Missä Somalit ?

Miksi Somaleita ei näy leipäjonoissa? Mistä he hakevat ruokansa?
22383
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Vinguttavat Kela Gold Cardia Stockan Herkussa.
Sen olemme heille velkaa umpitylsän kulttuurimme rikastuttamisesta, paskoista säistä ja "vihapuheista".

Äänestä

Mitäs luulet täällä "tasaarvoisessa" suomessa. Toiset vaan on parempia köyhiä.

Äänestä

Eikai työssä käyvien ihmisten leipäjonossa tarvitse olla.se on suunnattu teitä työttömiä mamukriitikoita auttamaan. Olkaa hyvä vain.

1Äänestä
  • Missä " töissä " ?

    Äänestä

  • Missä töissä somalit käyvät?
    Olet varsinainen vitsiniekka.
    Todennäköisemmin aivovammainen vihreä tai vasemmistoliittolainen.

    Äänestä

  • buahahahahahahaha kirjoitti:

    Missä töissä somalit käyvät?
    Olet varsinainen vitsiniekka.
    Todennäköisemmin aivovammainen vihreä tai vasemmistoliittolainen.

    Kelan ovien ja saranoiden kuluttaminen niiden kokopäiväduuni.

    Äänestä

  • alekalek kirjoitti:

    Kelan ovien ja saranoiden kuluttaminen niiden kokopäiväduuni.

    Älä valita, tuleehan siinä bisneksiä saranakauppiaille eli somalit tuo rahaa ja vaurautta!

    Äänestä

Pakoloiset ruokitaan neljä kertaa päivässä. Onko ihme, jos joutaa ajattelemaan rikoksia, ja millä valheella saisi jäädä elätiksi.

Äänestä

Stockmannillahan ne sopulit ovat vielä tietenkin.

Äänestä

Somaleille lapsien tekeminen on elinkeino.
Lapsilisien rajusta progressiosta johtuen riitävän suurella lapsilaumalla päästään 3000-4000 euron tuloihin kuukaudessa pelkillä lapsilisillä, ja sen päälle tulevat työttömyyspäivärahat, toimeentulotuet, ja asumistuki.
Suomi on somalien paratiisi.

Äänestä
  • Tohon kuppaukseen pitäisi puuttua. Yksinhuoltajille lapsilisä vain ensimmäisestä lapsesta. Voisi alkaa ehkäisy kiinnostamaan.

    Äänestä

kantaa tilaukset kotiin, tai vaihtoehtosesti kyydittää mittarilla ostoksille.

Äänestä

Moni maksaa ruokia A4 paperilla minkä saa sossusta.....

Äänestä

MUISTAKAA; *somali AINA pienellä kirjaimella jos tarkoitetaan kansan joukkoa ja heimoa sinänsä, maana se on Somalia!

Sama kaikissa muissa ei erisnimissä, pienellä kirjaimella!

Suomi ja suomalainen, Helsinki mutta helsinkiläinen, ministeri ja pääministeri mutta Sipilä jne.


Somalialainen lauseen alussa isolla mutta tekstissä muuten somali tai somalialainen , arabi arabialainen, jne.

Äänestä

Tuollainen kirjoitussivistys on aina paikallaan. Elämä on oppimista ja kivi kiven hioo.

Äänestä

Syövät toisiaan...epäihmisiä. Pelkkiä paskaläjiä.

Äänestä

Kyllä vertaa nyt myös orpo ja Orpo, Kokoomus ja kokkari kokoomuslainen jne.

Kaksi samaa asiaa mutta usein eri merkitys!

Äänestä

Somaliassa menee hyvin, joten takaisin vaan.

Äänestä

Nettikauppa tuo ostokset kotiin ja lasku menee sossuun. Vituttaako ?

Äänestä

Somalit ovat ahkeria, korkeasti koulutettuja huippuosaajia! Lukuisat heistä ovat mm. merikapteeneja, lentokapteeneja, lakimiehiä, aivokirurgeja, sydänkirurgeja, huippuinainsinöörejä, kaupunginjohtajia ja poliitikoita. Tästä syystä heitä ei näy leipäjonoissa.

Äänestä

Voitte syyttää suomen valtaapitäviä hyysääjiä siitä ettei somaleita, eikä mamuja leipäjonoissa näy.

Äänestä

No Ullanlinnanmäki on niitä mustanaan valkolakki päässä.
Ovat siellä vappulounaalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Leipäjonottaja kirjoitti:

Miksi Somaleita ei näy leipäjonoissa? Mistä he hakevat ruokansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu