Kyllä nyt alkaa riittämään hiilidioksidit ilmassa ja kasvihuoneilmiö. Eihän tässä tule enää perinteisistä ruoanlaitoistakaan mitään, kun sää oikkuilee. Nyt on nollakelit täälläpäin, kun pitäisi olla kovat pakkaset. Minulla on valmiiksi suolattuna läjä kuivattavia lihoja, mutta ne pitäisi laittaa ulos kuivumaan kovalla pakkasella, kuten iso kirjakin käskee. Se on sitäpaitsi ainoa iso kirja jonka viisauksia kunnioitan. Vanhojen perinteisten ruokien ohjekirja nimittäin.
Siellä sanotaan: Kuivatus pannaan alulle tammikuun viimeisenä kolmanneksena, tai helmikuun yläkuulla. Kovalla pakkasella lihat nostetaan vartaissa katolle tehdylle lihaparvelle, eli renkulle.
T%ärkeätä on, että lihat ovat riittävän korkealla ja avonaisella paikalla, jotta ahava pääsee vaikuttamaan.
Pakkaset nyt vaan puuttuu, perkele, haluaisin pakkasia, mutta jotkut vastuuttomat ovat pilanneet ilmat. Se on iliman pilluu nyt heti kiellettävä.
Siellä sanotaan: Kuivatus pannaan alulle tammikuun viimeisenä kolmanneksena, tai helmikuun yläkuulla. Kovalla pakkasella lihat nostetaan vartaissa katolle tehdylle lihaparvelle, eli renkulle.
T%ärkeätä on, että lihat ovat riittävän korkealla ja avonaisella paikalla, jotta ahava pääsee vaikuttamaan.
Pakkaset nyt vaan puuttuu, perkele, haluaisin pakkasia, mutta jotkut vastuuttomat ovat pilanneet ilmat. Se on iliman pilluu nyt heti kiellettävä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
lämpimästi viimeistä lausetta.Tuo tänne lihas...täällä sentään vielä pakkasta;o)))
Missä on pakkasta? Pohjoisnavallako?
eteläsuomessa,susirajalla tietenkin.Tosin meilläkin lauhtumaan päin:o)))
Vai lauhtuu sielläkin, no, ei kai tässä auta kohta muu kuin lähteä tutkimaan napa-alueita ylhäältä ja alhaalta jotta löytää lihoille sopivan paikan.
tiedän et et noin napojen puolivälissä kelit suotuisammat...Olen elämäni aikana risteillyt ja tehnyt tutkimusmatkoja;o))
Etelän ilmat eivät kuitenkaan ole suotuisat lihojen kuivaukselle. Etelän ilmassa liha muuttuu sellaiseksi kostean limaiseksi ja kuivuminen kestää liian kauan. Sellaisesta ei tule hyvää kuivalihaa.
.....tulee,jos täält Eteläst lähen raijaan vaik
hiehon raatoo kuivattavaks napapiirin yläpuolel
johonkin kelon oksaan roikkumaan...))
Muutoin varmaan Hyvää tavaraa,eikös ennen ollutkin seinäkuivattua poroo,ite en oo maistanu,kehuja kyl kuullu.
No sehän on parasta herkkua, mutta siihen pitää ehkä aluksi totutella. Sillä saa helposti vatsansa jumiin. Jotkut eivät älyä millään kuinka tiivistä tavaraa se on, 150 grammaa kun vastaa yli puolta kiloa raakaa lihaa.
Hyvä hinta siinä hiehollekin tulee, vaikka roijaisitkin sen pohjoiseen kuivumaan. Kuivatusta poronfileestäkin minulle maksetaan 100 egee kilolta ja koskaan ei tavaraa riitä kaikille halukkaille, vaikka sitä satoja kiloja onkin.
....tuos kilohinnas pikkusen heivuun varaa.....
Tyyristä on, tyyristä on.....
Jos sen tuhatpäisen porokarjasi tuol hinnal saat
kaupaks,oot Finlantian eka miljardööri.
Kallista ja hyväähän se on kuivaliha!!
Tulee ihan ikävä lapii ja kaikkii poroherkkuja!
Täälä etelästä ku ei niin hyvää lihaa löydy tuolta kaupan tiskiltä!!
...poro tehty pelkästä fileestä, niin kyllä se minulle kelpaisi. On siinä luuta ja paistia, potkaa ja niskaa.
Mainitsemani kuivatun fileen hinta on kohdillaan, ehkä hiukan jo alakantissa. Ja kaikki menee, usko pois. Kysyntää on enemmän kuin tarjontaa.
Vielä. Kuivatussa poronlihassa on tallessa kaikki vitamiinit ja hivenaineet ja se ei ole aivan vähän, mikään muu liha ei yllä samaan.
...viel täs vaihees tyytyy kosteaan mellanköt-
valikoimaan,erinomaista sekin,oikein nautittuna....))))
joo kyllä se poron luista tehty keittokin on hyvää..
käristyksestä puhumattakaan!!
Täytyy tässä seuraavaa lomaa suunnitella ja lähtee lappiin herkkujen ääreen!!
Tuli jo viikko vietettyy etelän talvessa jos vaikka pääsiäisenä tulis lähdettyy!!
Poronlihakeitto on lihakeitoista ehkä kaikkein parasta.
Käy pääsiäisenä hakemassa minulta kunnon käristyslihat kotiin viemisiksi, näin hyvää et löydä muualta.
Joo kyllä täytyy tulla hakee..!!
...tietysti iliman pilluu on kielettävä..