Autoilun verotus vähentää kotimaista työllisyyttä

236464646724

Ostin tänään uudet kengät. Kaupassa löysin 2 hyvää paria, kotimainen vaihtoehto joka maksoi 110e ja ulkomaalainen joka maksoi 50e. Ensiajatuksena tietenkin haluan tukea kotimaista työllisyyttä ja kotimainen kenkämalli oli jo ennestään tuttu ja hyväksi todettu. Haluan kuitenkin myös olla tarkka taloudestani ja mietin mitä suuria menoja minulla on viime aikoina ollut. Pelkästään nyt viikonloppuna meni 120e bensaan. Lisäksi muistin että nettipankissa odottaa 350e edestä ajoneuvoveroja (9 kuukaudesta yhteensä). Ei se kotimaisen kenkäparin osto silti talouttani olisi kaatanut mutta haluan kuitenkin laittaa rahaa myös säästöön enkä tuhlata kaikkia. Siksi valitsin lopulta ulkomaalaisen kenkäparin ja rahani meni ulkomaisille yritysomistajille ja ulkomailla työllistämiseen. Suomalainen kenkätehdas menetti taas yhden asiakkaan hyvästä tuotteesta huolimatta.

Tätä kannattaisi miettiä ennen autoilun verotuksen nostoa. Ihmiset ei todellakaan helposti luovu autostaan vaan ne rahat otetaan muualta. Kotimaisia tuotteita ja palveluita käytetään entistä vähemmän. Ostetaan ulkomailla valmistettuja tuotteita, ei käytetä kotimaisia palveluja kuten ravintoloita jne.

Kehä 3 ulkpuolella asuville auto on useimmiten pakollinen jo töiden takia. Lisäksi se liikkumisen vapaus häviää ilman omaa autoa vaikkei autoa välttämättä töihin tarvisi. Julkinen liikenne on yksinkertaisesti niin surkeaa suurimmassa osassa Suomea että ilman omaa auto ei sitten mennä mihkään.

Eli kyllä ihmiset jatkavat autoilua vielä pitkään vaikka verotusta nostettaisiin. Itse ainakin pidän autoa niin kauan kunnes bensalitra lähenee 3e ja vuosittainen ajeneuvovero lähenee 1000e. Ne rahat on sitten suoraan pois kotimaiselta tuotannolta ja palveluntarjojilta. Eli suomalaisella työllisyydellä on edelleen tosi paljon potentiaalia laskea kunhan vain autoilun verotusta nostetaan. Päinvastoin ajetellen voidaan sanoa että jos autoilun verotusta laskettaisiin, suomalaisella työllisyydellä oli todella paljon kasvun potentiaalia.

3

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PersutTakaa

      Tiedät kyllä miten käy, autoilun maksut tulevat nousemaan reilusti.

      • tarkoitus.ensin

        Sosiaalimenot kasvavat joten otetaan taas autoilijalta ympäristöpäästöjen vähentämisen varjolla lisää rahaa.


    • somalifilosofi

      Itse ostin uuden merkkikengät ja ne maksoi 300e. Tämä kaikki maksettiin suomalaisten veroilla, koska saan maahanmuuttajana toimeentulotukea. Joten autoverolla saadaan todellakin hyötyä meille, jotka ei maksata veroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      325
      10790
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      48
      9861
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      179
      8474
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      304
      7918
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      193
      6745
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      8
      6642
    7. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      90
      6153
    8. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      72
      5985
    9. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      37
      5846
    10. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      5017
    Aihe