Miksi Suomen 100-vuotiusjuhlarahassa ei kuvailla sosialistien vapauden riistoyritystä. Kyseessä olivat kaikki länsimaiset kansalaisvapaudet. Riisto ei onnistunut. Vapaudet säilyivät. Tosin sotien jälkeen aina 1990-luvun alkuun sananvapaus koski vain Junnilaa ja Ehrnroothia.
Parempi juhlaraha
P.Unainen
9120
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Rahapaja teetti sellaisen rahan jota kukaan ei osta. Vuoden 1917 tapahtumista löytyy varmaan parempiakin kuva-aiheita, kuin "brutaali verilöyly."
Sopiva raha olisi vaikka semmoinen, jossa vihreä mielenosoittaja huutaa metallista tehtyyn megafoniin kaivosmielenosoituksessa.
Heh, aloittajan ymmärtämättömyyttä: Junnila ja Ehrnrooth olivat juurikin niitä, joita yritettiin ajaa paitsioon Kekkos-Suomessa. Harvoja todellisia oppositiopoliitikkoja.
Junnila ja Ehrnrooth olivat sotien jälkeen ainoat joilla oli sananvapaus. Muut olivat hiljaa kuin ....
Hyvä kuva kolikkoon olisi sellainen, jossa Otto-Ville Kuusinen käsi tukevasti pystyssä pysäyttää suomalaisten turistien ulkomaan matkan.
Tai semmoinen, jossa Otto-Ville Kuusinen tukkii Arvo Poika Tuomisen suun.
Ahneet Kokoomus kepuli rahan vaihtajat ja keinottelijat, joukko murhasi suomalaisia 1918.
- Yli 30 000 tuhatta tapettiin ja tuhottiin 2018 !!
ja sama meno ja asenneilmasto jatkuu kansan kyykytyksenä ja leipäjonoina 2017.
Nyt asiaa taas yritetään edelleen peitellä !
Pistetään kolikkoon kuva, jossa Otto-Ville Kuusinen katsoo vierestä, kun Stalin katkoo päitä.
Miksei Suomen 100-vuotisjuhlarahassa ole jotain Suomen tähtihetkeä, esim. aihetta Suomen hyvinvointivaltion rakentajien kunniaksi? Ai niin, hyvinvointivaltio on nykyään Suomessa samanlainen halveksittava asia kuin Suomen leijona.