Mikään pilleri ei sovi?

appP

Hei,
Mulla ongelmana se että oon kokellu tähän mennessä aika montaa pillerimerkkiä, Yaz,jasmine,zoelyn,qlaira & nyt käytössä microgynon. Ja kaikki paitsi qlaira on aiheutranu hiustenlähtöä, mutta qlaira oli liian heikko mulle, tuli vuotoja kesken laatan yms. Enkö nyt oikeasti voi käyttää pillereitä ilman että hiukset tippuu päästä? Näitä microgynoneja käyttänyt nyt 3kk..

5

418

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eghrf

      Maailmassa on muitakin ehkäisyvälineitä kuin pillerit, joten vaihtoehtoja on muitakin kuin hiustenlähtö tai tiputteluvuoto. Pakkoko sitä on väkisin pillereitä napsia?

    • steriloimislaki

      Sterilointi on hormonitonta ehkäisyä.
      Suomessa oikeus sterilisaatioon on rajoitettua.
      Media ei ole paljoa huomioinut tätä kansalaisaloitetta.
      Ilmeisesti siksi sille on kertynyt kannatusta hitaasti.
      "Steriloimislain ikäraja pohjoismaiseksi eli 25 vuotta ja lapsiluvuksi kaksi lasta"
      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2401
      Nykylain 30 vuotta tai kolme lasta on holhoavaa vanhanaikaista lainsäädäntöä.
      Kannattakaa ja jakakaa aloitetta.

    • Milluurinen

      Täällä yksi kohtalotoveri!

      Oletko syönyt yazia, yasminea, zoelyä yms kuinka kauan kerrallaan ja oletko kokoajan kärsinyt hiustenlähdöstä? Oletko kokeillut olla ilman hormoneita, onko silloin hiustenlähtö loppunut?

      Minulla näkyy myös esimerkiksi zoelyn aloituksesta n. 1kk kun hiuksia alkaa lähtemään. Qlairalla hiuksia ei lähtenyt juuri ollenkaan. Minullakin on siitä välillä kesken laatan vuotoja, jotka ovat alkaneet tasoittumaan. Söitkö Qlairaa kuinka kauan?

      Yksi vaihtoehto mikä olisi varmaan hyvä hiuksillesi olisi Diane Nova, myöskin korkea hormoninen joten luulisi, että vuodot pysyisivät poissa :)

    • Bbbbnnnn

      Mitä aloittaja teit?

    • IlmaisiavinkkejäÄ

      Diane Nova, Marvelon, Femoden ja Cilest olisi vielä oikein varteenotettavia vaihtoehtoja kokeiltavaksi. Nuo kaikki merkit paitsi qlaira aiheuttavat hyvin usein hiustenlähtöä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe