Vielä ehtii nähdä, ennenkuin poistetaan sopimattom

pitipässattua

Kirkkopäivien vähäpukeista naista esittävä katumainos poistetaan järjestäjän mukaan "somekanavissa käymämme keskustelun pohjalta". (KIRKKOPALVELUT)

Turussa toukokuussa järjestettävä Kirkkopäivät -tapahtuma on satsannut huomiota herättäviin katumainoksiin. Järjestäjän mukaan niillä on tarkoitus tavoittaa erityisesti ihmisiä, jotka eivät ole aktiivisesti mukana seurakunnan toiminnassa.

Huomiota, vaan ei ainoastaan positiivista sellaista, ovat saaneet osakseen erityisesti vähäpukeista naista esittävät "alusvaatemainokset".

Niiden juju on tussattua tägiä imitoiva teksti: "Sä oot hyvä just sellaisena kuin oot. -JEZUZ". Teksti on tarkoitettu vastalauseeksi tekaistun alusvaatemainoksen sloganille "Make him love you", Kirkkopäivät järjestävän Kirkkopalveluiden viestintäpäällikkö Salla Peltonen selittää Iltalehdelle.

- Teksti on suunnattu katsojalle. Jezuz, kuka ikinä hän onkaan, haluaa sanoa, että sinun ei tarvitse näyttää tältä mainosmallilta, Peltonen sanoo.

Niin, kukahan tämä Jezuz voisikaan olla?

- Totta kai sen voi tulkita niin, että näin Jeesus saattaisi kommentoida esimerkiksi alusvaatemainoksia.

13

217

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • tieteellistävalistusta

      • kuinkaalastiedeonmennyt

      • Juu, ja hän myös pyyhki kreationisti Ken Hamilla lattiat.


      • hhhhhhgfd
        moloch_horridus kirjoitti:

        Juu, ja hän myös pyyhki kreationisti Ken Hamilla lattiat.

        Mitämitåhäh? Etkös enää olekaan ev.lut.evokki?


        Onnittelut siitä jos noin on, mokoma aborttimurhaajahoitsu!!!


      • Enuskoettäseonnistuu
        hhhhhhgfd kirjoitti:

        Mitämitåhäh? Etkös enää olekaan ev.lut.evokki?


        Onnittelut siitä jos noin on, mokoma aborttimurhaajahoitsu!!!

        Juu, Mololla on vielä paljon tehtävää oikaistekseen elämänsä.


      • ettäsillee
        moloch_horridus kirjoitti:

        Juu, ja hän myös pyyhki kreationisti Ken Hamilla lattiat.

        Tieteentekijän mielestä Nye ei vastannut hänelle esitettyyn kysymykseen ja pelasi petollista peliä argumenteillaan.


      • "Tieteentekijän mielestä Nye ei vastannut hänelle esitettyyn kysymykseen ja pelasi petollista peliä argumenteillaan."

        Ja mikä tuo kysymys oli? Ja kuka oli tuo tieteentekijä? Ja miten hän pelasi petollista peliä argumenteillaan?


    • >>"Sä oot hyvä just sellaisena kuin oot. -JEZUZ"<<

      Mutta joudut HELLVETTIIIN jos et sä usko mua. - JEZUZ

    • Eroakirkostafii

      Kirkko se halaa taas moraalitonta kansaa sen sijaan että opettaisi sille siveyttä ja sen hyötyjä niinkuin sen pitäisi tehdä.

      Koska kirkko ei tee työtään niin sille pitää antaa välittömästi potkut. Ja ehdotankin että Mäkisiispa saisi ensimmäisenä kengänjäljen persuuksiinsa, mokoma täysin hyödytön typerys.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      786
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      521
      734
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      66
      648
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe