Toisesta taposta tulee vain kolme vuotta lisää. Eli jos ensimmäisestä taposta tulee yhdeksän vuotta saa kahdesta taposta yhteensä 12 vuotta. Niin ja vaikka olisi kolme tappoa, tapon ja murhan yrityksiä niin nekin tulee siihen samaan, max. kolme vuotta. Maksimituomio on 15 vuotta mutta silloin päärikoksen pitää olla harvinaisen törkeä, siitä pitää saada 12 vuotta jotta maksimi tulee. Suomessa aniharvoin ollaan niin ankaria.
Saa kunnon tukkualennukset, eikö ole reilu systeemi?
Saa kunnon tukkualennukset, eikö ole reilu systeemi?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Saako vihapuheesta saman alennuksen? Yksi neek ri 20 päiväsakkoa, kaksi neek riä 10 päiväsakkoa.
Totta kai vihapuheestakin saa tukkualennuksen. Pöyristyttävämpää on kuitenkin se että toinen tappo ja kaikki muutkin rikokset kuittaantuu vain kolme vuoden lisätuomiolla.
Reilu meininki, kerralla kannattaa laittaa kunnolla hulinaksi kun siitä ei tule kuin kolme vuotta lisää. Tai pitää olla tarkkana ettei ketään murhaa mutta muuten saa rauhassa riehua. Murhasta tulisi elinkautinen mutta eihän se oikeasti ole elinkautinen.