Autot muuttuu rumiksi

http://www.is.fi/autot/art-2000005189111.html

Miksi noin isot ja rumat keularitilät. Voortikin, vaikka se ei ole auto, on tosi ruma kun iso irvistävä keula ilmestyy näköpiiriin
26291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Samaa mieltä olen. Uusissa autoissa on melkein kaikissa tuo pystykeula. Ennen oli autot virtaviivaisia, ja keula pyrittiin pitämään matalana. Samoin näkyy tuo kylkilinja menevän pilalle, sillä siihen laitetaan aina kaikenlaisia aaltoiluja, korokkeita ja turhia listoja.

Äänestä

Autoihin tavoitellaan "aggressiivista" "hyökkäävää" "räyhäkästä" "petomaista" ilmettä noita lapsen tasolle jääneitä mieskuljettajia varten, joilla kun kaasua painaa niin haaroissa paisuu...

Äänestä

Varmasti perille , kun johtotähti ilman kuskia lähti---

Äänestä

Volkkarin keulat kaikkein asiallisimpia.
Peugeot toi 406 malliinsa suuren keula-aukon ja muutenkin huono rotisko meni entistä huonommin kaupaksi.

Audin ja Lexus ja Toyota jne tekevät todella ruman näköisiä keuloja

Sähköautoissa hieman fiksumpia keuloja, vaikka neki voisi muotoilla tyylikkäämmiksi

Äänestä
  • 406:n keula on ihan siedettävän näköinen jos vertaa 407:kaan. Mutta "voortit" on todella rumia.

    Äänestä


  • Toyota sentään uudistaa mallejaa toisin kuin auti, autissa on sama ulkonäkö ollut jo 30 vuotta.
    Avensis on itseasiassa aika tyylikäs, ainoa mikä sitä vaivaa on se toyota status..eikä sitten olekkaan enää niin hieno..

    Äänestä

No siksi, kun autoissa on nykyään paljon jäähdyttimiä, mm. se tavallinen moottorin tarvitsema, ilmastointilaite, välijäähdytin ...

Äänestä
  • Erittäin huono perustelu, on noita jäähdyttimiä ollut ja vuosikymmeniä.

    Äänestä

  • jäähtyy.vähemmälläkin kirjoitti:

    Erittäin huono perustelu, on noita jäähdyttimiä ollut ja vuosikymmeniä.

    Höpsistä, tehot lisääntyneet kaikilla osa-alueilla vuosikymmenten takaisesta, eli vaatii tehokkaampaa jäähdytystä.

    Äänestä

  • Nicimerkki kirjoitti:

    Höpsistä, tehot lisääntyneet kaikilla osa-alueilla vuosikymmenten takaisesta, eli vaatii tehokkaampaa jäähdytystä.

    Moottorikoot pienentyneet, nekö tehoja lisää ja jäähdytystarvetta. Ennen moottorit oli kaksilitraisia, nyt 1,2 litraisia. Vai onko suunnittelijat kusseet kenkiinsä.

    Äänestä

  • yhtälösi.ei.stemmaa kirjoitti:

    Moottorikoot pienentyneet, nekö tehoja lisää ja jäähdytystarvetta. Ennen moottorit oli kaksilitraisia, nyt 1,2 litraisia. Vai onko suunnittelijat kusseet kenkiinsä.

    Pienestä moottorista otetaan nykyään enemmän tehoja kuin isosta muinaisjäännöksestä, se tarvii jäähdytystä. Välijäähdyttimiä ei ollut vuosikymmenet sitten, eikä paljon ollut ilmastointejakaan.

    Äänestä

Suomessa talvella suositellaan kaikille autoille näiden rumien ja liian suurten etusäleikköjen peittämistä

Autoon kuin autoon on myynnissä vartavasten tehtyjä muovisia peitteitä eikä pahvisia itse tehtyjä suositella.

Ihmettelen autotehtaita - kun eivät tee auton konetilaan automaattisesti sulkeutuvaa ja avautuvaa rullaverhoa - joka pakkasella sähkömoottorilla sulkeutuisi ja kesällä samaten avautuisi - kylmät olosuhteet niin harvinaisia, ettei tätä viitsitä tehdä ?

Äänestä
  • MIKSI sen sähkömoottorilla pitäisi toimia? Taas jokin uusi lelu, kun ei ole tarpeeksi vanhoja.
    Helpointa on kiskaista vaijerilla kuten sälekaihtimet naruilla.

    Äänestä

Mersulla on auton muotoilu lähtenyt täysin käsistä, menettävät varmasti paljon asiakkaita.
Kun katsoo uutta e mallin meseä niin en ostaisi, on kyllä menny niin perseelleen kuin
vaan voi mennä.

Äänestä

Angry autoja Angry autoja, lisää agressivuutta liikenteessä.

Äänestä

Siinä on se hyökkäävyys - ajatus.
Sama kun perän pitää olla levitetty, kuin läskiperse olisi valumassa molemmille puolille - yli.

Ajovaloihin pitää laittaa sitä led- nauhaa muistuttamaan häijyjä silmiä.

Ihmisen eloonjäämisvaisto ja näyttämisen tarve on mennyt siihen pisteeseen, että
odotan autojen keulille jotain fallossymboolia ihan jo seuraaviin malleihin.

Pitäähän SE jotenkin näyttää.

Eturitilä muistuttaa paikoin jo jotain monnikalan imusuuta -nuuuuuh....

auto on miesten minihame

Äänestä

Oman Fiestan keula-aukko järkyttävän iso
Lähempi tutkiskelu osoitti, että vaikka keula-aukko on olevinaan iso on se puoliksi vain auki ja loppu on pelkkää muovia josta ei ilma läpi virtaa

Eli kaikilla muotoilijoilla nyt menossa tuo ison suuaukon vimma ja siitä saatava "näyttävyys" joka kuitenkin on vain hämäystä eikä helpota jäähdystystä

Äänestä

https://www.google.fi/search?q=chevrolet 1958&biw=1517&bih=708&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwituo_BoNDTAhXLCiwKHUSuBqwQsAQIIQ

Siinä auton mallia ! Nuorena ajelin samanlaisella letukalla !

Late Lapista. SSSS Ry!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tosi.rumia kirjoitti:

http://www.is.fi/autot/art-2000005189111.html

Miksi noin isot ja rumat keularitilät. Voortikin, vaikka se ei ole auto, on tosi ruma kun iso irvistävä keula ilmestyy näköpiiriin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu