Olenko hyvä äiti?

Olemme pienipalkkaisia(ajoittain työttöminä kuten mieheni nyt) ja meillä on 9- ja 6-vuotiaat lapset.

Tingimme KAIKESTA! En viitsi edes luetella, mutta kaikesta. Meillä neljällä on mm. vain kaksi puhelinta ja yksi tietokone (lienee nykyään harvinaista). Ja erittäin halvat liittymät. Tietotekniikkamenomme on reilut 25e/kk.

MUTTA!

Säästän joka kuukausi 100-300e rahastoihin eli omistan aika paljon. Tällä hetkelllä jo yli 20 000 eurolla. Ja samaa aion jatkaa.

Haluan nimittäin, että lapsenlapsillani menisi paremmin ja että heille pystyisi sitten järkkäämään elämyksiä. Samalla ajattelen toki omaa eläkettäkin, joka jäänee pienehköksi, kun puolet työurasta on jo mennyt työelämän ulkopuolella.

Onko tämä liian itsekästä? Vaikka vaan ajattelen yli sukupolven.

Osakesijoittajana voi ajatella esim. näin: Käytänkö tämän 100e nyt johonkin viihteeseen vai 300e 20 vuoden päästä lastenlapsien kanssa?`Tuolla tavalla sataselle käy, jos tuotto on 7% vuodessa.

Mitä mieltä? Tiedän, että ei sinällään liity köyhyys palstaan, mutta uskon, että enemmistö täällä saisi ainakin satasen säästöön, jos tinkisi kaikesta.

Rahaa vie paljon:

*pikaruokalat
*uhkapelit mm. lotto
*kalliit liittymät
*liian tiheä kännykän uusiminen
*makeiset
*alkoholi

Eikö sinullakin mene noihin yli satanen kuussa?
25366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Siinä on aina sekin riski että joku juo ja rellestää nekin rahat
mitkä olet suurella vaivalla säästänyt.
Tiedän parikin tapausta että esim. perinnöksi saadut talot, maat
ja metsät on menneet omasta ja kavereiden kurkuista alas.

Äänestä

Et voi tietää, saatko koskaan lastenlapsia. Toivottavasti omaisuutesi siirtyy siinä tapauksessa lapsillesi.
Omista huveistasi saat vapaasti tinkiä, sehän tekee vain hyvää. Olethan muistanut jättää pois myös meikit, hiusvärit, naistenlehdet, korut, tupakan, kuntosalit yms?
Älä kuitenkaan pane lapsiasi maksamaan kuviteltujen lastenlastesi hyvinvointia. Kyllä he ehtivät siihen myöhemminkin.

Äänestä

""Haluan nimittäin, että lapsenlapsillani menisi paremmin ja että heille pystyisi sitten järkkäämään elämyksiä. Samalla ajattelen toki omaa eläkettäkin"" kannattaisiko miettiä enemmän omia lapsia kuin mahdollisia tulevia lapsen lapsia elämysten ja muun tarjonnassa. Teillä sentään niin nuoret lapset että niihiin kannattaa satsata eikä semmoisiin joita ei vielä eikä vältämättä edes tule.

Äänestä
  • Juuri näin. Säästäminen on tietysti hyvästä, mutta säästämisen kohteet pitäisi valita järjellisin perustein. Kuulostaa tooosi kummalliselta säästää lapsenlapsille ja kituuttaa omiensa kanssa.

    Äänestä

Voit tarvita itsesi hoitoon tulevaisuudessa ne säästösi kun yhteiskunnan tukia romutetaan.

Voi olla ettei omille lapsillesikaan ole työtä eikä yhtään tiedä menestyykö he elässään edes sitä vähää mitä te vanhemmat.

Aivan naurettavaa säästää lapsenlapsille kun omat eivät ole lähelläkään aikuisuutta. Säästäkää heidän opintoihin sillä vanhempien velvollisuus on elättää 21v saakka jos nuori opiskelee ja teillä on niitä kaksi. Kahden ajokortteihin ja opintoihin menee jo iso summa rahaa.

"Elämyksiä lapsenlapsille" ja saako niitä edes omat lapset?

Tiedän tapauksia jossa on omien lasten kohdalla säästetty ihan kaikessa ja sitten kultalusikalla annettu ihan kaikki valmiina lapsenlapsille ihan kun kannustettaisiin sillä sukua jatkamaan...se tuntuu jotenkin narsistiselta ja sairaalta touhulta. Omat lapset jäävät katkeriksi kun heidän kohdalla on säästetty ihan kaikessa ja sitten vasta lahjotaan sillä että jatkaa sukua antamalla kaikki lapsenlapsille. Osa jopa siirtää perinnötkin lapsenlapsille jättämällä omat ilman ja sitten lapsenlapset eivät mitään arvosta vaan törsäävät kaikki taivaantuuliin. Sinne meni jonkun vanhuksen vaivalla kituuttamat säästöt kun eivät he tiedä mistä kaikesta on ne ressukat tinkineet jotta on saatu heille "elämyksiä".

Parempi olisi antaa jokaisen tienata itse varat elämyksiinsä niin tietää ettei se ole ihan helppoa. Jos liian varhain jo saa ihan kaiken mitään tekemättä sen eteen niin ei opi arvostamaan sitä.

Omien lastensa painostamista jälkikasvun tehtailemiseen en ymmärrä. Voi olla että ei edes löydä sellaista kumppania jonka kanssa lisääntyisi, sekään ei ole mikään itsestäänselvyys nykyään. Entäs jos ei halua lapsia, sekin voi olla mahdollista. Miksi pidät ITSESTÄÄNSELVYYTENÄ ihan juuri niin että elämä menee sinun mielihalujesi mukaisena? Olet suunnitellut toisten ihmisten puolesta jo mitenkä elämä menee.

Äänestä

Tähän mennessä vastanneilta tuli juuri ne ajatukset mitä itsellänikin oli. Lisäksi haluaisin vinkata, että kun on rahaa laittaa sivuun, niin käyttää ne ylimääräiset lähitulevaiisuuden ongelmiin varautumiseen: kotivaraan muunmuassa.
Lapsenlapset.. miksei sitten samantien niiden lapsenlapset :D

Sinuna nyt kannattaisi aloittaa elämysten ja kokemusten ja tiedon hankkiminen, niin on sitten lapsenlapsille kerrottavaa ja opetettavaa. Olla tukena ja apuna lapsenlapsien vanhemmille, kun ne hankkii resursseja.

Oma tapani hankkia resursseja lapsilleni ovat lasten äitien uudet miesystävät ;) ne tekee sen ihan mielellään, koska näin saavat säännöllistä seksiä. Haha!

Äänestä

Pointtiani ei ole täysin ymmärretty. Mutta kritiikkikin on paikallaan.

Oletteko koskaan miettineet, että käytänkö nyt rahojani johonkin mihin haluan vai säästänkö ja saan myöhemmin jotain parempaa? Luultavasti olette. Tässä on samasta kyse isommassa mittakaavassa.

Totta kai nämä rahat tulevat osittain hyödyksi jo lapsieni opiskelussa. Toisaalta ei tule olemaan mistään isoista summista kyse mahdollisten lastenlapsienkaan suhteen eli kultalusikka -höpötykset voi unohtaa. Vaikka jo ihan siitä syystä, että ei tässä mitään rahaa olla jakelemassa. Muutama reissu silloin tällöin tai jotain vastaavaa.

Elin monta vuotta köyhänä, niin että rahat oli aina loppu. Oli joo hauskaakin aina pari viikkoa, mutta pari viikkoa oli rahat loppu ja v***tti kauheesti. Nykyelämässä ei ole koskaan rahat loppu. Ehkei ole niin hauskaakaan kuin ennen, mutta olisi liian itsekästä käyttää nyt vähäisiä rahoja, kun voi laittaa ne poikimaan ja käyttää myöhemmin lastenlapsiin ja myös LAPSIIN.

Näytin ystävälleni tätä keskustelua ja hän sanoi: "Kateellisia ovat."

Todettiin, että ihmisiä ärsyttää kauheesti ihmiset, joilla jää rahaa säästöön. Vielä enempi ärsyttävät pienituloiset, joilla jää rahaa säästöön. Anteeksi ilkeä lopetus, mutta osa saa piston sydämeensä. Välttämättä et kuitenkaan sinä.

Äänestä
  • Minä en ainakaan ole sinulle moinenäiti mistään kateellinen. Pidän sinua aika simppelinä ihmisenä, kun taas itse elän simppeliä elämää - mikä on aivan eri asia.

    Äänestä

1) Aloittaja kyselee, onko hän hyvä äiti, kun suunnittelee rahan mahdollistamia elämyksiä mahdollisten lastenlastensa kanssa kun omat lapset ovat vasta 6 ja 9-vuotiaita.

Kyllä aloitus näyttää niin tekemällä tehdyltä, että oletan sen olevan provo.

Oikea äiti ajattelee lastensa parasta, joko lyhyellä tai pitkällä tähtäimellä, tai mieluiten molemmilla tavoilla. Ei kukaan 6 ja 9-vuotiaiden äiti keskity kituuttamaan omien lastensa kanssa sen varjolla, että saa säästettyä lastenlapsiaan varten.

2) Aivan toinen asia on sitten, että aloituksessa mainitut säästökeinot ovat aivan toimivia. Kun ne vielä yhdistää tupakoimattomuuteen ja raittiuteen sekä terveelliseen yksinkertaiseen kotiruokaan, niin pienimmilläkin sosiaalituilla tulee kohtuullisesti toimeen.

Joku vielä ketjussa lisäili "meikit, hiusvärit, naistenlehdet, korut, tupakan, kuntosalit yms?" Ei normaalijärkinen köyhä osta mitään naistenlehtiä. Ne luetaan kirjastossa tai ostetaan mitättömään hintaan kirpparilta. Hiusten värjääminen on naurettavaa touhua muutenkin, epäekologista ja näyttää tyhmältä. White trashin hommaa. Kuntosali voi olla kallis tai halpa. Esim. monet liikuntaseurat tarjoavat ohjattuja jumppia pilkkahintaan. Se on terveyden vaalimista ja itsensä hoitamista, tärkeää hyvälle äidille, jotta jaksaa lapsiensa kanssa. Kuka koruja ostelisi??? Ihme white trash kommentteja!

3) Elämykset lasten kanssa voivat olla hyvin yksinkertaisia ja halpoja, itse asiassa useimmiten jopa täysin ilmaisiakin. Ei sitä varten tarvita rahastosäästämistä. Yhdessä tekeminen vanhempien kanssa. Arjen juttuja: leipomista, kokkaamista, puutarhapuuhia, asioiden hoitoa. Kävelylenkki ja elämykset luonnossa. Kirjasto. Uiminen. Polkypyöräily. Video päälle ja yhteinen äiti-lapsi jumppa netistä. Kylään ystävä- tai sukulaisperheen luokse tai mummolaan.

Äänestä

Jokainen voi toki tehdä omilla varoillaan niin kuin haluaa. Tinkiä nyt kaikesta ja säästää tai vaihtoehtoisesti nauttia rahoistaan nyt. Aina olisi hyvä olla jonkunlainen hätävara koska yllätyskuluja tulee jokaisen elämässä. Sijoittaisin mieluummin pitempiaikaiselle tilille joka on turvallisempi vaihtoehto, tosin korko on pienempi kuin rahastoissa mutta suurempi kuin käyttelytilillä. Pitkäaikaisella korkotilillä ei ole kaiken menettämisen vaaraa niin kuin rahastoissa.

Äänestä

En usko aloittajalla olevan euroakaan säästössä, ja vielä lastenlapsilleen...::)) Noilla tuloilla, siis molemmat työttöminä, hyvinkin jo keksi-ikäinen kertoo olevansa, joten työllistyminen tulevaisuudessakin epävarmaa , sekä kaksi pientä lasta kahden aikuisen lisäksi taloudessa, ei varmasti ole eikä tule olemaan säästöjä
...Älä viitsi naurattaa ...

Ensiksi; kukaan ei tiedä elääkö sen ikäiseksi että edes ehtii saada lastenlapsia, jos niitä yleensä tulee vaikka eläisikin, eipä tiedä lastensakaan elonpäivistä saati muista suunnitelmista...!!

Kannattaisi ensin hommata elämyksiä näille jo olemassa oleville lapsilleen, mutta taitaapa olla niin ettei siihenkään ole varaa, voi vain totuutta peittääkseen satuilla säästöistä lastenlapsilleen.

Mitä laspesi ovat sanoneet sanovat kun kerrot heille että en nyt voi hankkia teille mitään, säästän teidän lapsillenne :::)))))
Mielestäni olet henkisesti sairas, avun tarpeessa oleva äiti, ja todellakin niin kaukana hyvästä, lapsiaan ajattelevasta äidistä kuin olla voi. (Mitähän lapsistasikaan tulee noilla ajatuksilla ja menetelmillä....?!)

Äänestä
  • Kuinka mahdotonta on saada 300e/kk säästöön?

    Jos Suomessa pärjää ihminen, jonka nettotulot ovat 1 100e/kk, niin eikö 1 400e/kk nettotuloilla saa 300e/kk säästöön? Laskekaapa pikkuisen. Te vaan kulutatte liikaa!

    Äänestä

  • Voin jatkaa vielä senkin verran, että saan yleensä tuon 300e kuussa säästöön. Joskus vähempi. Olen tehnyt tätä nyt vähän yli 5 vuotta ja sinä aikana olen sijoittanut noin 14 000e, mutta kiitos hyvien kurssinousujen - on salkku nyt jo yli 20 000e. Osinkoja on tullut ihan vähän, mutta enemmistö on kasvurahastoissa, joten ei ole osinkoja niistä tullut.

    Äänestä

  • Mitä sijoittamisella on tekemistä äitiyden kanssa?

    Oma omistukseni on hajautettu ja sen arvo vaihtelee. Useampi miljoona joka tapauksessa. Lasten toivon tulevan toimeen omin voimin. Tokin maksoin koulunkäynnin niin, että ulkomaisistakaan opinnoista ei tullut opintovelkaa.

    Sijoittamisessa on se ongelma "äitiyden" tai "isyyden" kannalta, että riski on kohtuullisen suuri. Välillä omaisuusmassa on hyvinkin arvokas ja toisinaan sitten ei niinkään. Jos pörssikurssien antaa arvottaa äitiyttään tai isyyttään, niin siinä menee yöunet.

    Äänestä

Ja kuka ymmärsi, että minä olisin työtön tällä hetkellä. En ole. Mieheni on. Mutta olen minäkin vähän aikaa ollut, mutta varsinkin lasten takia tuli aikanaan oltua pois työelämästä.

Äänestä

Sijoittamista kannattaa harjoittaa isommilla summilla, jos siitä aikoo oikeasti hyötyä tulevaisuudessa verrattuna normisäästämiseen. Ja silloin pitää tietysti olla säästössä muutakin ylimääräistä, ettei kaikki siemenviljat mene. Mutta jos haluaa napeilla leikkiä sijoittajaa ei kai se väärinkään ole.

Äänestä

Lapsillasi on paska elämä. ovat varmaan koulukiusattuja, sinä olet kiva

Äänestä
  • Sä oot kateellinen osamaksuluuseri. Sulla menee jo satanen kuussa pelkkiin osamaksuihin, kun itelle ja muksuille pitää olla kaikki samat jutut kuin keskiluokkaiselle naapurille! Me halutaan joskus keskiluokkaan vaikka tulot ovat pienet. Ja se ei onnistu pelkästään säästämällä. Tarvitsee säästää sijoittaa.

    Äänestä

Aloitukseen sen verran että olen nuuka poikamies ja rahoja on noin 125 tuhatta ja siks etten ole tutustunut aloittajan tapaisiin äippyleihin. 20v omaan yksiöön ja siitä eteenpäin sijoitus asunto ja vuokralle. Rakensin poikamiehenä itselleni talon ja nyt 2 osaketta vuokralla.

Äänestä

hieno vääntö

Äänestä

Kerranhan täällä vaan eletään.

Äänestä

Tota lapsesi / lapsen lapsesi tulevat kyllä toimeen oletko edes ajatellut että 20 000€ vois pelastaa usean "partalapsen" elämän useiksi päiviksi. Joten "ylimääräset" säästöön jäävät rahat kannattaa lahjoittaa punaiselle ristille hehehhheeeeeehhhhHHHHHHHHHHH.

Äänestä

Meillä vastaava tilanne, lapset vain hieman vanhempia. Tulot pienet ja meidät luokitellaan köyhiksi.
Meillä on parikin halvalla ostettua sijoitusasuntoa, jotka on vuokrattu ja vuokralaiset maksavat lainanlyhennykset , sekä yhtiövastikkeet. Meidän osaksemme ei jää muuta maksettavaa, kuin hieman pääomaveroa.
Emme ole juurikaan joutuneet tinkimään perheen tarpeista, kun olemme kilpailuttaneet kaiken mahdollisen ja hankimme muutenkin hyvin harkiten elämään liittyvät hankinnat.
Aikanaan, kun jäämme eläkkeelle, on meillä vuokralaisten maksamat asunnot ja voimme itse asua niissä tai lapset asuvat valmiiksi maksetuissa asunnoissa, tai sitten ne pidetään edelleen vuokralla.
Osakkeita ollaan hankittu jonkin verran, jos on halvalla saatu. Niillä tosin ei juuri rikastu, mutta osinkoina tuottavat sen verran, että ne on osingoilla maksettu aikaa sitten.

Äänestä

Varmasti on hyvä olla jonkin verran rahaa säästöjä ja sijoituksia. Omien lasten koulutus on varmasti ensisijainen asia. Kun heidän elämä lähtee käyntiin, myös lasten lastenkin elämä on paremmalla tolalla. Ihailtavaa on, että tingitty kulutuksesta, kuten kännyköistä. Tavaraa on aina aina tarjolla, mutta ei kaikkea tarvitse ostella. Itse olen eläkkeellä ja osallistun jonkin verran lastenlasten tärkeisiin hankintoihin kuten kesän kielikursseihin ja lukion kirjoihin. Kaikki, missä ihmiset kehittyvät, luovat pohjaa tulevaisuudelle.

Äänestä

Lasten tulevaisuuteen voi satsata köyhäkin, kun lukee lapsille. Ei ole rahasta kiinni, kun lukee iltaisin lapsille, vaikka he jo osaisivatkin lukea. Siinä todellinen sijoitus lasten tulevaisuuteen!
https://yle.fi/uutiset/3-9225322

Äänestä

Kommentoi aloitusta


moinenäiti kirjoitti:

Olemme pienipalkkaisia(ajoittain työttöminä kuten mieheni nyt) ja meillä on 9- ja 6-vuotiaat lapset.

Tingimme KAIKESTA! En viitsi edes luetella, mutta kaikesta. Meillä neljällä on mm. vain kaksi puhelinta ja yksi tietokone (lienee nykyään harvinaista). Ja erittäin halvat liittymät. Tietotekniikkamenomme on reilut 25e/kk.

MUTTA!

Säästän joka kuukausi 100-300e rahastoihin eli omistan aika paljon. Tällä hetkelllä jo yli 20 000 eurolla. Ja samaa aion jatkaa.

Haluan nimittäin, että lapsenlapsillani menisi paremmin ja että heille pystyisi sitten järkkäämään elämyksiä. Samalla ajattelen toki omaa eläkettäkin, joka jäänee pienehköksi, kun puolet työurasta on jo mennyt työelämän ulkopuolella.

Onko tämä liian itsekästä? Vaikka vaan ajattelen yli sukupolven.

Osakesijoittajana voi ajatella esim. näin: Käytänkö tämän 100e nyt johonkin viihteeseen vai 300e 20 vuoden päästä lastenlapsien kanssa?`Tuolla tavalla sataselle käy, jos tuotto on 7% vuodessa.

Mitä mieltä? Tiedän, että ei sinällään liity köyhyys palstaan, mutta uskon, että enemmistö täällä saisi ainakin satasen säästöön, jos tinkisi kaikesta.

Rahaa vie paljon:

*pikaruokalat
*uhkapelit mm. lotto
*kalliit liittymät
*liian tiheä kännykän uusiminen
*makeiset
*alkoholi

Eikö sinullakin mene noihin yli satanen kuussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu