Raiskauksista ei paljon lehdissä ja yleisessä mediassa hehkuteta, MIKSI ?
Ketä tässä suojellaan ja miksi?
RAISKAUKSET TULEE OLLA SUOMEN YHTEISKUNNAN JÄSENTEN TIEDOSSA REAALIAJASSA, eikä kuukausia tai viikkoja myöhemmin !!!!!!!!!!!!!!!! hävytöntä hommaa !!!!
Ketä tässä suojellaan ja miksi?
RAISKAUKSET TULEE OLLA SUOMEN YHTEISKUNNAN JÄSENTEN TIEDOSSA REAALIAJASSA, eikä kuukausia tai viikkoja myöhemmin !!!!!!!!!!!!!!!! hävytöntä hommaa !!!!
Vastaukset 21
Vanhimmat
Rikosten määrä on sellainen, ettei niitä kerta kaikkiaan mikään media ehdi raportoida. Vai kauanko arvelisit vievän aikaa päivätasolla, jos kerrottaisiin ne kaikki? Keskimäärin rikoksia tulee polisiin tietoon sellaiset 1279 päivässä. Tai rajoitettaisiinko henkeen ja terveyteen kohdistuneisiin? Ei tarvitsisi kuin vajaa 100 per päivä. Raiskaukset ehtisi hyvin raportoida, niitä kun tulee poliisin tietoon vain noin kolmen päivävauhtia. Joillekin raiskaus on ilmeisesti ainoa oikea rikos, kun niiden perään vain kysellään ja nimenomaan niiden kertomatta jättäminen on 'salailua'.
Minkä ihmeen takia raiskausten pitäisi olla 'yhteiskunnan jäsenten tiedossa reaaliajassa'.? Kaikkea sitä.
Ei siellä lehdissä paljon muuta sitten olisikaan.Tällä suojellaan näitä itämaan
ihmeitä.Insinöörin maine kärsisi jos tulisi julki.MV-lehdessä lähes joka päivä
jonkun inssin työnäyte.
"Tänään on poliisille ilmoitettu 3 raiskausta, joista kaikki maahanmuuttajien tekemiä." Täyttyikö lehti jo?
Kymmenkertainen määrä pimitetään poliisihallituksen käskystä.Raiskauksen
tehnyt matu siirretään toiseen vokkiin.Tapaus jää siihen.Näin meillä.
Miksi jostain tietystä rikoksen lajista täytyisi "hehkuttaa" erikseen mediassa?
Kiihotutko jotenkin raiskauksista rikoksina vai olisiko tavoitteena, että mediassa julkaistaisiin raiskausten tekijöiden nimet, yhteystiedot ja vaikka kasvokuvatkin, jotta raiskausrikoksista kiihottuvat voisivat itse päästä rankaisemaan oman käden oikeudella tekijöitä laillisen oikeusjärjestelmän rangaistusten lisäksi?
Yhteiskuntarauhan oloissa ei ole vähimmässäkään määrin tarpeen käyttää oman käden oikeutta laillisen oikeusjärjestelmän rangaistusten lisäksi.
Jos laittomien joukkorangaistuksien tielle lähdettäisiin, kuka tahansa syytön voisi erehdyksenkin takia joutua lynkattavaksi verenhimoisen joukkohysterian valtaan joutuneen täysin vastuuttoman sakinhivutuksen tms. järjettömyyden tapaan. Tämäntapaisesta väkivaltaisesta anarkiasta ei hyvää seuraa ikinä, kenellekään.
Jos laillinen oikeusjärjestelmä ei rankaise raiskaajia tarpeeksi kovin rangaistuksin, se ei ole mikään syy eikä oikeutus oman käden oikeuteen. Se on mielipidekysymys.
Ja kyllä, ymmärsin aloittajan perimmäisen pointin, "mamujen" tekemistä rikoksista haluttaisiin julkisia kunniottamatta yhdenkään maahanmuuttajan yksityisyydensuojaa.
kiinnostaa sen takia kuka tekee mitä koska kestään ei ole mitään vaaraa niin miksei voi kertoa jos yhtä äkkiä ihmiset rupeavat käyttäytymään erilailla , silloihan on jokin vialla. Tuleeko ruuasta tai jostain jotain aineita jotka sekottavat pään vai mistä muutos johtuu. pitää tutkia asiaa jos sen voi estää.
Julkisiahan nuo rikostilastot ovat. Jos asia kiinnostaa, niin mikään ei estä perehtymästä asiaan tarkemmin.
on ihan kohtuullinen.
Jos näitä salataan, on monelle nuorelle naiselle Suomesta niin hyvä kuva, ettei näitä edes uskota Suomessa tapahtuvan, SIKSI NÄITÄKIN TULEE OLLA UUTISISSA ! Olipa tekijä sitten kuka tahansa suomalainen tai maahanmuuttaja, mutta ETTÄ NAISET OSAAVAT SENTÄÄN OLLA VARUILLAAN!
Moni nainen ei edes tiedä, että jossain paikkakunnilla on vaara joutua raiskatuksi !!! meniköhän muutamille jakeluun nyt!
Kyllähän muistakin rikoksista ilmoitetaan uutisissa ja se on hyvä asia !
Ei ketään kiinnosta lukea mistään raiskauksista, paitsi ehkä aloittajaa kalu pystyssä
Kyllä jokaista TÄYSIJÄRKISTÄ KIINNOSTAA TIETÄÄ MITÄ SUOMESSA TAPAHTUU _!
Juu, kiinnostaa päästä syyttämään "mamuja" ihan kaikesta kun oma elämä ei ole mitään?
TÄYSIJÄRKISIÄ NÄMÄ UUTISET KIINNOSTAVAT:
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/poliisi-ulkomaalaisten-epaillyt-raiskaukset-lisaantyneet-rajusti-perati-20-prosentin-nousu-viime-vuodesta/5712368
repikää tästä .... suvakit ja vihretä..sdp ja vihervasemmisto !!!
Jaha, olet Siis rasisti natsi. Miksi mielestäsi mamu raiskaa, eikö kukaan muu voi raiskata?
Olet ilmeisesti piilonazzi.
Kultuuri rikastuu-yksittäistapaus-ei saa provosoitua-suvaitkaa tapauksia on joka päivä, valemedia ei niistä kerro.¨Miksi?
Eivät kerro enää siksi koska matujen tekemiä raiskauksia on jo niin paljon.
Turussa+raiskaustilastoissa+vuoden+sisään+nousu+yli+400%!!
http://www.turkulainen.fi/artikkeli/513479-alkuvuoden-kamala-saldo-raiskausrikoksia-tehty-turussa-yli-400-prosenttia-enemman
Joo siellä ollaan jo melkein vuoden 2012 tasolla. Viime vuonna toisaalta olikin poikkeuksellisen vähän raiskauksia Turussa. Aikamoisia vaihteluita vuositasolla. 21 raiskausta siis tämän vuoden tammi-maaliskuussa.
Ennen kyllä hesari varsinkin hehkutti raiskauksia siihen malliin, ihan kuin itsekin niitä harrastaisivat. Raiskaajien puolustelua ja uhrien vähättelyä ja syyttelyä. Jotain poliisin kuulustelukertomuksia uhreista julki yms. Ettei voi koventaa rangaistuksia ja muuta soopaa.
NAISET --- NOUSKAA KAPINAAN !! TÄMÄ EI VOI JATKUA NÄIN ...... VALTIOVALTA SUOJELEE RAISKAAJIA !!
"tässä ei ole kysymyksessä kansakunnan kiihottamisesta vaan oikeudenmukaisuudesta" !
tässä viestissä kiihotetaan RAISKAAJIA VASTAAN !!! miksei vihreät ja sdp osoita mieltä Suomen raiskattujen naisten puolesta ???????
SUOMEN YHTEISKUNTA ALKAA OLLA JO SAIRAS !!! jos ei toimita !!!
Poliisi suojelee maahantunkijoita....