Taas täällä on kirjoitettu Tiaisesta. Olen ennenkin ottanut täällä asian puheeksi. Onmo teistä oikeasti oikein ruotia henkilöitä täällä?
Minusta se ei ole uskovaiselle sopivaa käytöstä. En ole helluntailainen.En ole Tiaisesta juurikaan perillä. En juuri häntä kuunnellut. Minulla ei ole hänestä juuri mielipiteitä. En silti pidä uskovaiselle sopivana käytöksenä haukkua täällä ihmisiä.
Olenkin ajatellut, että täällä Patrickia kiusaavat ovat epäuskovaisia tms. Eohän nyt kukaan tosissaan uskova ja raamatunsanan ymmärtävä kirjoita toisista uskoavaisista pahaa!!!
Minusta se ei ole uskovaiselle sopivaa käytöstä. En ole helluntailainen.En ole Tiaisesta juurikaan perillä. En juuri häntä kuunnellut. Minulla ei ole hänestä juuri mielipiteitä. En silti pidä uskovaiselle sopivana käytöksenä haukkua täällä ihmisiä.
Olenkin ajatellut, että täällä Patrickia kiusaavat ovat epäuskovaisia tms. Eohän nyt kukaan tosissaan uskova ja raamatunsanan ymmärtävä kirjoita toisista uskoavaisista pahaa!!!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eiköhän kyse ole henkilöstä, joka opettaa tai opetti julkisesti monien videoidenkin voimalla, joten kyllä pitää saada arvioida hänen opetuksensa ja tekonsa. On rakkautta muita kohtaan, että asiat tuodaan julki ja kerrotaan, mikä meni pieleen. Tuskin tästä kukaan oikeasti iloitsee!
Kirjoitit, että takkautta toisia kohtaan. Minusta näissä Patrickia koskevissa aloituksissa ja ketjuissa on takkaus kaukana.
Siis rakkaus. Hah hah...
Sitä mitä ihminen kylvää, sitä hän myös niittää. PT niittää kylvöään.
Jokainen, joka on hyväksynyt tuon opetuksen, on lähtenyt pois oikeasta evankeliumista. On siis eksynyt. Ainoa mitä voi tehdä, on irtisanoutua kaikesta ja tunnustaa eksyneensä. Tämä on myös PT:n tehtävä. Jumala kyllä armahtaa....
Lähimmäisen lokaan painaminen on monen uskovaisen lempitouhua.
ja se on SYNTI, josta syyllinen keskustelee kerran HERRAN kanssa. Varmaan lyhyesti, Herra näyttää vain ikuisuusosotteen...
Kyllä, se on synti ja eksytyksen henki sekin. Viekkaasti sielunvibollinen vaamn pukee tuonkin synnin valkeuden vaatteisiin valehtekemalla, että raakkauden nimessä teemme tämän.
ja valehtelu taas näyttää olevan jonkun toisen lempitouhua!
Tuomaroivaan hourejumalaan ei onneksi tarvitse enää nykyaikana uskoa ja korviinsa lotkauttaa moiselle.
Patrik ei ole helluntailainen...kumma kun jotenki aina se tuodaan esille
Jaa, onko hän Helatorstailainen sitten?
Aloittaja kirjoittaa:"En ole Tiaisesta juurikaan perillä. En juuri häntä kuunnellut. Minulla ei ole hänestä juuri mielipiteitä...Eohän nyt kukaan tosissaan uskova ja raamatunsanan ymmärtävä kirjoita toisista uskoavaisista pahaa!"
Raamattu kirjoittaa: Matt.7:15-23 Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammasten vaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia. Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita? Näin jokainen hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, mutta huono puu tekee pahoja hedelmiä. Ei saata hyvä puu kasvaa pahoja hedelmiä eikä huono puu kasvaa hyviä hedelmiä. Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, hakataan pois ja heitetään tuleen. Niin te siis tunnette heidät heidän hedelmistään.
Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon. Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?' Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät.'
Gal.5:24 Ja ne, jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omat, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen.
1.Joh.3:6 (Aapeli Saarisalon käännös) Kukaan, joka Hänessä pysyy, ei harjoita syntiä; kukaan, joka harjoittaa syntiä, ei ole Häntä nähnyt eikä Häntä tuntenut.
Patrick Tiainen on todistettavasti alusta asti julistanut valhe-evankeliumia, ns.menestysteologiaa. Hän on toistuvasti jäänyt kiinni liioittelusta ja muustakin valehtelusta. Viimeisimpänä tämä avioliiton rikkominen kuukausia kestäneellä homoseksuaalisella suhteella. Miten näet nämä faktat ylläolevien raamatunkohtien valossa? Raamattu todistaa, ettei kyseessä ole lankeemus, vaan synnin tietoinen harjoittaminen. Tässä ei ole selittelyjä, Raamatun ilmoituksen mukaan Patrick on yhä synneissään ilman pelastusta. Hänelle itselleenkin olisi hyvä koetella uskonsa itselleen rehellisenä, antaa Pyhän Hengen ja Raamatun tuomita syntinsä ja uskonsa tilan, ja myöntää itselleen että hän ei ole, niinkuin Raamattu todistaa, Jeesusta nähnyt eikä tuntenut, jotta hän voi katuen tehdä parannuksen ja ottaa Herran Jeesuksen Kristuksen verellään maksaman armon vastaan.
Rukoilen Patrickin puolesta, että hän saisi nyt muilta eksyttäviltä susilta olla rauhassa, ja saisi nöyryyttä tehdä Herran Jeesuksen edessä katuen parannusta säästyäkseen helvetin kauhuilta. Sillä "varma on se sana ja kaikin puolin vastaanottamisen arvoinen, että Kristus Jeesus on tullut maailmaan syntisiä pelastamaan", ja tähän haluaa Jeesus Patrickia kutsua aivan siinä missä meitä muitakin syntisiä.
1. P.T. on julkinen (kristitty) sellaista julkista menettelyä saa julkisesti arvostella.
2. P.T. on itse itseään tuonut julki, kaiken aikaa. On loogista että keskustellaan.
3. Puolusteletteko te P.T:n syntejä? Olette samassa veneessä`?
4. P.T: on häpäissyt Herransa kunniaa, saattanut uskonasiat huonoon huutoon?
5. Ja eikö muka saisi keskustella?
Keskustelkaa Rauhan ja Rakkauden Hengessä, kuitenkin. Ettei Viha saisi otetta sydämistä. Ptn hedelmä on toronto/firemätää, jota toivon mukaan useampi jo väistää! Herra teitä siunatkoon.
Tiainen aloitti juuri uuden blogin. Hän nauttii suuresti huomion valokeilassa paistattelemisesta. Ihmistä joka on itse laittanut itsensä julkisuuteen eikä edes pyri vetätymään sieltä pois pitää voida arvioida julkisesti. Varsinkin kun Patrick itse sitä koko ajan buustaa ja selvästikin haluaa tulla julkiseksi vähemmistöseksuaalimarttyyriksi.
Vähemmistöseksuaaleihin liittyvässä julkisessa keskustelussa on usein yleisöä hyväksikäyttävä sävy. Toki myös heteroseksuaalisuuteen liittyvässä julkisessa keskustelussa pätee usein sama. Normaalitilassa seksuaalisuus ei ole ihmiselle asia josta halutaan avautua julkisesti. Terveet yksityisyyden ja intimiteetin rajat tajuava ihminen ei koe mielekkääksi seksuaalisuuteen liittyvien asioiden julkista ruotimista. Ei sen enempää omiensa kuin muidenkaan. Silloin kun alkaa vaikuttaa siltä että joku henkilö, tai ryhmä kokee tarvetta jatkuvasti "herättää keskustelua" julkisesti omasta seksuaalisuudestaan tai sitten joidenkin toisten seksuaalisuudesta, kysymyksessä ei yleensä ole vilpitön tarve jakaa ajatuksia. Kysymyksessä on silloin itsensäpaljasteluoirehdinta. Itsensäpaljastelu lasketaan edelleenkin perversioksi, jossa hyväksikäytön kohteena on yleisö.
Oletusarvoisesti etenkin uskonnollisissa piireissä seksuaalisuuteen liittyvien ongelmien väitetään johtuvan siitä että seksuaalisuus on tabu. Tällä hokemalla oikeutetaan seksuaalisuuden rajojen rikkominen. Seksuaalisia rajoja rikotaan usein mm. viattoman seksuaalivalistuksen varjolla, mutta myös siten, että joku kokee kauheasti tarvetta paljastella omaan seksuaalisuuteensa liittyviä asioita. Tässä tiaisen tapauksessa vaikuttaisi nyt kovasti olevan jotakin tämäntyyppistä oirehdintaa. Tämä hurmostelu ja uskovaisuus on vain naamari.
Jos sateenkaariväki haluaisi vain perustaa oman seurakuntansa Suomeen jossa raamattua tulkittaisiin niin että homoseksuaalisuutta ei tuomita, se olisi täysin mahdollista ilman tällaista draamaa.