Tiltu valehtelee TTIP:sta

Tiltu: "TTIP, taloudellinen Nato "

Tiltun valetta. TTIP on USA:n ja EU:n neuvottelema vapaakauppasopimus, joka on täysin jäissä

"Globalisaatiota vyörytetään valehtelemalla TTIP-kauppasopimuksen luovan maailmaan verottoman ja tullittoman vapaakauppa-alueen."

Vain tiltu on väittänyt tuollaista.

"Näin ei kuitenkaan ole, sillä tämä vapaakauppasopimus jättää toisen puolen maailman valtioista sopimuksen ulkopuolelle samaan tapaan kuin Nato ja Warsovan-liitto kuuluivat eri leireihin."

Mikään ei estä solmimasta vastavia sopimuksia. Ne ovat kuitenkin hyvin monimutkaisia asioita.

"Brasilia, Intia, Kiina, Venäjä ja Etelä-Afrikka eli TTIP-sopimuksessa BRICS-valtioina mainitut ja niiden kanssa kauppaa käyvät maat ovat ovat se vastapuoli jota vastaan TTIP-jäsenmaat suunnittelevat käyvänsä kauppasotaa. "

Tiltun valetta. TTIP-maat kävisivät vapaakauppaa keskenään ja tavanomaista kauppaa muiden kanssa, TTIP-sopimus ei ole saanut EU:ssa tukea ja USA on sitä vastaan.
BRICS-maat eivät muodosta mitään yhtenäistä ryhmää millään tasolla.
669
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tiltu:"TTIP-vapaakauppasopimus on rinnastettavissa sotilaallisen hyökkäyksen valmisteluun, taktiikoita ja strategioita ei haluta julkisuuteen. Keskustelua niistä ei sallita."

Paksua pötyä. Vapaakauppa ei tähtää ketään vastaan, vaan sopimuskumppanien yhteiseen hyötyyn.
Sopimuksia käsitellään laajasti julkisuudessa.

"Vapaakauppa nimike hämää massat ja johdattelee ihmiset uskomaan todelliseen vapaakauppaan joka on kannatettava ajatus kenen tahansa mielestä."

Tiltu ampuu taas itseään jalkaan.

1Äänestä

Natottaja VALEHTELEE TTIP sooimuksesta ja sen seurauksista suomelle.
""Sopimukseen sisältyvä investointisuoja tarkoittaa käytännössä sitä, että monikansallisille yhtiöille annetaan valta riitauttaa mikä tahansa vapaakauppasopimusmaassa tehty poliittinen ja demokraattinen päätös, esimerkiksi laki, jos yritys katsoo päätöksen loukkaavan yhtiön oikeutta voittoihin. Toisin sanoen monikansallinen yhtiö voi haastaa minkä tahansa valtion oikeuteen ja vaatia korvauksia, jos kyseisen maan käytänteet ja päätökset rajoittavat yhtiön voitontavoittelua.

Seuraamuksista on maailmalla jo kokemuksia, jopa valtioiden tasolla. Ruotsalainen energiayritys Vattenfall vaatii Saksalta satojen miljoonien eurojen korvauksia, koska Saksa on päättänyt luopua ydinvoimasta. Kanadalainen Gabriel Resources –yhtiö on esittänyt Romanian valtiolle 1,4 miljardin euron korvausvaatimuksen, mikäli valtio ei myönnä toimilupaa kultakaivoshankkeelle, joka maan viranomaisten käsityksen mukaan asettaisi Romanian alttiiksi ympäristökatastrofille. Tupakkayhtiö Phillip Morris vaatii Uruguaylta ja Australialta oikeudessa korvauksia varoitustekstien lisäämisestä tupakka-askeihin. [6], [7]""

Argentiinassa ulkomaalaiset sijoittajat haastoivat valtion 40 kertaa oikeuteen vain, koska se oli joutunut tekemään sijoittajien intressien vastaisia taloudellisia uudistuksia maassa pelastaakseen kansantaloutensa. Argentiinan valtio joutui maksamaan miljoonien oikeudenkäyntikulujen lisäksi 980 miljoonan dollarin korvaukset sijoittajille. Kaikki tämä raha oli veronmaksajien rahaa joka virtasi yrityksille, tai ennemminkin niille kansainvälisille lakitomistoille, jotka hoitivat prosessia yritysen ja valtion välillä.[8]

Äänestä
  • höpöjään.

    Juuri suuryritysten saamien etujen takia sopimus ei edennyt.

    Argentiinan vetäminen tähän on tiltun tavanomaista sotkemista.

    1Äänestä

Tiltu: "On erittäin positiivista että tähän globalistien hankkeeseen ilmestyi kaksi vakavaa säröä, Brexit ja Trump. "

Hölynpölyä. TTIP oli vastatuulessa jo aiemmin. Kaikki EU-maat eivät sitä kannata, koska sen katsottiin suosivan USA:n jättiyrityksiä.

"Globalisaatio on toistaiseksi pysähdyksissä sillä EU ei pysty ilman USA:n hyväksymää ja allekirjoittamaa TTIP.sopimusta käynnistämään minkäänlaista kauppasotaa "pahojen poikien" eritoten Venäjän kurittamiseksi myös Afrikan mantereella. "

Hölynpölyä. Trumphan haluaa rakentaa tullimuurit uudelleen. Sehän juuri on kauppasotaa eli omienmarkkinoiden suojaamista.

"Saksan IV valtakunta kohtaa suuria vaikeuksia vaikka onkin saanut Euroopan valtiot otteesensa, "

Hölynpölyä. Myös Saksa suhtautui epäilllen TTIP:iin.

"Venäjään se on kompastunut aikaisemminkin. "

Venäjä ei tähän kuulu. Siltä ostetaan raaka-aineita, joiden hinta määräytyy maailmanmarkkinoilla.
Tiltu on tavaomaisen tietämätön valehtelija. Taas kerran.

1Äänestä
  • Mitä sä kääkkä höpötät?

    TTIP on mm suomalaisten Meppien suosiossa. (vaikka he eivät tiedä siitä juuri mitään ja sinä et ollenkaan)

    TTIP-sopimuksen puolesta äänestivät:

    Jussi Halla-aho, PS
    Liisa Jaakonsaari, SDP
    Anneli Jäätteenmäki, Kesk
    Mia-Petra Kumpula-Natri, SDP
    Sirpa Pietikäinen, Kok.
    Pirkko Ruohonen-Lerner, PS
    Antti Sarvamaa, Kok
    Hannu Takkula, Kesk
    Nils Torvalds, RKP
    Henna Virkkunen, Kok
    Paavo Väyrynen, Kesk

    TTIP-sopimusta vastaan äänestivät;

    Heidi Hautala, Vihr
    Merja Kyllönen, Vas

    TTIP on menossa läpi, Trumpin valinta keskeytti sopimuksen allekirjoittamis-neuvottelut.
    Europarlamentti on hyväksynyt äänin 436–241 kiistellyn mietinnön, jossa esitetään europarlamentin myönteinen kanta EU:n ja Yhdysvaltojen välisestä vapaakauppasopimuksesta.

    Äänestä

  • ymmärtävät vapaakaupan hyvät puolet. Tämä sopimus vain oli tekstiltään vähemmän tyydyttävä.

    "TTIP on menossa läpi, "

    Ei ole. Sopimus oli seis-tilanteessa. Kuten äänestys osoitti, sillä oli kova vastustus. Kannatus perustui vapakaupan hyviin puoliin.

    Tiltu valehtelee vapaakaupasta kauppasodan välineenä. Niitä ovat tullit ja kiintiöt.

    "Trumpin valinta keskeytti sopimuksen allekirjoittamis-neuvottelut."

    Sopimus oli keskeneräinen. Trump kannattaa kotimarkkinoiden suosimista, tullirajoja ja rangaistusmaksuja. Niillä käydään kauppasotaa.
    Vapaakaupassa ratkaisee tuotteen laatu, saatavuus ja hinta. Siksi sitä puolletaan.

    Asia menee täysin yli tiltujen ymmärryksen.
    Niin tosin kaikki muukin.

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tipu-tipu-tip kirjoitti:

Tiltu: "TTIP, taloudellinen Nato "

Tiltun valetta. TTIP on USA:n ja EU:n neuvottelema vapaakauppasopimus, joka on täysin jäissä

"Globalisaatiota vyörytetään valehtelemalla TTIP-kauppasopimuksen luovan maailmaan verottoman ja tullittoman vapaakauppa-alueen."

Vain tiltu on väittänyt tuollaista.

"Näin ei kuitenkaan ole, sillä tämä vapaakauppasopimus jättää toisen puolen maailman valtioista sopimuksen ulkopuolelle samaan tapaan kuin Nato ja Warsovan-liitto kuuluivat eri leireihin."

Mikään ei estä solmimasta vastavia sopimuksia. Ne ovat kuitenkin hyvin monimutkaisia asioita.

"Brasilia, Intia, Kiina, Venäjä ja Etelä-Afrikka eli TTIP-sopimuksessa BRICS-valtioina mainitut ja niiden kanssa kauppaa käyvät maat ovat ovat se vastapuoli jota vastaan TTIP-jäsenmaat suunnittelevat käyvänsä kauppasotaa. "

Tiltun valetta. TTIP-maat kävisivät vapaakauppaa keskenään ja tavanomaista kauppaa muiden kanssa, TTIP-sopimus ei ole saanut EU:ssa tukea ja USA on sitä vastaan.
BRICS-maat eivät muodosta mitään yhtenäistä ryhmää millään tasolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu