Ihmiskunta mielisairas

Oletteko huomanneet että viimeisten 50 vuoden aikana ihmiset ovat jollain lailla sairastuneet moraaliltaan? Kaikki arvot ovat kääntyneet ympäri 180 astetta. Kun ennen koti, uskonto ja isänmaa sekä heteroseksuaalinen, uskollinen parisuhde ja lapset olivat tärkeitä, on nämä kaikki mediassa ja päätöksenteossa käännetty peilikuvakseen ja se heijastus ei ole kaunis. Tulee mieleen että tämä prosessi on tahallaan järjestetty, ei ihmisten vuosituhantiset arvot ja luonnolliset vaistot voi noin muuttua muutamassa vuosikymmenessä.
Esimerkkinä tästä Helsingin Sanomien toimittajan Anna-Mari Sipilän kolumni 7.5.2017, " On aika tunnustaa, että ihmiset eivät vain halua lapsia"
Sipilän juttu on tavanmukaista kulttuurimarxistista propagandaa, mutta erityisesti hänen loppupäätelmänsä on hiuksia nostattavan pöyristyttävä:
" Lapsettomuus yhdistetään yhä itsekkyyteen. Moralisoijien mielestä täyspainoista perhe-elämää ei voi saavuttaa ilman paria kolmea tenavaa.

Aidointa itsekkyyttä on kuitenkin lasten hankkiminen. Kuka tunnustaa tehneensä vauvoja nostaakseen syntyvyyttä ja kasvattaakseen Suomelle uuden polven veronmaksajia? Missä ovat nämä kansantaloudellismotivoituneet siittäjät ja synnyttäjät? Lapsia hankitaan, koska lapsia halutaan omaan elämään. Se jos mikä on itsekästä. Eikä siinä mitään, saahan sitä itsekäs olla.

Suomen alhainen syntyvyys osoittaa kuitenkin, että suomalaisten itsekkyys on vähentynyt. Moni ei halua enää omaa lasta, vaan heille riittää, että he voivat osallistua hiljaa sivusta veroja maksamalla muiden lasten kasvattamiseen. Missä viipyy kiitos?"
http://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000005198668.html

Siis suurinta itsekkyyttä on haluta lapsia? Tätä samaa "itsekkyyttäkö" osoittaa KAIKKI eliöt Maapallolla kun lisääntyvät eivätkä tee lajillista joukkoitsemurhaa kieltäytymällä lisääntymästä? Jos terve ihminen ( tai mikä tahasa eläin tai kasvi) ei halua jälkeläistä, on hänessä jotakin syvästi häiriintynyttä ja lapseton ihminen on aika säälittävä olento ( huomaa tämän viimeistään keski-iässä). Lapset ovat ilon ja rakkauden tuoja. Itselläni on neljä lasta ja olen kaikista heistä onnellinen. Nyt siis pitäisi tunteä huonoa omaatuntoa..... "itsekkyydestä"?
Suomessa ja Euroopassa on myös hallittu vastuullinen lisääntyminen, toisin kuin eräissä muissa maissa. Tässä on jopa menty liian pitkälle, eikä kulttuuri kannusta nykyään vastuulliseen perhe-elämään.
Lapsia syntyy Suomessa liian vähän, ainakin kanstasuomalaisten tekemänä. Tämä ei johdu taloudellisesta tilanteesta vaan siitä että kansa on vaipunut syvään epätoivoon. Tämä taas johtuu siitä että on epäselvää mikä on lasten kohtalo tulevassa Euroopan kalifaatissa.
28324
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Toimittaja on aivan oikeassa, kaikki eivät halua lapsia. Syitä on monia sairauksista lähtien.

Äänestä
  • Niin, mutta eihän siinä silloinkaan ole itsekkyydestä kysymys, kuten ei niilläkään, jotka lapsia haluavat ja saavat.

    Sitäpaitsi, ihmetyttää sekin että lapsia tuntuu sikiävän sellaisille, jotka eivät niitä välttämättä halua eivätkä pysty niistä huolehtimaan, kun taas sellaiset, jotka todella lapsia haluaisivat, eivät pysty niitä saamaan.

    Äänestä

  • KohtalokoVaiMikä kirjoitti:

    Niin, mutta eihän siinä silloinkaan ole itsekkyydestä kysymys, kuten ei niilläkään, jotka lapsia haluavat ja saavat.

    Sitäpaitsi, ihmetyttää sekin että lapsia tuntuu sikiävän sellaisille, jotka eivät niitä välttämättä halua eivätkä pysty niistä huolehtimaan, kun taas sellaiset, jotka todella lapsia haluaisivat, eivät pysty niitä saamaan.

    Kyllä toimittaja toisaalta on oikeassa siinä, että lasten teko on hyvin itsekästä. Siinä 1. ajatellaan vain omaa ja perheen etua, ei muita ihmisiä.

    Sanotaan näin, että ENSISIJAISESTI lastenpukkaaminen on itsekästä. Mutta toissijaisia etuja on tietysti lasten kasvu yhteiskuntaan.

    Äänestä

Ihmiskunta on ollut mielisairas jo kauan. Esim. Saksanpaimen koiria on käytetty ihmisen purettamiseen jo rooman ajoilta lähtien, voiko enää sairaampaa olla?
Tuomari toteaa oikeudessa jalkansa tai kätensä lopullisesti käyttökelvottomaksi menettäneelle, että poliisikoiran kuuluukin olla vaarallinen.
Helppohan noin on sanoa kun ei joudu koskaan itse kokemaan samaa. Pelkkiä hienohelmoja ja kermaperseitä tämä maailma on täynnä. He eivät kuule vaikka heillä on korvat, eivätkä he näe, vaikka heillä on silmät, kuten raamatussa sanotaan. Tämä on vain yksi esimerkki siitä.

Äänestä
  • Eipäs valehdella.

    Ensinnäkin saksanpaimenkoira on jalostettu 1800 luvulla.

    https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Saksanpaimenkoira

    Toiseksi satukirjan mainitseminen valheen yhteydessä on luonnollista. Mitäpä ei harhainen tekisi harhaansa ylläpitääkseen.

    Äänestä

  • Koiria käytettiin jo antiikin aikana sotakoirina. Roomalaiset laittoivat niille suomupanssarin selkään ja piikkiotsaisen kypärän päähän.
    Mikä sinäkin luulet olevasi? Et ole koskaan edes raamattua lukenut. Luulet olevasi kovinkin fiksu.

    Äänestä

  • Jos joutuu poliisikoiran puremaksi voi syyttää vain itseään. Lopeta lain rikkominen niin ei poliisikoirat pure.

    Äänestä

  • Siinä toinen pelle. Poliisikoiran puremaksi voi joutua täysin syytönkin ja on joutunutkin. Suomestakin löytyy useita tapauksia. Lakkaa kulkemasta laput silmillä, sinäkin siinä.

    Äänestä

Se johtuu siitä että ihminen tulee tietosemmaks itestää.Tietenki me toimitaan tietyllä tapaa ympäristön mukaan,mutta alitajuntaa on mahdoton tietoisessa mielessä huijata.

Äänestä

Onhan noita sairauksia jotka pilaavat ihmisen ...kommunismi,islam ,homous jne jnemuita ismejä jotka saavat ihmisen toimimaan kuin sekopäät

Äänestä
  • Unohdit jesusianismin. Kristinuskonharhaiset kuvittelevat oman mielikuvituskolmiojumalansa kolmasosan olevan jotenkin erilainen kuin muiden mielikuvitusjumalat, joiden kannattajat ovat varmoja oman mielikuvitusjumalansa olevan olevaisempi kuin jesusianistien mielikuvitusjumalan.

    Äänestä

  • he-ma kirjoitti:

    Unohdit jesusianismin. Kristinuskonharhaiset kuvittelevat oman mielikuvituskolmiojumalansa kolmasosan olevan jotenkin erilainen kuin muiden mielikuvitusjumalat, joiden kannattajat ovat varmoja oman mielikuvitusjumalansa olevan olevaisempi kuin jesusianistien mielikuvitusjumalan.

    Sinä varmaan uskot harhaisena siihenkin että mitä tahansa voi syntyä tyhjästä ilman luojaa? No luo sitten mitä tahansa ja todista se että maailma on syntynyt tyhjästä ilman luojaa. Kyllä olet pelle sinäkin.

    Äänestä

Tottakai poliisikoiran pureman kuuluu sattua, sehän on koko idea.

1Äänestä
  • Kyllä on naivia porukkaa täällä kommentoimassa. Käyhän katsomassa youtuben videoita missä ihmistä puretetaam syyttä koiralla liian kauan ja tuloksena on elinikäiset vammat ilman syytä. Mitäpä 9 vuotias vielä elämästä tietäisi.

    Äänestä

Jos käsi on koiran suussa sitä ei pidä riuhtoa, koska koira ajattelee sen olevan vielä elossa ja ravistelee lisää.

Äänestä
  • Toisella kädellä voi puristaa henkireikää umpeen. Kyllä se hauveli irrottaa ajastaan.

    Äänestä

  • he-ma kirjoitti:

    Toisella kädellä voi puristaa henkireikää umpeen. Kyllä se hauveli irrottaa ajastaan.

    Saksan paimenkoira hyökkäsi niin kaveri iski ison ruuvimeisselin elukkaan, siinähän korisi.

    Äänestä

Ei koko kansakunta ole mielenvikainen, Euroopan päättäjät ovat ja se riittääkin, sekoittamaan koko maanosan !

Late Lapista. SSSS Ry!

Äänestä
  • Sen takia juuri taviskansalainen tuntee ajoittain joutuneensa vieraalle planeetalle, koska hänellä järki vielä jotenkuten toimii.

    Kohta kai ei ole muuta keinoa kuin kapina ja vallankumous.

    Sipiläkin tässä taannoin selitteli suu pirullisessa hymyssä, että aina kun muutoksia pitäisi tehdä, vastarinta on kova, ja silloin kansa syyttää aina EUta.

    Jos muistan oikein, tämä outo mielisairaus alkoi juuri samoihin aikoihin kun Suomikin liittyi tuohon pirun keksintöön.

    Ranskassa monet maanviljelijät ovat heittäneet pyyhkeen kehään ja ripustaneet itsensä narun jatkeeksi, koska eivät enää tule toimeen palkallaan. Miksi? EUn kiristysten vuoksi.

    Nyt onkin käsittääkseni asiat menneet siihen malliin, että kansa ja kansan tahto on kokonaan sivuutettu kaikkialla Euroopassa. Muutama maa (Visegrad-maat) sinnittelee vastaan, ja niille maille täytyy toivottaa onnea ja menestystä.

    JOS on niin, että EU ei ole syypää talousahdinkoon ja muuhunkin ahdinkoon, niin kerrottakoon kansalle, mistä syytä pitäisi hakea?

    Ei riitä, että heitellään ilmaan "kansa hakee syytä EUsta" -hokemia ja jätetään sitten se muka-syy kertomatta. Se selittelyn makuinen syy.

    Kuka hvetti tätä näytelmää ohjaa?

    Naapurissa oli 70 v kestänyt kokeilu, joka tuli ryminällä alas. Sama kohtalo on edessä EUlla, riippumatta siitä, millaisella epätoivon vimmalla Junckerit, Merkelit, Kataiset, Sipilät, Orpot tms yrittävät pitää kiinni Potemkinin kulisseista.

    Luottamus on mennyt, ja kuten avioliitossa, sen myötä KAIKKI. Luottamusta ei saa takaisin.

    Kaikkein oudointa tässä näytelmässä on se, että maansa myyjät käyttäytyvät ikäänkuin heitä ei koskaan noutaja tulisi hakemaan. Kannattaisi miettiä viimeistään nyt, millaisen maan ja millaisen Euroopan omille kakaroilleen ja heidän jälkipolvilleen haluaa jättää.

    Ettei sitten tarvitsisi tuskissaan vääntelehtiä haudassaan.

    Äänestä

Pompeijin säilyneet mosaiikit kertovat sen ajan elostelusta , vuodesta 0079. Välillä on ollut liberaalimpaa ja välillä ei.

Äänestä

Onnitttelut aloittajalle siitä, että sinulla itselläsi on neljä lasta.

Kun olin itse teini ja murrosiässä, pidin itsestäänselvänä, että kun tulen aikuiseksi, teen lapsia.
Halusin itse asiassa lapsia. Mutta niin ne vain vuodet vierivät. Tulin kolmekymppiseksi, ja jostakin syystä mieleni olikin muuttunut. En enää halunnutkaan lapsia. Sitten tulin loppujen lopuksi raskaaksi lähempänä 40-ikävuotta. Enkä todellakaan olisi halunnut saada lapsia.
Mutta se siitä , eikä sen enempää.

Itse olen sitä mieltä, että jokaisella on oikeus itse päättää tekeekö lapsia, vaiko ei.

Mitään pakkoa ei tässäkään asiassa tarvitse, eikä saa olla.

Eikä kenelläkään meistä ole mitään oikeutta haluta, tai vaatia, että muiden pitää elää juuri nk. minä itse elän.

Koska ei ole olemassakaan mitään yhtä ainoata oikeaa tapaa elää.

Äänestä

Ihmisiä on tällä pallolla jo aivan liikaa, miljoonia uhkaa nälkäkuolema. On hyvä, että syntyvyys laskee. Vaikka ruokaa juuri tällä hetkellä olisi riittävästi kaikille, mutta ihmiset eivät halua jakaa sitä jokaiselle.

Äänestä

Totta on että Raamatun ennustukset toteutuvat tässäkin kun puhutaan moraalista. Hyvä käännetään pahaksi ja päinvastoin. Elämme viimeisiä aikoja kuten kaikesta voidaan myös päätellä. Sodat ja kahinat lisääntyy, kansainvaellukset tulevat, islam nousee, kristittyjä vainotaan enemmän kuin koskaan. Muistaakseni 90000 kristittyä kuolee joka vuosi uskonsa tähden. Tämä onkin vainotuin porukka mutta suvakit ovat kusi sukassa.

Kun puhutaan lasten hankkimisesta, niin toisaalta ei välttämättä ole kyse itsekkyydestä. Kun tämä maailma on niin pahuuden vallassa kuin se nyt on, niin moni on alkanut pohtia kannattaako tällaiseen maailmaan lapsia kärsimään saattaa. Kun hallitukset järkkäävät kaaoksia maihinsa, ei liene järkevää enää lapsia tällaisiin oloihin tehdä. Tässä on tällainenkin puoli.

Äänestä
  • Jopa ateistiset tiedemiehet ovat sitä mieltä että aikaa on vähän ihmiskunnalla. He puhuvat muutamasta vuosikymmenestä, ja sitten tulee romahdus tai luhistuminen. Mitä he tällä tarkoittavatkaan, päätelköön jokainen sen itse.

    Äänestä

  • qåaäzm kirjoitti:

    Jopa ateistiset tiedemiehet ovat sitä mieltä että aikaa on vähän ihmiskunnalla. He puhuvat muutamasta vuosikymmenestä, ja sitten tulee romahdus tai luhistuminen. Mitä he tällä tarkoittavatkaan, päätelköön jokainen sen itse.

    Jos tätä vauhtia jatketaan Afrikan ja Lähi-idän kouluttamattoman ja sivistymättömän väen ottamista Eurooppaan, niin täystuho tulee todellakin muutamassa vuosikymmenessä. Kun Eurooppa on näin saatettu kehitysmaatasolle, niin muunkin maailman loppu on pikaisesti edessä.
    Kuvitelkaa nyt (lähi)tulevaisuuden Suomea: Kaksi miljoonaa barbaaria vaatimassa elatusta itselleen! Vielä huonommin on lämpimimmissä Euroopan maissa. Ja näin vaan ANNETAAN tapahtua.

    Äänestä

Ihmisryhmä nimeltään päättäjät lakeijoineen on päättänyt ssäästää itsensä tuholta vaikka tietävät tavallisen väestön hemostuneisuuden olevan todellista.
Näistäkään oman kansansa tuhoa avittavien voidaan olettaa joutuvan uhreiksi heti kun heidän apunsa on annettu,uusi isäntä osaa valkata tarpeelliset jotka säilyvät kansasta joka on uhri uhriutuvien tiellä.
Asoita joista ei keskustella on juurikin virkavallan vaihto näihin tänne saapuneisiin,muistammehan romanian jossa diktaattoria puolustamaan tuotiin väkeä ...muualta.
Suomi tulee joutumaan sodan kaltaiseen tilaan jonka lisäksi tänne tulee niin venäläiset kuin amerikkalaisetkin.
Ennusteita tulevasta ei voi tietää mutta arvauksia voi aina heittää pöytään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ValkoinenAamunkoitto kirjoitti:

Oletteko huomanneet että viimeisten 50 vuoden aikana ihmiset ovat jollain lailla sairastuneet moraaliltaan? Kaikki arvot ovat kääntyneet ympäri 180 astetta. Kun ennen koti, uskonto ja isänmaa sekä heteroseksuaalinen, uskollinen parisuhde ja lapset olivat tärkeitä, on nämä kaikki mediassa ja päätöksenteossa käännetty peilikuvakseen ja se heijastus ei ole kaunis. Tulee mieleen että tämä prosessi on tahallaan järjestetty, ei ihmisten vuosituhantiset arvot ja luonnolliset vaistot voi noin muuttua muutamassa vuosikymmenessä.
Esimerkkinä tästä Helsingin Sanomien toimittajan Anna-Mari Sipilän kolumni 7.5.2017, " On aika tunnustaa, että ihmiset eivät vain halua lapsia"
Sipilän juttu on tavanmukaista kulttuurimarxistista propagandaa, mutta erityisesti hänen loppupäätelmänsä on hiuksia nostattavan pöyristyttävä:
" Lapsettomuus yhdistetään yhä itsekkyyteen. Moralisoijien mielestä täyspainoista perhe-elämää ei voi saavuttaa ilman paria kolmea tenavaa.

Aidointa itsekkyyttä on kuitenkin lasten hankkiminen. Kuka tunnustaa tehneensä vauvoja nostaakseen syntyvyyttä ja kasvattaakseen Suomelle uuden polven veronmaksajia? Missä ovat nämä kansantaloudellismotivoituneet siittäjät ja synnyttäjät? Lapsia hankitaan, koska lapsia halutaan omaan elämään. Se jos mikä on itsekästä. Eikä siinä mitään, saahan sitä itsekäs olla.

Suomen alhainen syntyvyys osoittaa kuitenkin, että suomalaisten itsekkyys on vähentynyt. Moni ei halua enää omaa lasta, vaan heille riittää, että he voivat osallistua hiljaa sivusta veroja maksamalla muiden lasten kasvattamiseen. Missä viipyy kiitos?"
http://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000005198668.html

Siis suurinta itsekkyyttä on haluta lapsia? Tätä samaa "itsekkyyttäkö" osoittaa KAIKKI eliöt Maapallolla kun lisääntyvät eivätkä tee lajillista joukkoitsemurhaa kieltäytymällä lisääntymästä? Jos terve ihminen ( tai mikä tahasa eläin tai kasvi) ei halua jälkeläistä, on hänessä jotakin syvästi häiriintynyttä ja lapseton ihminen on aika säälittävä olento ( huomaa tämän viimeistään keski-iässä). Lapset ovat ilon ja rakkauden tuoja. Itselläni on neljä lasta ja olen kaikista heistä onnellinen. Nyt siis pitäisi tunteä huonoa omaatuntoa..... "itsekkyydestä"?
Suomessa ja Euroopassa on myös hallittu vastuullinen lisääntyminen, toisin kuin eräissä muissa maissa. Tässä on jopa menty liian pitkälle, eikä kulttuuri kannusta nykyään vastuulliseen perhe-elämään.
Lapsia syntyy Suomessa liian vähän, ainakin kanstasuomalaisten tekemänä. Tämä ei johdu taloudellisesta tilanteesta vaan siitä että kansa on vaipunut syvään epätoivoon. Tämä taas johtuu siitä että on epäselvää mikä on lasten kohtalo tulevassa Euroopan kalifaatissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu