för patienten efter den här vårdreformen ?Jag antar att man som svenskspråkig får välja läkare och vårdpersonal som behärskar svenska ?
Oberoende om man väljer privat eller någon av de andra alternativen.
Oberoende om man väljer privat eller någon av de andra alternativen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Åtminstone blir det väl möjligt med tolktjänster om det inte finns personal som talar svenska.
Jag har inte höga förhoppningar, men aldrig vet man.
Svenskspråkig betjäning får vi nog se i månen efter.Det räcker säkert om det i teorin erbjuds vård på svenska på ett ställe i landskapet.
Sämre, mycket sämre kommer det att bli, inte en chans att folk utanför "storstäderna " skulle ha samma valmöjligheter.
De små orter som nu har haft svårigheter med anställande av läkare blir knappast attraktiva för de här stora "vårdjättarna ".
Anställa svennskpråkiga läkare för svenskspråkiga patienter utan krav på kunskap i finska?
Det kommer aldrig att godkännas.
Det vore ju annars en bra lösning, vi har ju en massa läkare som inte kan svenska heller och det fungerar bra.
Utmärkt om man får välja välja läkare (utan tanke på vad det kostar )
Som tur och faktum är, kommer det nya regeringen att kasta i skräpkorgen den här olycligt sotesoppan. SDP och SFP är med då, A.Rinne sade just att tex. VCS får fulljour när han talade i Hangö.
Sipiläs grabbar har tagit lite för stora arbete att göra, dom är inte tillräckligt vis och skickliga, de vet inte vad de gör egentligen, bara inbillar va som skulle komma att hända.
Det ska vi be om i vår aftonbön.
Du har helt rätt i att dom inte vet vad dom gör, men dom är också så otroligt envisa att dom aldrig ger efter innan vi har rena katastrofen runt knuten, om ens då.
Det är mycket sällan som en politikern säger att han/hon hade fel, eller felat. Jag kommer ihåg bara en gång, 2-3 mån. sen när A-M Henriksson, och V. Niinistö ber om ursäkt pga. den där utvisningsfelaktihet.
De bad iallafal om ursäkt, det är positivt.
Väldigt positivt. Jag önskar våra ministrar var lika kapabla till det.
Man får åtminstone kanske välja ett sjukhus med inte så STORA inneluftsproblem som det nu är i huvudstadsregionen ?