olisin kuukausi sitten tiennyt minkälainen katsastushelvetti tänä vuonna tuli, auto olis jo paalissa. Rahaa on jo palanut 600-700e kuukaudessa pelkkiin osiin, ja hauskinta tässä on se että auto on max 1000e kottero. Noh tässä vaiheessa en enää luovuta, leima on saatava, maksoi mitä maksoi..

6

1627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asdgjhggff

      Niin ja lisäyksenä: Autossa oli alunperin leimaa 27.3.2017 asti. Menin määräaikaiskatsastukseen 14.3.2017.
      Tuli hylätty ja ajoaikaa sain 18.4.2017 asti. (Pääsiäinen antoi hieman armonaikaa)

      Saanko siis ajaa autolla 18.4 asti vai 27.4 jos viat on korjattu?

      Nyt autosta on jarrusatula kaput, menee 2-3 päivää ennen kuin saan uuden enkä välttämättä kerkeä tällä viikolla katsastaan

    • Sillälaillaggghh

      Jaa minä olen ajanut porscheni hylättn katsastuksen jälkeen kotipihaan ja sieltä vielä mäntsälään korjaamolle. Kun auto korjattiin ajoin sen sieltä pois ja kävin katsastamassa ja sitten leima paperiin. Aika harvinaista että pysäyttää juuri sinut.

    • varaa-aika-ensin

      Pitää olla aika varattuna konttorille. Silloin auton saa viedä sinne ajamalla. Kuukauden aikaraja jälkitarkastukselle on kirjattu samaan asetukseen, joten se ei ole katsastajan itsensä päätettävissä.

      ------------

      Valtioneuvoston asetus liikenteessä käytettävien ajoneuvojen liikennekelpoisuuden valvonnasta

      2 § (6.3.2014/196)
      Määritelmät

      Tässä asetuksessa tarkoitetaan:

      a) jälkitarkastuksella määräaikais- tai valvontakatsastuksessa hylätylle ajoneuvolle kuukauden kuluessa määräaikais- tai valvontakatsastuksesta suoritettavaa tarkastusta;

      ------------

      10 § (23.4.2015/541)
      Määräaikaiskatsastuksen keskeyttäminen

      4. Keskeytetty määräaikaiskatsastus tai jälkitarkastus saadaan suorittaa loppuun enintään kuukauden kuluessa määräaikaiskatsastuksesta.

      ------------

      14 § (12.6.2003/545)
      Oikeus käyttää määräaikaiskatsastuksessa hylättyä ajoneuvoa

      1. Jos 3 ja 4 §:ssä tarkoitettuna katsastusaikana katsastukseen esitetty ajoneuvo hylätään määräaikaiskatsastuksessa ajokieltoa määräämättä, ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä enintään kahden kuukauden ajan määräaikaiskatsastuksessa hylkäämisestä, kuitenkin vähintään mainituissa pykälissä tarkoitetun katsastusajan loppuun asti. Ajoneuvossa todetut hylkäämisen aiheuttaneet viat ja puutteellisuudet on kuitenkin korjattava mahdollisimman pian. Jos ajoneuvoa ei edellä tarkoitettuna aikana hyväksytä jälkitarkastuksessa tai määräaikaiskatsastuksessa, ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä vain sen kuljettamiseksi korjattuna sille varattuna aikana katsastukseen. (8.12.2011/1217)

      2. Katsastustoimipaikka voi antaa määräaikaiskatsastuksessa ajokieltoon määrätylle ajoneuvolle tai 3 ja 4 §:ssä tarkoitetun katsastusajan jälkeen katsastuksessa hylätylle ajoneuvolle todistuksen, joka oikeuttaa ajoneuvon kuljettamiseen lähimpään paikkaan, jossa korjaus voidaan tarkoituksenmukaisesti suorittaa, ja korjauksen jälkeen uudelleen katsastettavaksi. Todistuksessa on mainittava, minne ja miten ajoneuvon saa kuljettaa sekä kuinka kauan todistus on voimassa.

    • Asfgadgggdd

      Vieläkin jäi epäselväksi, eli jos taas tulee hylky katsastuksessa, kirjoittaako ne automaattisesti lapun että auton saa ajaa korjaamolle? Saanko itse valita korjaamon?

      Mihinkään korjaamolle en aio autoa viedä koska korjaan sen itse. Eli voiko inssi kirjoittaa myös lapun että auton saa ajaa kotiin?

      • varaa-aika-ensin

        Hylky ja ajokielto on kaksi eri asiaa. Jos tulee pelkkä hylky, niin silloin saa ajaa 2 kk hylkypäivästä tai vanhan leiman loppuun, riippuen siitä kumpaan on pidempi aika. Viat pitää kuitenkin korjata mahd. pian. Jos tulee sekä hylky että ajokielto, niin silloin joudut pyytämään katsastajalta ajoluvan joko kotiin tai korjaamolle. Korjausten jälkeen ajokiellossa olevan auton saa ajaa konttorille jos olet varannut ajan katsastukseen etukäteen.


      • varaa-aika-ensin
        varaa-aika-ensin kirjoitti:

        Hylky ja ajokielto on kaksi eri asiaa. Jos tulee pelkkä hylky, niin silloin saa ajaa 2 kk hylkypäivästä tai vanhan leiman loppuun, riippuen siitä kumpaan on pidempi aika. Viat pitää kuitenkin korjata mahd. pian. Jos tulee sekä hylky että ajokielto, niin silloin joudut pyytämään katsastajalta ajoluvan joko kotiin tai korjaamolle. Korjausten jälkeen ajokiellossa olevan auton saa ajaa konttorille jos olet varannut ajan katsastukseen etukäteen.

        Tarkennuksena vielä, että ajokieltoon määrätyn auton saa ajaa korjauspaikasta katsastukseen vain katsastajan antamalla kirjallisella luvalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      34
      3124
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      71
      2195
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      182
      2025
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      124
      1978
    5. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      13
      1827
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      102
      1599
    7. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      34
      1470
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      222
      1259
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      91
      1242
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      22
      1143
    Aihe