Poimiva likaisissa sekä rikkinäisissä vaatteissa oleva köyhä. Taustalle lihava ja hölmönoloinen eläkeläispariskunta. Tässä oli suomi100 teemaan sopiva kolikko.
Oma ehdotukseni suomi100 juhlarahaan
Kadulta_tölkkejä
8166
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Loistava idea!
Tässäpä ehdotus:
https://www.youtube.com/watch?v=gLx-xnBEswo
Toinen hyvä idea olisi kuva ruokajonosta, jonka ohi ajaa mersussa istuva lihava kokoomuslainen hymy huulilla.
Risoissa farkuissa ja kulahtaneissa pusakoissa kulkevia luulin aina muodikkaiksi poppareiksi, mutta ne ovatkin niitä köyhiä.
En ole leipäjonoissa nähnyt risaisissa vaatteissa palelevia eikä eläkeläisetkään rievuissa kulje. Johtunee kai siitä, että jopa merkkivaatteita saa kirppikseltä halvalla ja diakonit tuo laatukuteet vanhoille! Siispä köyhät näyttää aina varakkaammilta, mitä ovatkaan!
Rikkaat peittelee sitten varakkuutensa riepumuodilla!
Kolma idea olisi ryhmä mielenosoittajia joita mellakkapoliisi ampuu kumuluodeilla ja purettaa poliisikoiralla.
Onnea 100 vuotiaalle suomelle!
Matupoikaa herättelevä neitojoukko. Kääntöpuolella vanhainkodissa nälkiintyvä vuoteeseen sidottu vanhus.
- Pääministeri Juha Sipilän johtama hallitus on voimakkaasti leikannut myös Kelan toimintaa. Osa Kelan saamista valituksista olisikin ollut syytä kohdistaa suoraan eduskuntaan. Joidenkin arvioiden mukaan Kelan ei olisi ollut edes mahdollista käsitellä hakemuksia ajoissa. Suomen kaltaisessa hyvinvointivaltiossa ei voida jatkaa tilanteessa, jossa kansalaisten keskeisimmät hyvinvointiin liittyvät tuet on kipattu aliresursoidulle ja ylityöllistetylle virastolle. Menettely vaarantaa kansalaisten perustoimeentulon, terveyden ja hyvinvoinnin.
Ne ovat vääriä säästökohteita.
sipilä ja talo jonka tarjosi asuttavaksi . soini virnistelemässä audin takapenkillä ja kansa kumartamassa. berneri ja lentävä auto ja autioituneet maantiet. stubb ja matikkalasku joka on väärin .