Hain tänään EU-ruokakassin ja sielläpä oli yllättäen 4 isoa bussia magaroonia. Kyllä nyt gelbaa geitellä gaddila boristen!
EU-ruokakassit
29
582
Vastaukset
- ostinpihvejäääää
Ostin pihvejä tänään ja paistoin valurautapannussa voissa nam nam ku oli hywää ja jäljelläkin vielä....
- SimoHillonen
mulon popkorneija,lotkin nitä suikkiini isoseen uusiepernoiden kanssa.alamaan herkkupottua omasta saunantakaa nii-i !!
siitä juoksutustehtaan likeltä
peijakkaa suummukasta voita siihen nyrkilline ja spaketia 1 jalalline jälkkäriks - kikkelisX
pienempi 400 gramman pussi maksaa kaupassa kai noin 30 senttiä.
Saitpa arvokkaan paketin ... Nuo saat helposti ostetuksi keräämällä muutaman kaljatölkin, jos ehdit ennen romanialaisia a bulgarialaisia manneja poimimaan ne talteen.
Olen ihmetellyt ruoanjaossa, kun ei sieltä ikinä saa Lidl:n lahjoittamia ruokia. Tuttavani käy Helsingissä kolmessa eri ruokajakelussa. - sdetgbvdhjhgf
Oi kunpa olisi noita ruokapisteitä... Täällä maalla joudut kaiken ostamaan... Pahus!
- mikäpaikkakuntamuka
Ja bula bula! Ei sellaista kuntaa olekaan Suomessa, missä ei jaettasi ilmaista ruokaa, vaikka kuinka maalla asuisit. Jos on joku kauppa siellä kirkonkylässä, on siellä se EU-ruoka-apukin jakelussa.
Asun meinaan itsekin sellaisessa pienessä muuttotappiokunnassa "hevon kuusessa", niin EU-ruoka-apua täälläkin jaetaan. Ja pienellä vaivalla täällä saa useamasta paikasta ruokakassit.
- cvdddfddfdf
Voi kun olisikin leipäjonoja kaupungissa missä asun. Ei ole varaa mennä toiseen bussilla, kun ei vaan ole. Lidlistä ostan makaroonia ja riisiä.
- menkääkylilleeee
Menkää kylille ja jos ei ole ruokajonoja niin muodostakaa sellainen niin kyllä jossain vaiheessa joku teille leipää antaa....
- wegbvcdfghjk
Kokeilin. Tuijotin seinää 5 tuntia. Ei tullut leipää ei jonoa...
- äläluovutaaaaa
Älä luovuta vaan sun täytyy markkinoida ajatusta ni eiköhän leipää ala tuleen tai kysy kaupasta leipiä ja alat jakaan leipiä niin siitä se lähtee.
- oiughjv
Kuinka monta kertaa tämäkin täytyy rautalangasta vääntää. Jokaisessa Suomen kunnassa ja kaupungissa jaetaan EU:n ruokakasseja. Jakajina ovat eri järjestöt, kirkot jne.
Lisäksi jaetaan muutakin ruoka-avustusta kuin EU:n ruokakasseja, mutta ei välttämättä joka kunnassa ja kaupungissa.- vielärautalankaa
Lähes kaikissa kaupungeissa ja kunnissa on muitakin mahdollisuuksia saada ilmaista ruokaa. Maaseudulla juuri parhaillaan häärivät erilaiset osakaskuntien hoitokalastajat, joilta saa kalaa ilmaiseksi, kun vain käy hakemassa. paljon menee ihan kompostiin, kun ei kelpaa. Kaupungeillakin on hoitokalastusta, mm. Lahdessa http://www.puhdasvesijarvi.fi/easydata/customers/puhdasvesijarvi/files/jarvihoi/materiaalit/vesijarven_hoitokalastus.pdf
EU-ruoka-apua jaetaan jokaisessa kunnassa ja sieltä saa muutakin, kuin pelkkiä jauhoja ja makaronia. EU-apuun kuului 10 tuotetta: vehnä- ja sämpyläjauhoja, maitojauhetta, makaronia, puurohiutaleita, lihasäilyke, hapankorppuja, hernekeittoa, mysliä ja pussillinen pastaa juustokastikkeessa. https://fi.wikipedia.org/wiki/Euroopan_unionin_ruoka-apu
Silloin kun minä en syä makaruuneja teen niistä tai keitän kalanruokaa..pistän pilkkikoukkuun marinoituani sen ja saan jotain paljon parempaa kuin makaruuni.. makaruunista on moneksi kyllä..
Niinpä, se eu tuo pelkkää hyvää ja autuutta.
Vehnäjauhot halpoja ja ravitsevia, ihmetellään vaan ihan THL:n voimin, kuinka voikaan olla mahdollista diabeteksen tavaton lisääntyminen.
Siinäpä taas oiva syy syyllistää kansalaisia, joiden näihin eu:n tuomiin erinomaisin elintarvikkeisiin täytyy työn puutteen tai muun kustannusvajeen takia turvautua.- Ranskanleipä
Tarkoitatko, että diabetes lisääntyy Suomessa tavattomasti, koska EU jakaa vehnäjauhoja Suomeen?
Entäpäs ne maat, joissa syödään vallan vain valkoista leipää, eikä ruisleipää ollenkaan kuten täällä meillä? - Esim. koko Välimeren alue ja Ranska ... ei siellä kuitenkaan diabetesta ole tavattomasti,
Eiköhän diabetes lisäännyt kuitenkin siksi, että metabolinen oireyhtymä lisääntyy. Perimä altistaa, ja joillekin se rasva kertyy vyötärön ympärille kun syövät liikaa ja liikkuvat liian vähän. - dftyuhgf
Ranskanleipä kirjoitti:
Tarkoitatko, että diabetes lisääntyy Suomessa tavattomasti, koska EU jakaa vehnäjauhoja Suomeen?
Entäpäs ne maat, joissa syödään vallan vain valkoista leipää, eikä ruisleipää ollenkaan kuten täällä meillä? - Esim. koko Välimeren alue ja Ranska ... ei siellä kuitenkaan diabetesta ole tavattomasti,
Eiköhän diabetes lisäännyt kuitenkin siksi, että metabolinen oireyhtymä lisääntyy. Perimä altistaa, ja joillekin se rasva kertyy vyötärön ympärille kun syövät liikaa ja liikkuvat liian vähän.Sama idiootti tyyppi (Ranskanleipä) täällä taas väittämässä asioista, joista ei mitään tiedä.
Välimeren ja Ranskan alueella syödään PALJON enemmän vihanneksia kuin Suomessa. Kun ruokavalio sisältää vihanneksia, ei leivän laadulla ole niin väliä. - hapankaalia
dftyuhgf kirjoitti:
Sama idiootti tyyppi (Ranskanleipä) täällä taas väittämässä asioista, joista ei mitään tiedä.
Välimeren ja Ranskan alueella syödään PALJON enemmän vihanneksia kuin Suomessa. Kun ruokavalio sisältää vihanneksia, ei leivän laadulla ole niin väliä.Mikä estää köyhää täälläkin syömästä vihanneksia? Porkkana halpaa, keräkaali halpaa syksyllä. Keräkaalista tekee hapankaalia, säilyy hyvin, ei iske diabetes! Voi sitten syödä vaaleaa leipääkin.
- urkkivaa
hapankaalia kirjoitti:
Mikä estää köyhää täälläkin syömästä vihanneksia? Porkkana halpaa, keräkaali halpaa syksyllä. Keräkaalista tekee hapankaalia, säilyy hyvin, ei iske diabetes! Voi sitten syödä vaaleaa leipääkin.
No mikä estää? Välinpitämättömyys, tietämättömyys, tyhmyys..........
- nuukuuskunniaan
hapankaalia kirjoitti:
Mikä estää köyhää täälläkin syömästä vihanneksia? Porkkana halpaa, keräkaali halpaa syksyllä. Keräkaalista tekee hapankaalia, säilyy hyvin, ei iske diabetes! Voi sitten syödä vaaleaa leipääkin.
Tällä kertaa tomaatit ja kurkut maksavat 75 senttiä kilo. Varmaan vähävarainenkin pystyy investoimaan esim. yhteen tomaattiin ja 10 cm kurkkua vaikka joka päivä. Seuratkaa vihannesten ja juuresten hintoja! Esim. kaali halpenee varmasti lähiviikkoina.
Ranskanleipä kirjoitti:
Tarkoitatko, että diabetes lisääntyy Suomessa tavattomasti, koska EU jakaa vehnäjauhoja Suomeen?
Entäpäs ne maat, joissa syödään vallan vain valkoista leipää, eikä ruisleipää ollenkaan kuten täällä meillä? - Esim. koko Välimeren alue ja Ranska ... ei siellä kuitenkaan diabetesta ole tavattomasti,
Eiköhän diabetes lisäännyt kuitenkin siksi, että metabolinen oireyhtymä lisääntyy. Perimä altistaa, ja joillekin se rasva kertyy vyötärön ympärille kun syövät liikaa ja liikkuvat liian vähän.Välimeren alueella on esim. oliiviöljy jokapäiväinenä elintarvikeena kompensoi huomattavasti, tuon valkoista leipää leivän "päällysteenä". Hedelmät, vihannekset, juurekset ovat ympäri vuoden tavoitettavissa pienemmälläkin tulotasolla sen sijaan täällä, jonne eu on antanut jo useita huomautuksia perusturvan olemattoman alhaisesta tasosta, nähdään jokin eu-apu- vehnäjauhokassi tuon perusturvan jatkeena.
- muutasinneRomaniaan
however kirjoitti:
Välimeren alueella on esim. oliiviöljy jokapäiväinenä elintarvikeena kompensoi huomattavasti, tuon valkoista leipää leivän "päällysteenä". Hedelmät, vihannekset, juurekset ovat ympäri vuoden tavoitettavissa pienemmälläkin tulotasolla sen sijaan täällä, jonne eu on antanut jo useita huomautuksia perusturvan olemattoman alhaisesta tasosta, nähdään jokin eu-apu- vehnäjauhokassi tuon perusturvan jatkeena.
Sinäkin voit muuttaa sinne Romaniaan täältä vinkumasta siitä Suomen perusturvan tasosta, jos se muka on Romanian tasoa!
Suomessa perusturva on niin hyvä, että sillä ostaa terveellistä ruokaa vaikka kuinka, jos ei tuhlaa rahojaan alkoholiin ja tupakkaan. - delta00
urkkivaa kirjoitti:
No mikä estää? Välinpitämättömyys, tietämättömyys, tyhmyys..........
Asian ydin ei ollutkaan se, mitä täällä on mahdollista vuodenajasta riippuen saada jopa halvalla vaan siitä, että tällaista moskaa yleensäkään vuodesta toiseen jaellaan ns. omatunnon rauhoittamiseksi, kun asiat on ajettu ahneuksissan niin pitkälle, ettei ihmisille riitä työtä ja siitä saatavaa tarvittavaa toimeentuloa.
Olipa se nyt tyhmyyttä arv ostella makaronin ravintoarvoa, jättää se kaali sinne kauppaan tai ihan vain fiksuuksissaan olla näkemättä mihin tämäkin maa ja sen asukkaat on ajettu. - tuetvoihyvinpuolittaa
delta00 kirjoitti:
Asian ydin ei ollutkaan se, mitä täällä on mahdollista vuodenajasta riippuen saada jopa halvalla vaan siitä, että tällaista moskaa yleensäkään vuodesta toiseen jaellaan ns. omatunnon rauhoittamiseksi, kun asiat on ajettu ahneuksissan niin pitkälle, ettei ihmisille riitä työtä ja siitä saatavaa tarvittavaa toimeentuloa.
Olipa se nyt tyhmyyttä arv ostella makaronin ravintoarvoa, jättää se kaali sinne kauppaan tai ihan vain fiksuuksissaan olla näkemättä mihin tämäkin maa ja sen asukkaat on ajettu.Ei täällä ole mihinkään ahdinkoon ketään ajettu. Rahaa ja ruokaa jaetaan jokaiselle, joka vain viitsii sitä käydä hakemassa. Koulutusta jaetaan ilmaiseksi, jos vain viitsii kouluttautua. Talosukasvua jarruttaa monessa yrityksessä työvoiman puute!!
Tämä järjetön tukisysteemi tekee ihmisistä passiivisia, kun mitään tekemättä saa ihan hyvän toimeentulon ja nyt vain vaaditaan vielä parempaa toimeentuloa. - Satanenkuussariittää
Noooh, tuosta kouluttautumisen tasa-arvoisuudesta olen kyllä toista mieltä. Ensiksikään koulutuspaikkoja ei ole kaikille nuorille tarpeeksi, eikä toisekseen kaikilla ole yksinkertaisesti älyllisiä lahjoja mille tahansa alalle kouluttautumiseen. Kolmanneksi on useita kulttuurisia ja sosiaalisia esteitä, mm vanhempien ja etenkin äidin koulutustaso määrää paljon. Kyllä kouluttautumiseen aika paljon muutakin siis vaaditaan kuin "viitsimistä". Neljänneksi vielä sellainenkin asia, että koulutus ei takaa tässä maassa mitään hyvää työpaikkaa tai toimeentuloa.
Mutta ruoka on halpaa, moneen kertaan halpuutettua, ja se ihmetyttää, että miksi sossu laskee edelleen toimeentulotuen ruokamenoihin sen saman 237,90 €/kk? Ei kenelläkään normaalilla ihmisellä mene enää nykyään niin paljon rahaa ruokaan! On väärin, että sossu maksaa silmät ummessa koska on ennekin maksettu. Satanen kuussa riittää kuukauden tuokamenoihin hyvin yksinasuvalle, työssäkäyvälle ihmiselle, joka ostaa ruuan pääasiassa kaupasta.
Työssä käymätön voi pärjätä hyvin alle satasellakin, koska on aikaa jonottaa ruokajonoissa, ja ellei ole terveysesteitä, niin voi enemmän kalastaa, marjastaa ja hyödyntää luonnon antimia. Mutta se nyt ihmiselle suotakoon, että voi hiukan omalla toiminnallaan säästääkin. - Satanenkuussariittää
delta00 kirjoitti:
Asian ydin ei ollutkaan se, mitä täällä on mahdollista vuodenajasta riippuen saada jopa halvalla vaan siitä, että tällaista moskaa yleensäkään vuodesta toiseen jaellaan ns. omatunnon rauhoittamiseksi, kun asiat on ajettu ahneuksissan niin pitkälle, ettei ihmisille riitä työtä ja siitä saatavaa tarvittavaa toimeentuloa.
Olipa se nyt tyhmyyttä arv ostella makaronin ravintoarvoa, jättää se kaali sinne kauppaan tai ihan vain fiksuuksissaan olla näkemättä mihin tämäkin maa ja sen asukkaat on ajettu.Aika tyhmää on valittaa siitä, että saa ilmaisia vehnäjauhoja ja makaroneja. En minä ainakaan valittaisi.
Kaviaaria ja hanhenmaksaako siellä pitäisi jakaa? - rehtorinveli
Satanenkuussariittää kirjoitti:
Noooh, tuosta kouluttautumisen tasa-arvoisuudesta olen kyllä toista mieltä. Ensiksikään koulutuspaikkoja ei ole kaikille nuorille tarpeeksi, eikä toisekseen kaikilla ole yksinkertaisesti älyllisiä lahjoja mille tahansa alalle kouluttautumiseen. Kolmanneksi on useita kulttuurisia ja sosiaalisia esteitä, mm vanhempien ja etenkin äidin koulutustaso määrää paljon. Kyllä kouluttautumiseen aika paljon muutakin siis vaaditaan kuin "viitsimistä". Neljänneksi vielä sellainenkin asia, että koulutus ei takaa tässä maassa mitään hyvää työpaikkaa tai toimeentuloa.
Mutta ruoka on halpaa, moneen kertaan halpuutettua, ja se ihmetyttää, että miksi sossu laskee edelleen toimeentulotuen ruokamenoihin sen saman 237,90 €/kk? Ei kenelläkään normaalilla ihmisellä mene enää nykyään niin paljon rahaa ruokaan! On väärin, että sossu maksaa silmät ummessa koska on ennekin maksettu. Satanen kuussa riittää kuukauden tuokamenoihin hyvin yksinasuvalle, työssäkäyvälle ihmiselle, joka ostaa ruuan pääasiassa kaupasta.
Työssä käymätön voi pärjätä hyvin alle satasellakin, koska on aikaa jonottaa ruokajonoissa, ja ellei ole terveysesteitä, niin voi enemmän kalastaa, marjastaa ja hyödyntää luonnon antimia. Mutta se nyt ihmiselle suotakoon, että voi hiukan omalla toiminnallaan säästääkin.Koulutuspaikkoja jää joka vuosi jopa täyttämättä, kun ei osata niitä hakea. Paljon ammatillisia oppilaitoksia on jouduttu lopettamaan, kun ei ole tarpeeksi oppilaita.
https://opintopolku.fi/wp/valintojen-tuki/yhteishaku/haku-lukioon-ja-ammatilliseen/nain-haet-kevaan-yhteishaussa-vapaiksi-jaaneille-paikoille/
Ja kyllä jokaiselle löytyy omien kykyjen mukainen opiskelupaikka, jos vain on kiinnostusta!
Ja töitä löytyy, kun on koulutusta! - uyfgchjbn
Satanenkuussariittää kirjoitti:
Noooh, tuosta kouluttautumisen tasa-arvoisuudesta olen kyllä toista mieltä. Ensiksikään koulutuspaikkoja ei ole kaikille nuorille tarpeeksi, eikä toisekseen kaikilla ole yksinkertaisesti älyllisiä lahjoja mille tahansa alalle kouluttautumiseen. Kolmanneksi on useita kulttuurisia ja sosiaalisia esteitä, mm vanhempien ja etenkin äidin koulutustaso määrää paljon. Kyllä kouluttautumiseen aika paljon muutakin siis vaaditaan kuin "viitsimistä". Neljänneksi vielä sellainenkin asia, että koulutus ei takaa tässä maassa mitään hyvää työpaikkaa tai toimeentuloa.
Mutta ruoka on halpaa, moneen kertaan halpuutettua, ja se ihmetyttää, että miksi sossu laskee edelleen toimeentulotuen ruokamenoihin sen saman 237,90 €/kk? Ei kenelläkään normaalilla ihmisellä mene enää nykyään niin paljon rahaa ruokaan! On väärin, että sossu maksaa silmät ummessa koska on ennekin maksettu. Satanen kuussa riittää kuukauden tuokamenoihin hyvin yksinasuvalle, työssäkäyvälle ihmiselle, joka ostaa ruuan pääasiassa kaupasta.
Työssä käymätön voi pärjätä hyvin alle satasellakin, koska on aikaa jonottaa ruokajonoissa, ja ellei ole terveysesteitä, niin voi enemmän kalastaa, marjastaa ja hyödyntää luonnon antimia. Mutta se nyt ihmiselle suotakoon, että voi hiukan omalla toiminnallaan säästääkin.Ei sossu enää mitään perustoimeentuloa maksa (jonka osa perusosa on ja perusosasta taas noin puolet on ruokaan). Kela hoitaa hommat.
Perustoimeentulotuen perusosa määräytyy joka vuosi tarkistettavan hintaindeksin mukaan. Sossu tai Kela ei päätä siitä.
- KKiitollinen
Varkaudessa saa eu ruokaa. 6 purkkia nötköttiä, 4 hernekeitto purkkia , 4 juustopastaa, kaksi makaronia, myslipussin, hapankorppupaketteja, maitojauhetta.... Kahden viikon välein saa hakea henkilö. Ihan mainio pläjäys. Itellä nötkötit hitaammin menee. Kaapit on täynnä ruokaa. Ei valittamista!!
- Kaljaamielummin
Juustopasta ja nötkötti. Yrjö lentää jos niitä syö ..
- ilmaistaruokaa
Joo, ei tosiaan ole valittamista, hyvin riittää nuo EU-ruoka-avut. Meilläkin saa hakea kahdesta paikasta vaikka samana päivän kaksi satsia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
4 kuoli kolarissa
Kenen vastuulla tienhoito? Sohjoa ja vettä tie täynnä. Oliko säästetty tienhoidossa? Järkyttävä onnettomuus.33012392Nainen, moraali on koetuksella sun kanssa
Koen nyt olevani rappiolla ja kyllä, omaa syytäni ja itsekontrollin puutetta, mutta olethan kyllä puoleensavetävä, ettei941913- 921703
- 831643
- 951149
Onko kenelläkään tästä tietoo?
https://www.haapavesi-lehti.fi/artikkeli/lukijalta-ilkka-repo-etsii-nimettoman-kirjeen-lahettajaa Olisi tärkeä saada te421126Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin73947Ihastukselleni
Kun viimeksi nähtiin, niin sisälläni repesi myrsky ja salamat iskivät kuin rajuilma. En halunnut katsoa sinua, en halunn21943Ovatko miehet niin heikkoja ja lahjattomia, etteivät siedä tasa-arvoa?
Muutenhan ei ole mitenkään perusteltavissa, miksi miesten pitäisi saada etuoikeuksia ja etumatkaa. Sehän tarkoittaisi, e252929Suomussalmi News -valvontakameran tunnisteet pojista
Pojat on aina poikia, mutta kiusanteko ja muu ilkivalta ei ole hyväksyttävää. Suomussalmi News -ryhmässä on uunituore vi24852