Kirkosta eroaa vuosittain keskimäärin 50000 jäsentä. Tämä merkitsee, että verorahat, joilla kirkko tuottaa palveluja, pienenevät koko ajan. Meillä on omasta takaa leipäjonoissa seisovia syrjäytyneitä ja yksinäisiä vanhuksia, joita yhteiskunta ei auta. Miksi kirkko jakaa kymmeniä tuhansia euroja avustuksia muslimijärjestöille? Eikö omien kansalaisten tukeminen kiinnosta?
Arkkipiispan ja Kirkko ja kaupunki-lehden toimittajan näkemykset provosoivat pappeja mielenosoituksiin virkavaltaa vastaan. Jos kirkon linja on tämä, kirkosta eroaa lähitulevaisuudessa kiihtyvällä tahdilla jäseniä.
Arkkipiispan ja Kirkko ja kaupunki-lehden toimittajan näkemykset provosoivat pappeja mielenosoituksiin virkavaltaa vastaan. Jos kirkon linja on tämä, kirkosta eroaa lähitulevaisuudessa kiihtyvällä tahdilla jäseniä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hauska trolli. Kirkko ei ole tukemassa
mitään moskeijahanketta, ja kirkon
työn painopisteet ovat edelleenkin monimuotoisessa hengellisessä työssä kuin diakoniatyössäkin. Yksittäisen pastorin kannanotto palautuksia
vastaan ei liity mitenkään moskeijahankkeeseen. Ilmeisesti haluat tahallisesti sekoittaa täysin eri asioita.
kirkko ainakin välillisesti tuki Helsingin moskeija hanketta, antamalla 7000e jollekin (kristittyjen ja muslimien yhteistyö?)järjestölle joka sitä on ajamassa. Tästähän nousi kohukin julkisuudessa.
Jo on aikoihin eletty, kun sinä väität aloitusta trolliksi ja minä osoitan että aloitus on perusteltu, vetoamalla nettilähteisiin, mm. seurakuntalainen, valomerkki, Kirkko ja kaupunki, jotka kaikki evlut. kirkon medioita, jotka kaikki myöntävät että evlut. kirkolla on rooli suurmoskeijahankkeen edistäjänä Kulttuuri- ja uskonto foorumin, (joskus myös nimellä keskus foorumin sijasta), Fokus ry kautta.
Kirkkohallitus on rahoittanut Fokusta ainakin 7000 eurolla, ja Fokus edistää Helsingin suurmoskeija hanketta. Kirkkohallitus perustelee tukea Fokukselle uskontojen välisen vuoropuhelun nimissä.
Ei tuolla rahalla juuri moskeijaa rakenneta, mutta se on kutenkin selvä tuenosoitus evlut, kirkolta suurmoskeijahankkeelle. Se on sinänsä merkittävää, kun tietää kuinka tarkka kirkko on rahoistaan. Yleensä se haluaa touhuta vain sellaisissa projekteissa joissa sen ei tarvitse omia rahojaan likoon panna.
Olisikohan niin että S24:n tyypit osallistuvat itse keskusteluihin kirkkoa puolustellen, ja kirkkoa kohtaan esitettyä kritiikkiä perustetta trollaukseksi leimaten. Sitten kun puhe trollauksesta osoitetaan katteettomaksi , niin se viesti poistetaan väittämällä sitä sääntöjen vastaiseksi.
Laittaisivat edes todellisen syyn: Poistettiin koska sinä kritisoitiin evl. kirkkoa ja sellaisesta minä sensori en pidä, johtuen omasta uskonnollisesta vakaumuksestani.
"Evankelisluterilaisella kirkolla on rooli suurmoskeijahankkeessa", myöntää Suomen evlut,. kirkon oma nettisivusto jutussaan.
On syytä epäillä trollausta, koska aloittaja ei vaivautunut perustelemaan väitettään
edes linkin muodossa.
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/kirkon-suhde-suurmoskeijaan-ravahti-uutisi-1
"Kirkon tiedotuskeskus totesi samana päivänä, että väite kirkon osallisuudesta suurmoskeijan valmisteluun on virheellinen. Kirkko ei tiedotteensa mukaan ole mukana suurmoskeijan valmistelussa eikä tue hanketta taloudellisesti. Sen sijaan kirkko on tukenut hankkeen suunnittelussa mukana olevaa FOKUS ry:tä 7000 eurolla. Summa on tiedotteen mukaan alle 10 prosenttia yhdistyksen budjetista. Tuen peruste on FOKUS ry:n harjoittama uskontojen välinen vuoropuhelu."
Kuten todettu, tuen peruste on FOKUS ry:n harjoittama uskontojen välinen
vuoropuhelu ei moskeijahanke. Tarkemmin ottaen koko moskeijahankeeseen ei oteta
kantaa. Tässä valossa väite kirkon tuesta moskeijahankeelle on liioiteltu ja
täysin vailla perusteluja.
Mitä tulee Fokuksen toimintaan, niin pikasilmäys yhdistyksen tavoitteista näyttäisi
liittyvän ekumeeniseen sekä uskontojen välisen vuoropuhelun edistämiseen:
"Kulttuuri- ja uskontofoorumi Fokus ry edistää ekumeenista sekä uskontojen- ja katsomustenvälistä vuorovaikutusta tieteen, taiteen ja uskontodialogin keinoin."
https://www.kulttuurifoorumi.fi/
Kun minä sitten laitan linkin kirkon omalle sivustolle seurakuntalainen.fi joka vahvistaa että evlut. kirkolla on rooli Hgin suurmoskeijahankkeessa, niin sen sitten ylläpito poistaa sen muka sääntöjen vastaisena.
On olemassa sanonta " Ristin voitto " kuka teidän pitää voittaa, ketä vastaan te kilpailette ? Kuka on vihollinen ?
"Tässä merkissä voitat" Oli keisari Konstantinuksen kuulema ääni, kun hän näki ristin muotisen tähden . Se tarkoitti erästä sotaa, joka hänellä oli edessä.
Onko kysymyksessä sota?
" Painopiste edelleenkin monimuotoisessa hengellisessä työssä "
Niinkö ?
Jeremia käskee syödä hänen sanojaan. Hesekielin käskettiin syödä kirjakäärö. Viisaus kehoittaa syömään viisautta, eli itseään. Kirkossa pitää syödä Jeesuksen lihaa ja juoda hänen vertaan.
Sanomattakin lienee selvää mikä näistä on hengellistä ja mikä lihallista.
Kävin seurakunlainen sivulla ja siellä eräs kirjoittaja oikein hekumoitsi Jeesuksen kylkihaavalla ja siitä vuotavalla verellä, josta kirkko syntyi.
Vastenmielistä ja kuvottavaa, aivan kuin kirjoittaja olisi joku sadistisen väkivaltapornon ihailija joka esittää lammasta hymyhuulin, mutta onkin ihmissusi jolla ei ole elämää ilman verta.
Hän oli teologian tohtori.
Puistattaa ihan. Tässä on jotain hyvin sairasta.
Myös ateistin tappaja Saudi-Arabialaiset ovat lupautuneet rauhoittamaan miljoonilla suurmoskeijaa http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/saudi_arabia_ateismi-64678
Syksyn 2015 jälkeen, kun Eurooppaan tuli pakolaistulva, josta Suomikin pääsi osalliseksi, yhteiskunnassamme on tapahtunut kummia: olemme jakaantuneet kahteen leiriin, jossa toiset ovat henkeen ja vereen pakolaismyönteisiä ja toiset jarruttelevat samalla mitalla vastaan. Varsinkin pakolaismyönteisissä on paljon virkamiehiä ja jopa poliitikkoja, jotka lietsovat ja provosoivat näyttäviä mielenosoituksia turvapaikanhakijoitten palautuksia vastaan. Tieto leviää some:n kautta ympäri maailmaa, ja seuraavassa pakolaisvyöryssä saamme tänne tuplaten turvapaikanhakijoita. Pohjoismaat ovat tiukentaneet turvapaikan myöntämiskriteereitä ihan turvallisuussyistä. Tänne lappoi joukoittain nuoria miehiä, joitten pitäisi olla rakentamassa omaa synnyinmaataan. Mitä meillä ajateltaisiin, jos syttyisi sota, ja kaikki Suomen varusmiehet ja reserviläiset pakenisivat maasta. Outoa on, että kirkkokin puolustaa sotilaskarkuruutta. Toiset pakolaiset taas ovat etsimässä parempaa toimeentuloa. Jos tämä hyväksytään kriteeriksi, Afrikasta ja Lähi-idästä riittää miljoonia tulijoita. Olemme joutuneet ottamaan velkaa pakolaisvyöryn kustantamiseksi. Se on tullut maksamaan satoja miljoonia ( jopa miljardin ) ja maksaa vielä kauan. Pakolaiset saavat oikeusavustajan ja turvapaikkapäätökset kierrätetään moneen kertaan oikeusasteissa ennen kuin pakolaisen voi poistaa maasta. Tähän mennessä palautuksia on tapahtunut vasta muutama tuhat. Kaikki raha, joka menee turvapaikkaprosessiin, on poissa esimerkiksi omilta vanhuksiltamme, köyhiltämme ja syrjäytyneiltä, joilta kirkko ummistaa silmänsä. Esimerkiksi pääkaupunkiseudun seurakunnilla olisi todella paljon töitä yksinäisten vanhusten auttamisessa ( sekä taloudellista apua että henkistä), mutta pappien sympatiat ja aika näyttää menevän Rautatientorin pakolaisleirillä , turvapaikkapäätösten lukemisessa tyhjille seinille ja uskontojen välisen vuorovaikutuksen edistämisessä. Kansalaisten luottamus virkamiehiä ja poliitikkoja kohtaan kokee inflaation: oman maan asioitten hoito on leväperäistä.
Tässä tooinen rahoittaja aktiivisena: http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/saudi_arabia_ateismi-64678
Kirkko palkkaa muslimeja. Habiba Ali.