Nordea ja Sampo veivät perintömme eläkesäästöinä

äläluotapankkiin

Meille kehuttiin pienriskistä eläkerahastoa, joka tuottaa voittoa pitkällä aikavälillä. Odotimme 8 vuotta, että sijoitus kannattaisi, ja varat pienenivät koko ajan ja lopulta puoleen kulujen ym. puliveivaamisen vuoksi. Jos pankkivirkailija sanoo asuneensa/asuvansa samalla seudulla kuin sinä ja varmistaa, että voi hävitä sijoittamansa rahat, niin juokse pakoon rahojesi kanssa. Vaikka hän kehuu rahastoa pieniriskiseksi pitkäallä aikavälillä.
Pankit tukevat ja harrastavat samanlaista huijaukseomaista kirjoittelua kuin "toimittaja" Taru Taipale Hesarissa tänään 18.4.2017. Silloin kun pitää saada piensijoittajien rahat turvaamaan tappioita ilmestyy jopa naisten lehtiin kirjoituksia osakkeilla ja rahastoilla rikastumisesta. Pankit puliveivaavat tappiot piensijoittajille, jotka eivät valittele häpeissään ja kuka heidän pennosistaan välittäisikään.

10

1676

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei_syytä_huoleen

      En tunne ketään, joka olisi niin pöljä, että olisi noudattanut pankkivirkailijan sijoitusohjeita.

    • kusetett

      siinä tuli pelkkää asiaa näin on

    • E220_CDI

      Määrittele riski? Onko se sinulle pientä arvon muutosta (kumpaankin suuntaan) vai riskiä sijoituksen pysyvästä menettämisestä?

      Näiden ero on siinä, että pitkällä ajalla todennäköisesti parhaiten tuottavan rahaston arvo vaihtelee lyhyellä ajalla todennäköisesti enemmän kuin mahdollisimman pienen arvon vaihteluun suunnitellut.

      Eli riski riippuu siitä, paljonko on aikaa.

    • onkokemustasijoittam

      Suurimpien pankkien Suomi-rahastot ovat hyviä varsinkin pitkällä tähtäimellä, esim. 5 vuotta.

    • Proffa2000

      Kirjoitahan vähän näkyviin niiden Nordean ja Sammon rahastojen nimiä, joihin olitte sijoittaneet. Nimittäin 8 vuoden ajan miltei kaikki markkinat ovat tuottaneet ennätyksellisesti, joten paljon on sössitty jos ette ole mitään tuottoa tänä aikana saaneet.

      • Nalle_tekee_rahaa

        Ja ainakin Nordean ja Sammon osakkeet ovat tuottaneet tuon 8 vuoden ajan erinomaisesti. Älä osta menestyvän yhtiön tuotteita vaan sen osakkeita.


      • Elake69
        Nalle_tekee_rahaa kirjoitti:

        Ja ainakin Nordean ja Sammon osakkeet ovat tuottaneet tuon 8 vuoden ajan erinomaisesti. Älä osta menestyvän yhtiön tuotteita vaan sen osakkeita.

        Sampo, Nordea, UPM - kaikki Nalle-yhtiöitä, jos kaksi niin Sampo ja UPM - kaksi eri toimialaa siinä jo hajautus kahteen - ja Sammon kautta myös Nordeaan eli kolmeen.
        Siihen kun ottaa vaikka päälistalta 10-12 osaketta (osinkoja maksavaa) vuosien saatossa niin hyvä eläkesäästö - ja hajautus
        Ja lisäksi vvoi lukea lehdistä ja osavuosikatsauksista ja sekä tilinpäätöstiedotuksista miten säästöillä "männöö". - Ja jos voimia: osta 1-3 sijoitusasuntoa.
        Kaikki tämä ei mahdotonta tavalliselle uunolle tai uunottarelle esim. 20-30 vuoden aikana.
        Onnellisia elakepäaivia!
        - Näin minäkin olen tehny...


      • Variantti

        Ei valittamista OP:n eläkevakuutusta on makseltu kohta 10v ja enemmän on arvoa, kuin olisi korkeakorkoiselle talletettuna., reilusti.


    • rthrthrthrth

      Viime aikoina osakkeet ovat lähes järjestään nousseet paljon. Rahastot ovat ehkä kulujen jälkeen tuottaneet vähemmän kuin markkinat, mutta jopa lähes kaikki niistäkin ovat tuottaneet kymmeniä prosentteja 8 vuodessa. En tiedä, missä rahastossa olet rahoja pitänyt, mutta jotain vikaa siinä on, kun kaikki muut rahastot ovat nousseet hurjaa vauhtia.

      Ja muuten, pieniriskinen rahasto hyvällä tuotolla on käytännössä mahdoton. Jotta voi saada hyvän tuoton, on pakko lisätä myös riskiä.

      Enkä näe tuota 18.4.2017 olevaan juttua huijauksena. Indeksirahastot ovat kuluiltaan halpoja normaaleihin rahastoihin verrattuna (pankit siis tienaavat siinä vähemmän) ja niiden tuotot ovat ainakin tähän asti olleet hyviä. Fakta on, että indeksirahastoista on viime vuosina tullut hyvää tuottoa.

      Itseäni epäilyttää, että rahasto johon olet sijoittanut ei edes ole osakerahasto. Nimittäin esimerkiksi korkorahastot ovat olleet viime aikoina olleet surkea sijoituskohde ja niillä mainostetaan olevan pieni riski.

    • Omavastuutässäkin

      Sijoituksia pitää seurata, myös rahastosijoituksia. Myös rahastoja voi vaihtaa ja pitääkin, jos näyttää kovasti laskusuuntaiselta. OP mielestäni pärjää paremmin rahastotuotoissa kuin Nordea, DB:stä ei ole kokemusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      97
      4571
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3142
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2889
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1657
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      40
      1456
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1244
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      987
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      891
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      24
      878
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      864
    Aihe