Persut on työttömän vihollinen

Jari.Löndström

Mikään helkkarin hakemustulva ei luo työpaikkoja tyhjästä.

Katsoin juuri Kouvolan alueen työpaikat. Oli 221 ja suurin osa koulutusta vaativia hommia. Ehkä noin 10 paikkaa joita voi hakea, niissäkin monessa vaaditaan aiempaa kokemusta. Määräaikaisia lähes kaikki.

Randomilla otetut työpaikat:


Tuotantopäällikkö, teollisuus
Tuotantopäällikkö, teollisuus
Instrumentointisuunnittelija
Sähköinsinööri
Erikoislääkäri
Sähköverkkosuunnittelija,
Lasten puheterapeutti
Peruskoulun luokanopettaja
Myymäläpäällikkö,
Työterveyspsykologi
Katsastaja
Farmaseutti
Sairaanhoitaja
Optikko
Kirjanpitäjä
Myyntiedustaja
Yrittäjä, edustaja tai ohjaaja
Asiantuntija, palkkatukiyksikkö
Rikoskomisario

34

341

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HaisevatPERSEET

      On kiva kun Duunarit TAPPELEE vähistä työpaikoista.

      • Persu_pettää_aina

        "Työministeri Lindström kolumnissaan: Hallitus kyykyttää työtöntä? – "Yli ymmärryksen menee, kun pokkana väitetään""

        No ei kai työttömän laborantin älykkyysosamäärä riitä ministerin hommiin.


      • juujuujuh

        Duunari? Ei se ole duunari, joka ei mitään tee vaan joutomies. Laiskat ei tappele kuin kaljapullosta.


    • yksi_hakemus

      Meillä työttömyys on työttömän syy.
      Eväät on loppuneet sekä hallitukselta, että työttömältä.

      Samaan aikaan usa:ssa.
      https://www.ziprecruiter.com

    • rytkönen.o

      Kyllä edellisen hallituksen aikana saivat jotain aikaseksikin.

      • kännit.joivat

        ei saanut aikaan kuin Arhinmäen kännit.


      • sd.ansiot
        kännit.joivat kirjoitti:

        ei saanut aikaan kuin Arhinmäen kännit.

        Kyllä sai, 100 000 uutta työtöntä.


    • hjdhfgh

      Ruotsissa on töitä, työttömänä joutaa opiskelemaan ruotsia, vaikka sen yhden hakemuksen lähettäisikin viikossa.

      • sxlkdhxdcfg

        Joko itse olet pakannut laukkusi Ruotsiin muuttoa varten ja käynyt kielikursiin?


      • ei.jaksa

        En viitsi nyt mitään sellaista ponnistelua alkaa


    • saintöitä

      Hyvä perussuomalaiset ja varsinkin työmisteri joka tekee hartiavoimin töitä uusien työpaikkojen eteen, ja onhan niitä tullut lisää noin neljäkymmentätuhatta, edellinen hallitus ei saanut muuta aikaan kuin työttömiä lisää, silloinen työmisteri Ihalainen sanoi aina näin ,ei hallitus voi niitä työpaikkoja teille tehdä samoin Katainen,, demari Ihalainen tosin vetää isoo eläkettä sak-koosta,, paskat välitti työttömistä,,,

      • lxsdkjgzs

        Linkki tietoosi 40 000 työpaikasta eli onko ne oikeita työpaikkoja joista makisetaan oikeaa palkkaa jolla elää kalliin kustannustason Suomessa.


    • höpölöpölöö

      Persut on roskasakkia. Soini on kaatopaikan kuningas.

      • vas.ensin

        Äänestä Li Andersson : Lyhennetty työaika, sama palkka, täystyöllisyys ja solidaarisuus muita kansoja sekä maahanmuuttajia kohtaan.


    • persuilua.persuille

      Persuministeri tuntee peruspersun, juopon laiskurin. Hakemusvaatimushan ei koske ahkeria maahanmuuttajatyöttömiä.

    • Laitetaas.tännekin

      Tällaista mieltä on eeuu työttömien "ansioista" suomessa. Taas huomautus.

      "Komitean mukaan riittävä perusturvan taso olisi 50 prosenttia mediaanitulosta ja Suomen työmarkkinatuki on alle kolmanneksen mediaanitulosta. Tuki ei ole riittävän suuri, vaikka se yhdistettäisiin muihin tukiin, kuten asumistukeen.

      Hallitussihteeri Maija Iles sosiaali- ja terveysministeriöstä kertoo, että ministeriö ei ole vielä saanut päätöstä, joten asiaa ei voi kommentoida.

      Sosiaalisten oikeuksien komitea arvioi, kuinka Euroopan sosiaalisen peruskirjan hyväksyneet maat ovat noudattaneet peruskirjan määräyksiä.

      Suomen sosiaaliturvasta on aiemminkin kanneltu komiteaan. Komitea katsoi vuonna 2015, että eräiden sosiaalietuuksien vähimmäistaso on Suomessa riittämätön"
      Lähde mtv3 txt

      Ja täällä vain työttömän päähänpotkiminen kiihtyy.

      • Kepulaisuus

        Suomi on mallioppilas matujen paapomisessa mutta omia köyhiä tapetaan nälkään!


    • missä.vika

      Mikset ole kouluttanut itseäs. Oletko laiska?

      • Niin.missä

        Et itsekään kovin ahkera ole kun täällä on aikaa vittuilla ihmisille.


      • Kylmä_totuus

        Ei niitä töitä ole myöskään koulutetuille. Missä puskassa elät?


      • ahkera.oon
        Niin.missä kirjoitti:

        Et itsekään kovin ahkera ole kun täällä on aikaa vittuilla ihmisille.

        Ahkerasti kuiteski vittuilen


    • exsmp

      Persut=ihmisyyden vihollinen

      • Muhammed.Mahdi.Mahmut

        Ihmisyys= vääräuskoisten työllä eläminen, insallah


    • myöstaksikuskina

      Katsastajana ja lappuliisana voi olla kuka tahansa joka osaa lyödä leiman paperiin.

    • työtekijäänsäkaipaa

      Oikea persu ei töitä hae vaan työt tulevat hakemaan persun.

    • Nariduu

      "Persut on työttömän vihollinen" niin pitää ollakin!
      Vihreät ja vassarit rakastavat joutosakkia.

    • Kepit.alas

      Erikoisia on suunnitelmat työttömän kyykyttämiseksi ja heidän etujen karsimiseksi. On seurattava tarkemmin työttömän historiaa kuka heistä ei töihin lähde. Laiskat karsiutuu joukosta pois kun työhistoriaa seuraa.
      Erilaiset edut paikkakunnille joissa työttömyys on töiden vähyyden takia korkeaa. Ei masenneta työtöntä enempää kun hän taistelee omasta leivästä ja terveydestä. Se on vakavampi asia kuin pelleily sosiaalisilla tuilla. Riippuen paikkakunnasta, kaikilla ei ole samanlaisia mahdollisuuksia vaikka työhaluja on.
      On kohtuutonta vaatia hakemuksia ja työnhakua paikkakunnilla joilla töitä ei yksinkertaisesti ole ja mahdollisuutta lähteä kauemmas töihin ei myöskään aina ole. Esim. perhesyyt voi olla syy että ei voi lähteä kauemmaksi työtä hakemaan.
      Inhimillisyys puuttuu tästä työttömän mallista joka on nyt esille tuotu. Ikään kuin ihmiset olisi omasta syystään työttömiä ja heitä rangaistaan lisää siitä vaikka ovat syyttömiä omaan tilanteeseensa. Kuinka Suomella on varaa elättää sosiaalituilla maahan väärillä tiedoillakin tulleita rikollisia? Maa on pahasti alamäessä jos se ei kykene huolehtimaan oman maansa työttömiä kunniallisemmin.

      • Työttömätovatsyyttömiä

        Tähän pitää vielä lisätä, että työttömyys on ongelma koko maapallolla, ei vain yksin Suomessa, mikä jatkuvasti unohdetaan.

        Täystyöllisyyteenhän ei ole edes pyritty kymmeniin vuosiin, koska työttömyyttä on käytetty inflaation hillitsemiseen. Työttömien kyykytykset ja rankaisujipot ovat vain politikkojen keino saada katseet pois heidän omasta kyvyttömyydestä hoitaa työttömyyttä, ja hyvin näyttää toimivan ja uppoavan kuin väärä raha.


    • paskanahkakuula

      Kyllä voi muuten työnantajiakin vituttaa kun rupeaa kiristettyjen työttömien hakemuksia tulemaan sellaisilta joilla ei ole mitään haisua kyseisestä hommasta ja sen myötä tuskin kiinnostustakaan, varmaan roskakoriin menevät suoraan :D:D:D

    • Työttömien.puolesta

      Helppoahan politiikkojen on pelisääntöjä työttömille tehdä kun ei itse tarvitse niihin alistua. Heillähän on SOPEUTIMISELÄKE jos palli lähtee alta pois. Tälläkin hetkellä sopeutumiseläkkeellä on noin 70 ex-politiikkoa. Sopeutumiseläkettä he saavat niin pitkään kun pääsevät normaalille eläkkeelle. Sopeutimiseläke on yli 3000€/kk ja ne jotka sitä saavat, heillä ei mitään aikomusta edes hakea töitä. Tanja Karpela on yksi hyvä esimerkki eläkkeen saajasta. Terve kuin pukki, mutta työnteko ei vaan kiinnosta.

      Samat pelisäännöt kaikille.

      En ole ollut työttömänä, mutta minua suorastaan vituttaa työttömien kyykytys.

    • Joskustiwdetääliianmyöhä

      Etkö tiedä , että kaikki tuolla hallituksessa on näytelmää.
      Toteuttavat jonkun ylemmän tahon käskyjä.
      Näkihän sen tuossa hallintarekisterissä. Ensin vastustetaan näennäisesti, vähän ajan kuluttua takki kääntyy.
      Lindström ei ole noita keksinyt. Siellä on isommat voimat taustalla.
      Samhan se oli Kreikan tukipaketin kanssa. Kristilliset, RKP, SDP , vastustivat, kohta tehtiin jo myönteinen päätös.
      Pieni kansa ei voi mitään. Meitä viedään tuhoon kuin pässiä narussa.

      • TietTukkoon

        Kaikki mahdollinen tien tukkeeksi mita tyottomilla on, autot, puimurit ja vaikka sohvakalustot.
        Pysaytetaan tuo saatanan kulutusjuhla noilta muiltakin.


    • TyhjäKylmäKäsi

      Päivän Taloussanomat kirjoittaa että nämä hallituksen äkkinäiset toimet viittaavat vahvasti siihen että nykyistä työttömyysturvaa ollaan ajamassa kokonaan alas.

      • kepu.tekee.kepulisti

        Nekin rahat siirretään Sipilän syyrialaisvieraiden kesteihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4332
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1823
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1533
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      38
      1297
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1073
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      919
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      79
      915
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      843
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe