Eli ei ihan pikku asiasta kyse.
Le Penin voitto pelastaisi euroopan
oikeilla_arvoilla
5104
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Le Penin valinnan suorana seurauksena olisi EU:n ja Turkin välisen pakolaissopimuksen purkautuminen, joka avaisi matuille taas portit avoimeksi tulla Eurooppaan. Nythän sopimuksen avulla matuvirta on saatu täysin loppumaan, kun kaikki EU-maihin pyrkivät matut rahdataan Turkkiin leireille. Jos Le Pen saisi tahtonsa läpi, niin EU hajoaisi ja samalla tämä sopimus raukeaisi, ja Eurooppa olisi kusessa matujen kanssa. Ei siis Le Peniä, vaan kuka muu tahansa, jotta Eurooppa pelastuu.
No onko se sitten hyvä tilanne, että Eurooppa on täysin Turkin varassa? Islamistipresidentti Erdogan voi kiristää Eurooppaa matuvyöryllä ja avata rajat koska tahansa. Se tapahtuu ennemmin tai myöhemmin, ja silloin olisi parempi, jos vallassa olisi suvakkien sijaan Le Penin kaltaisia poliitikkoja, jotka olisivat valmiina laittamaan rautaa rajalle muslimi-invaasion pysäyttämiseksi.
Le Penin voitto ei takaisi, eikä muuttaisi tässä maailmassa yhtään mitään.
Hänen edustamansa puolue ajaa kampanjasaan aivan liian kapeastrategisia asioita.
Maahanmuutto ja EU-kriittisyys eivät riitä saamaan tarpeeksi kannatusta ja vaalivoittoon.
Keinot olisi suvakkijohtajillakin matuvyöryn pysäyttämiseksi mutta halua ja uskallusta ei. Heitä vaivaa myös typerä poliittinen korrektius.
Suomen alamäki alkoi naispresidentin valinnasta, Ranskalla olisi mahdollisuus vaihtaa alamäki ylämäkeen äänestämällä Le Pen presidentiksi, mutta vaikuttaa todellakin niin tyhmältä kansalta, että jättää tilaisuuden käyttämättä. Tämä on sitten huono merkki koko Euroopan osalta, ikävän kehityksen annetaan jatkua muslimi-invaasion merkeissä, ja mitä kauemmin se kestää, sitä verisempi lopputulema on. Valitettavaa mutta totta. No, toivotaan, että tulevassa Euroopan laajuisessa selkkauksessa menee mahdollisimman monta vihervasemmistolaista äärimuslimien mukana.