Mitä on oikeudenmukaisuus?

Personautti

Maailman mielestä on oikein lähettää nuoria miehiä sotimaan maan edun ja kansalaisten puolesta. Ajatus on, että "muutama" kuolee koko kansan puolesta! Miten olisi sellainen ajatus, että 8 kuolisi 20milj. puolesta? Jos kerta 8 rikkainta ihmistä maailmassa omistaa n. puolet maailman varoista, eikö se 20milj. nälkää näkevää,lapsia ym. afrikkalaista, ole sen 8 ihmisen arvoisia. Jos kuullostaa raaálta ("Salomonin tuomio"), niin tässä enenpi: jos henkilö luopuu vapaaehtoisesti varoistaan, säästyy henki!
Tällä keinolla voisi olla hillitsevä vaikutus siihen tolkuttomaan ahneuteen, mikä on tämän maailman "syöpä". Toistetaan sama aina kymmenen vuoden välein tai tarpeen mukaan. Tämä kaikki toki siis vain ajatuksen tasolla!

2

352

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyyrpuurix

      En ymmärrä miksi tämä nyt tähän alle laittama viesti poistetaan aina. Siinä on vihjaus, että Palmen kaverit tiesivät jotain, mitä kansalle ei vielä saisi kertoa, jonka nyt poistan ja laitan viestin uudestaan ilman sitä vihjausta, miksi he ajattelevat, ettei kansa ole kypsä kuulemaan sitä. Katsotaan saako viesti jäädä.
      Ruotsissa kirjoitettiin.
      ONKO OLEMASSA JOKIN SALAINEN AGENDA
      IS THERE A HIDDEN AGENDA?
      Meanwhile, after the Palme murder, according to Expressen newspaper, emerged strange utterances of centrally placed Social Democrats (Harry Schein, Anders Ferm, Carl Lidbom and Hans Holmer). The two that have attracted particular wonder is:
      1) "The Swedish people are not ready to know the truth about the murder."
      2) "If the truth came out socialdemocracy would lose power."

      Observations such as these have never unequivocally denied by those who made the statements. Are there some hidden truths, that will not be revealed until about another 30 or 50 years? Is there from a high state leadership side a hidden agenda? Are there unrecognized motives to prevent to clear up the case with all the question marks straightened? Or is the failure to clear up Palme case just a combination of bad luck and clumsy police work?

      En suomenna kaikkea mutta kysytään tai väitetään ainakin tälllaista.
      1) "Ruotsin kansa ei ole vielä valmis kuulemaan totuutta Palmen murhasta"
      2) "jos totuus tulisi julki niin demarit häviäisivät valta asemansa"
      Tällaisia väitti ja eivät kieltäneet väitteiden todenperäisyyttä Palmen hyvät ystävät Harry Schein, Anders Ferm, Carl Lidbom ja Hans Holmér, joista elossa on kait enää Anders Ferm. He siis tiesivät, xxxxx pla xxxxxxxxxxxxxxx pla pla xxxxxx pla pla pla. Haamumieshän oli siis se, joka muka karkasi paikalta ja taiteilija, joka näki hänet, teki tuosta muistista kuvan. Nyt tämä on julistettu bluffiksi tai se julistettiin bluffiksi jo 1987, mutta kukaan ei ollut enää vuoden päästä kiinnostunut koko asiasta. Tämä kuorma-auto seinään ajo jupakkakin unohtuu viikossa. Ensin oli Nizza sitten Berliini ja Jerusalem. Suomessa Siilitie ja sitten tuli Lontoo ja nyt on Tukholma. Autosta tuli terrorismin väline niin kuin puukostakin. Niitä on vaikea kieltää ja kontrolloida. Kait ne kysyy kohta korttia hpmmattaessa että oletteko terroristi (rasti ruutuun). Siilitie oli muka sydänkohtaus, vaikka mies oli paikalla useita minuutteja, ennen kuin veivät sairaalaan. Voihan se niin olla, kun terroritekokaan se ei ollut. Koska loppuu tämä järjettömyys. Ettekö näe tätä sairaaksi. En minä ole sairas vaan yhteiskunta. Tästä on tullut sairas maailma. Ei enää yhteiskunta vaan maailma. Siviilejä kuolee.
      Nyt olen poistanut tästä viestistä sellaista, joka ehkä huumorin puutteen takia on ärsyttänyt sensuroitsijaa. En tiedä kuinka asiallisesti voisi sanoa, että jotkut ihmiset jopa demari puolueesta tietää jotain Palmen murhaan liittyen, jota kansalle ei vielä sovi kertoa. Me olemme Suomessa. Kyllä meille voi kertoa, jos ruotsalaiset ovat niin herkkä hipiäisiä etteivät kestä kuulla totuutta.
      Ruotsissa on kinasteltu luotien aitoudesta, kun toinen löytyi roskakorista vaurioitumattomana ja toinen parin kolmen metrin päästä uhrista myös melkein ehjänä. Veri lätäkkö poistettiin siten, että kivet vietiin muualle kahteen otteeseen erikois puhdistukseen, mikä viittaisi että veri olisi ollut jotain muuta kuin verta. Jos näin on niin mitä johtopäätöksiä asiasta voi vetää. Sanokaa te, etten syyllisty vihjailuihin.
      Minä olen puhunut siitä että haamumiehen alibi olisi ollut syy kaikkeen epäselvyyksiin tässä asiassa. Haamumies on ratkaisu mysteerin selviämiseen, vaikkakin oli väärä mies (ei siis murhaaja), mutts se miksi hän on kuvioissa on se ratkaisu. Suomennan vielä tuon
      Are there unrecognized motives to prevent to clear up the case with all the question marks straightened? Onko olemassa tuntemattomia motiiveja jotka estävät tämän keissin ratkaisua ja kaikkien kysymysmerkkien oikaisua. Mitä kysymysmerkkejä teillä on kun tämähän on keskustelu foorumi. Poistaminen ei ole keskustelua. Onko tarpeeksi asiallisesti kirjoitettu. HÄH

    • Ylikansoitus hoituu parhaiten sotimalla. Niin kauan kun ylikansoitusta tuetaan yk:n voimin rauhaa ei tule. Meidän on pakko sotia , jos haluamme elää rauhassa. Siis länsimaiden , tietyn uskonnon uhkaa vastaan. Syöpä ei parane ilman hoitoa. Sädehoito päälle ja syöpä pois euroopasta. Luonto hoitaa kyllä ongelman lopulta , mutta sitä ennen on vain kärsimystä ja sotia. Suomen on taisteltava taas vapautensa puolesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      728
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      656
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      40
      545
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      451
    Aihe