http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005182226.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=27ed525c94c3da5e2dc5211511fe9393
Segregaatio on todellisuutta, pian on nogo alueita joihin ei ole poliisilla asiaa.
Segregaatio on todellisuutta, pian on nogo alueita joihin ei ole poliisilla asiaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Köyhät ja rikkaat sekä suomalais- ja ulkomaalaissyntyiset keskittyvät asumaan yhä useammin eri alueille Suomen suurimmilla kaupunkiseuduilla.
Tämä selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) viime viikolla julkaistusta tutkimuksesta, jossa vertailtiin alueiden eriytymistä eli segregaatiota Helsingissä, Turussa ja Tampereella. Tutkimus kuuluu kaupungistumista selvittävään Urmi-hankkeeseen.
Asuinalueiden välinen eriytyminen on voimistunut näillä seuduilla 2000-luvulla. Eniten sitä on tapahtunut tulotason perusteella Turun ja Tampereen seuduilla, joissa näkyy niin kutsuttu Nurmijärvi-ilmiö: suurituloiset ovat keskittyneet aikaisempaa enemmän ympäryskuntiin.
Pieni- ja suurituloiset sijoittuvat aiempaa useammin eri kaupunginosiin myös Turun ja Tampereen sisällä.
”Helsingissä taantuman alkamisen jälkeen kehyskuntiin ei ole lähdetty enää niin usein”, kertoo tutkimuspäällikkö Timo Kauppinen THL:stä.
Helsingin ominaispiirteenä on kuitenkin se, että erityisesti suurituloiset keskittyvät omille asuinalueilleen.
Tulotason mukaiseen eriytymiseen saattaa Kauppisen mukaan vaikuttaa esimerkiksi vuokrien nousu: jos asuminen kallistuu tuloja nopeammin, pienituloisilla on vähemmän varaa valita, minne muuttaa.
jne..
Mistähän johtuu, että varakkaat tai muuten vain järkevät eivät enää halua asua suvakkien ja matujen valtaamissa kaupunkien keskustoissa? Lapsiperheet, työssäkäyvät ja varakkaat muuttavat yhä useammin ympäryskuntiin pois keskeltä hullunmyllyä.
Mut, mut... Kaikkienhan piti olla meidän puolella? t. suvakki
Muistakaa, että suvakit ovat niitä, jotka nämä ghetot ja muut matuongelmat ovat tilanneet.
Me rasistit yritetään vaatimattomasti puheen tasolla vaan estellä, että Suomi säilyisi turvallisena paikkana.
Suvakkien ja gloablistien mielestä on tärkeintä, että Suomessa on samat monikulttuuriongelmat kuin muissakin maissa.
Suvakkien ja gloablistien mielestä on tärkeintä, että Suomessa on samat monikulttuuriongelmat kuin muissakin maissa.
Ongelma ei johdu pakolaisista, vaan asuntokeinottelijoista. Pakolaiset ovat hyvä tulonlähde vuokranantajille, koska vuokra on aina taattu. Sen takia he joutuvat muuttamaan alueille, missä vuokranantaja saa sijoitukselleen maksimaalisen voiton. Tämän pitäisi muuttua välittömästi, mikäli ghettoutuminen halutaan välttää. Pakolaiset on sijoitettava asumaan tasaisesti ympäri kaupunkia mitään tiettyä kaupunginosaa suosimatta.
"Asuinalueiden eriytyminen on voimistunut Helsingin, Turun ja Tampereen seuduilla"
Tuohan on ollut päivän selvää jo heti tämän suvakistien ja matutarhaajien aloittaman hullunmielettömän maahantunkeuduttamisen alkuajoista lähtien, nytkö sukkivakit vasta senkin myöntävät..?
Täytyy olla aikas itseensä ja rahoihinsa kyllästynyt, jos menee ostamaan asunto-osakkeen unelmamatualueelta.
Asuntojen omistajat myyvät kilpaa kämppiään pois keskustoista. Enää ei kannata omistaa, vaan ainoastaan vuokrata koska valtio takaa sossukämppiin varmat vuokratulot.