Theresa May EU;lle, Stay out of our Election!

Breben

Pysykää poissa meidän äänestyksesta! Theresa May hyökkää harvinaisen kovasanaisesti Eurokraatteja vastaan syyttäen Brysseliä uhkailusta ja hämmentämisestä tavoitteena saada muutettua brittien äänestyskäyttäytymistä tulevissa vaaleissa.

Pääministeri May antoi vertähyytävän arvionsa uhkailuista ja hämäyksistä ja olevansa loukkaantunut Brysselin toimista ennenkuin eroneuvottelut ovar edes alkaneet. Mielipiteisiin vaikuttamiseen on pyritty tekemällä ilmapiiriä myrkyttäviä ilmoituksia ja uhkailuilla huimista sanktioista ja korvauksista joilla brittejä rangaistaan. Ilmapiirin myrkyttäjinä ovat toimineet EU:n ehdotonta huippua edustavat virkamiehet, May jatkaa.

Theresa May syyttää myös muita Euroopan johtajia ja poliitikkoja harkitusta ja tarkoin ajoitetusta brittivastaisesta lietsonnasta hänen hakiessaan kansaltaan vahvistusta Brexit-neuvotteluihin. Hän syyttää edelleen Eurokraatteja heidän koventutuneesta kielenkäytöstä ja asenteista muuta maailmaa kohtaan.

Kaikki tämä vihamielinen toiminta on ajoitettu vahingoittamaan kesäkuun 8 päivän vaaleja ja toiminnan tavoitteena on myös luoda kuilua Nicola Sturgeonin johtaman Skotlannin ja Britannian välille.

(Juncker kumppaneineen esitti muutama päivä sitten tosiaankin että brittien Bexit hinta sanktioineen, sakkoineen ym. kuluineen nousee 61 miljardiin Euroon, eikä britit silti saisi samoja etuja yhteismarkkinoihin, Ei siis ihme että May kuumenee)

14

140

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voitaisiin ne teen lipittäjät potkia ulos EU:sta niin kaikki olisi hyvin.

      • kiihdytys.vauhti

        Hihi. Arvaapas, kuka maksaa, kun yksi EU:n suurimmista nettomaksajista lähtee kävelemään...?

        Kun EU:hun on otettu vielä joukko Bulgarian ja Romanian kaltaisia maita, niin eipä tarvitse arvailla. Ukrainakin olisi tarkoitus jossain vaiheessa saada iloiseen joukkoon mukaan, lähes Ranskan kokoinen maa ja 50 miljoonaa asukasta :D

        Eiköhän se EU:n satu ollut tässä. Alamäki on alussa hidasta, mutta vauhti kiihtynee ajan kuluessa. Koskee myös Suomea.


    • liekö-tärkeä-kumppani

      Britit ovat koko EU:ssa olonsa ajan vaatineet itselleen parhaimmat mahdolliset edut. Suhteessa pienemmät maksut kuin muut Euroopan maat ovat joutuneet maksamaan he ovat kiristäneet itselleen.

      Nyt tietenkin heidän pitäisi saada kaikki Euroopan edut, mutta eivät joutuisi mitään maksamaan. Mitä tuollaisella kumppanilla on virkaa.

      • Zfdesw

        Maksaneet noin 500 mrd koko aikanaan sieltä jostain 1978, on aikaikin lähteä. Väestöä on 65 miljoonaa ja saksalaisia (turkkilaisineen ym.) n. 80 milj. Olemme 10 x pienempi, kuten myös Norja.


      • ZXxIq

        Britit ehkä haluavat laittaa "lihoiksi" EU:n virastotilat ja rakennukset, joissa niillä on rahaa, mutta niitä ei anneta irrottaa yhteiskommunismista.

        Britit ja muut nato-maat ovat maksaneet kreikkojen yms. puolesta suurimman osan nato-maksuista. Jos Saksa on olevinaan "osakeyhtiön suurin omistaja", joka sanelee ja omistaa kaiken ja määräilee laskuja, silloin sen pitäisi "poikansa", Kreikan laskut maksaa ja sen lisäksi maksaa myös omat nato-maksunsa.

        Jos Saksa leikkii omistajaa ja määräilee, silloin se voi maksaa kaikki juoksevat eläkekulut, toimistojen siirrot, siirtolaiskulut maassaan, koska Britannia hoitaa omassa maassaan.

        EU pitäisi pistää lihoiksi ja hajottaa juuri nyt, ennen kuin Merkelin "miehistö" Brysselissä alkaa sotia, muistuttaa kovasti gestapoa (https://fi.wikipedia.org/wiki/Gestapo).

        Psykopaatteja taitaa olla suurin osa? Sota on ehkä seuraava vaihe. Voi mennä kyllä vuosia, mutta ei tästä muuta seuraa, kun elintaso on tuhottu.

        Britit nimenomaan haluavat erolla myös turvata omien kansalaistensa tulevaisuutta, omaisuutta. Aivan eri asenne kuin Suomessa, mm. Sipilällä, joka ei tunnu ymmärtävän yhteiskunnan omaisuutta lainkaan miksikään varallisuudeksi, jota kuuluisi suojella. Hän käsittää ilmeisesti vain oman omasiuuden, koska tuhotaan vesivarat ja kaikki tästä maasta? Tuollaiset naiset on nostettu valtaan kuin Berne, joka tuhoaa samoin.


      • Finland.Again

        Se, että muut osaavat hoitaa asiansa, eivätkä halua kynnysmatoiksi, ei tulisi olla Suomelle mikään yllätys. Meillähän entinen pääministeri vielä tarjosi lisää EU:lle rahaa, kun Britannia ilmoitti, että karsii jäsenkulujaan. Only in Finland.

        Suomessa ei ole ilmeisesti vieläkään ymmärretty, että tuolla suuressa maailmassa muiden eväät syödään ensin. Keskustalaisia "talkoita" siellä ei ole. Monessa maassa kun työläiset suuttuvat, ne pistävät p*llunperäiksi koko tehtaan ja marssivat sitten ulos.

        EU paljasti todellisen luonteensa aikoja sitten. Kun vuoden 2008 finanssikriisi alkoi, ne Brysselin byrokraatit marssivat ilman mitään häpyä Norjan hallituksen luokse ja ilmoittivat, että maan 400 miljardin öljyrahastot ovat JUURI SOPIVAN KOKOINEN helpottamaan EU:n finanssiähkyä. Norja ilmoitti ykskantaan, että ei käy.

        Koitappa pohtia samaa Suomen kohdalle? Venäjä tulla tupsahtaa Presidentin linnaan ja toteaa, että Suomen eläkerahastojen 200 miljardia on JUURI SOPIVAN KOKOINEN helpottamaan Venäjän pakoteähkyä. Edes Venäjällä ei ole sellaista röhkeyttä, mitä Brysselistä löytyy. Tuo Norjan episodi kertoi kerrasta, missä EU:ssa on kyse.


    • 6756757575756

      Hyvä että päästään niistä eroon, mutta pistetään ne nyt kerrankin maksamaan kunnolla takaisin niitä tukia, joita me olemme maksaneet heidän puolestaan. Sitten kun brexit on tapahtunut, niin ne tyhmät ihmettelevätkin, että kuka nyt maksaa niiden viulut

    • lfjgfzsxdcfq

      Suomi myös ulos EU:sta.

      • hytrtyuikjh

        Suomen pöljäke-hallitus kieltää EU-erosta keskustelun. Kansanäänestys pitäisi olla viiden vuoden välein.


    • Ei_aavistanut

      Juncker ja Merkel minkälaiset tuhoamiskyvyt Suomen Kataisessa piilee.

    • FCXZ

      Monsteri on niin suuri kovis, että kukaan ei mielellään puhu sille, se saa aiheen häiritä myöhemmin.

      "Brexit ei voi koskaan olla menestys" Junckerin Monsterin kyyneleet Theresa Mayiin EU: n avioeroa vastaan
      http://www.express.co.uk/news/uk/799876/Martin-Selmayr-Jean-Claude-Juncker-European-Union-Brexit-Brussels-Theresa-May

      'Brexit can NEVER be a success' Juncker's Monster tears into Theresa May over EU divorce
      http://www.express.co.uk/news/uk/799876/Martin-Selmayr-Jean-Claude-Juncker-European-Union-Brexit-Brussels-Theresa-May

      • YHTFD

        WTO:sta jäi eläkkeelle, muutta google taas väänsi.

        ""Minä olen niiden joukossa, jotka ajattelevat, että unioni ei aio murtua/murentua", Lamy sanoo. "


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      67
      1091
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      1021
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      879
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      866
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      743
    6. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      701
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      672
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      656
    9. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      35
      651
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      641
    11. 42
      639
    12. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      128
      590
    13. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      584
    14. 53
      544
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      528
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      511
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      456
    19. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      15
      440
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      437
    Aihe