Missä Helvetti sijaitsee?

KalleEpätietola

Onko siellä vielä asukkaita? Ihmisten ja enkeleiden lisäksi tuleeko sinne riivaajahenget?

16

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hbygrtde3
    • Taikauskoiseen aikaan helvetin kuviteltiin olevan maan sisällä kun joku oli nähnyt sulat laavat tulivuorten juurilla ja saanut tuliset tuhkat niskaansa.
      Raamatussa helvetti on kirkkoisien keksimä peloituskeino tarkoituksena saada lisäporukkaa omaan kannattajakuntaan.

    • Vanha.Viisas

      Helvetti sijaitsee aineen, materian sisällä. Tästä nimityskin vankien rikostuomioissa : "Pannaan kiven sisään". Kiven sisässä oleminen siis on täydellinen vastakohta hengellisyydelle, hengen vapaudelle ja puhtaudelle, sille, kun kuollessa on vapautunut ilmatilaan ja avaruuteen, synnit anteeksi saaneena.

      Koska helvetti sijoitettiin vanhana aikana aina maan sisuksiin, se voidaan samalla tavalla nykyaikana määritellä aineen, raskaan aineen ja materiaalin sisään. Mielestäni "helvetti" löytyy näinollen myös raskaiden atomien ytimien sisältä.

      Jos ihminen tekee syntiä, eikä ole saanut sitä kuollessaan anteeksi, hän kuoltuaan joutuu "sidotuksi" tältä syntinsä osalta materiaaliseen ja aineelliseen elämään. Hän joutuu ikäänkuin käymään uudelleen ja uudelleen läpi henkiolentona tätä "rikostaan". Käy niinkuin toistuvassa uni-painajaisessa joka muistuttaa ihmistä jostain pahasta muistosta, vääryydestä. Otetaanpa esimerkki : Jos ihminen lyö toista ihmistä niin että hän vaikka kuolisi, niin kuoltuaan tämän lyöntiin kuolleen ihmisen henki saa Jumalalta luvan ns. vainota surmaajaansa päivin öin, joka hetki. Näin muotoutuu helvetti. Olemme ikuisuusolentoja. Siksi anteeksianto ja anteeksipyyntö ennen kuolemaa on hyvin tärkeää.

    • Jos taivas niin helvettiin on, ja Jeesus on tie taivaaseen,,,,Jumala ei ketään heitä,vaan ihminen itse sinne itsensä heittäää, kapinallinen kun on.

      • Helvettikin on siis


    • Helvetti on kai todellinen sille joka siihen uskoo, eli se sijaitsee "uskovan" korvien välissä.

      • NäinOn_

        " se sijaitsee "uskovan" korvien välissä"
        Aivan kuten taivaskin.


      • PässinpäätÄänessä
        NäinOn_ kirjoitti:

        " se sijaitsee "uskovan" korvien välissä"
        Aivan kuten taivaskin.

        Toivot niin vaan kuoltuasi älysi määritellään uudestaan. Väärin, helvetti on kärsimysten paikka. Siellä on yksinkertaista porukkaa jonoiksi asti? https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Helvetti


      • Kumpaan.olet.menossa
        PässinpäätÄänessä kirjoitti:

        Toivot niin vaan kuoltuasi älysi määritellään uudestaan. Väärin, helvetti on kärsimysten paikka. Siellä on yksinkertaista porukkaa jonoiksi asti? https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Helvetti

        Kirjoituksesi perusteella olet yksinkertainen. Kumpaan olet siis menossa?


    • Näinseonn

      Helvettti on sielunvihollisen asuinpaikka ja ikuinen vaivanapaikka ilman Jumalan rakkautta,joka ei ole ole uskonut Jeesukseen henkilökohtaisesti. Kirkon muodollinen jäsenyys ei ketään pelasta.

    • Helvetin pelottelulla on todennäköisesti yritetty kukistaa Hellas, hellenismi. Kritinusko on roomalainen uskonto.
      Meillä tulipesäkin sai nimekseen hella.

      Kristinusko kilpaili myös filosofiaa vastaan, jota viisaudeksi kutsuttiin.

      Sokratesta sanotaan, että hän toi viisauden alas taivaasta ja vei sen kansan keskuuteen. Kirkko pani paremmaksi ja sanoi, että Jeesus on viisaus.
      Vaikka viisautta kutsutaa Sofiaksi.

      • Kreikkalaiset filosofit olivat juuri niitä, jotka aloittivat kamppailun taikauskon kukistamiseksi järkeilyllä, toisinsanoen, he osoittivat, ettei luonnonmullistukset, sairaudet eivätkä sodat ja vainot olleet jumalien vihaa ihmisiä kohtaan vaan järjellä käsitettäviä asioita. Tuo helvetti-käsitys on ilmeisesti ollut juuri kuten kerroit.


    • vtLartsaut

      Noin se ammattitaito vie inhimillisyyden ja asettaa outoja kysymyksiä.

    • Hörhelissimo

      Isolla planeetalla, planeetoilla. Toiset ikäviä ja toiset hyviä paikkoja asua. Ufon kyydissä kuskataan jompaan kumpaan.

    • PasiToivonen
      • vitunvajakki

        Etkö sä saatanan pöllö tajua, miten kaunis tuo laulu on!

        "Antikristus tekee valkoisen mustaksi. Koska ei tajua oikeaa."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      255
      4581
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      24
      1485
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1099
    Aihe