Tahtoisin kovasti saada tietoa viisaudenhampaiden poistosta leikkaamalla. Itselläni on tuo pian ajankohtaista, kun kaikki neljä ovat jo tulossa, röntgenkuvasta näkyi. Lääkärin puheista sain sen käsityksen (ko. lääkäri ei paljoa vaivautunut potilaalle tilanteesta kertomaan), että kaksi niistä täytyisi poistaa piakkoin, kun eivät mahdu puhkeamaan ja painavat takimmaisia hampaita melko lailla.
Kysyisin siis, että mitä tuo leikkaaminen käytännössä tarkoittaa, ja onko kivuliasta? Kuinka monta viisaudenhammasta voi kerralla poistaa, onko jokin raja olemassa? Kuulin, että operaation jälkeen olisi pidettävä "sairaslomaa". Onko kyse päivästä tai kahdesta, vaiko kenties pidemmästä ajasta? Entä kuinka kauan kipu jatkuu?
Jostakin luin myös leikkaukseen liittyvistä riskeistä, esimerkiksi hermovaurioista. Onko näissä perää?
Olisin hyvin kiitollinen faktatiedosta, ja myös omista kokemuksista.
Kysyisin siis, että mitä tuo leikkaaminen käytännössä tarkoittaa, ja onko kivuliasta? Kuinka monta viisaudenhammasta voi kerralla poistaa, onko jokin raja olemassa? Kuulin, että operaation jälkeen olisi pidettävä "sairaslomaa". Onko kyse päivästä tai kahdesta, vaiko kenties pidemmästä ajasta? Entä kuinka kauan kipu jatkuu?
Jostakin luin myös leikkaukseen liittyvistä riskeistä, esimerkiksi hermovaurioista. Onko näissä perää?
Olisin hyvin kiitollinen faktatiedosta, ja myös omista kokemuksista.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Puudus vähän pistää. Ei mulla ottanut kuin yhden vaikka höpisi, että kaikki neljä.
No ei tietoa paljo siitä saa s.lomaa.
Viime viikon tiistain operaatio, vielläkin pirun kipeä. Tosin johtuukohan kokonaan siitä, vai niistä muista v.hampaista. Ainahan riski on, mutta varmaan minimaalinen.
http://www.jippii.fi/jsp/forum/thread.jsp?b=terveys&t=4107
http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2002/261102_d.htm
Multa poistettiin viime vuonna kaikki neljä viisaria. Yleensä kai ainoastaan alhaalla olevat viisaudenhampaat joudutaan leikkamaan (jos niitäkään), ylhäällä olevat lähtevät helposti vetämällä.
Ainoa pieni kipu mikä tuntui oli kun lääkäri pisti puudutusaineen alaikeniin/leukaan. Ei ollut paha rasti, ellet sitten pelkää piikkejä sairaasti. Sen jälkeen en tuntenut juurikaan mitään, melkein oli kuin parturituolissa olisi istunut. Yritin tosin olla ajattelematta mitä lääkäri oikein teki suussani. ;-)
Kuulemma joiltakin on otettu jopa kaikki neljä kerralla, mutta itse EN SUOSITTELE! Leikkauksen jälkeiset päivät kun tulevat silloin olemaan tosi kettumaisia kun on todella vaikea syödä tai juoda mitään. Pyydä lääkärisetää tai -tätiä että viisarit otetaan eri aikoina eri puolilta, eli ensin toiselta puolelta sekä ala- että yläviisari, ja niiden parannuttua toiselle puolelle sama juttu. Syöminen ja juominen on paljon helpompaa kun voi käyttää sitä tervettä puolta jota ei leikattu.
Molemmilla kerroilla sain sairaspäiviä kaksi päivää, eli leikkauspäivä ja sitä seuraava, kun leikkaus oli aamulla. Kyllä ne kannattaa pitää, koska tulet huomaamaan että joudut keskittymään jogurtin ja pehmeän sämpylän syömiseen ne kaksi päivää ettet kuole nälkään. ;-)
Ai niin ja siitä hermojen vaurioitumisesta: se on vaarana silloin jos alaviisareiden juuret ulottuvat niin syvälle että ovat juurikanavassa. Itselläni ne olivat syvällä että riski oli olemassa koska olin viivyttänyt poistoa viimeiseen asti, mutta ei tullut vahinkoa. Ja vaikka tulisikin, usein se kuulemma paranee ajan kanssa, ja jos ei parane, se vain tarkoittaa että osa alahuulestasi ja hieman leuastasi tuntuisi tunnottomalta. Lienee enemmälti merkitystä jos soitat trumpettia.
Tosin jos sulla on vasta kasvamassa ne viisarit, niin luulet etteivät juuret ulotu sulla vielä niin syvälle että riskiä olisi.
Siis hermokanavassa, ei juurikanavassa.
Tuossahan tulikin jo aikas kattava vastaus. Kiitoksia siitä! (Ja kiitos myös nimim. NUIJJA)
Kun nyt tunnut aiheesta tietävän, niin tahtoisinpa vielä yhtä asiaa kysyä. Eli vaikuttaako leikkaus esim. liikunnan harrastamiseen, ts. suositeltiinko ottamaan rauhallisemmin? Tietysti nuo pari päivää varmaankin siis kuluvat itsestään "rauhallisesti", mutta sen jälkeen?
(Operaatio osunee juuri lomaviikon alkuun, ja hiihtämään olisi jääräpäisesti päästävä.. ;)
Moi.
Voin vastata omasta puolestani tuohon. Minulta on leikattu alhaalta 2 viisuria ja ylhäältä vedetty 1 (kaikki siis eri aikoihin). Kyllä suositellaan ottamaan muutama päivä rauhallisemmin, ja itselläni oli leuka sen verran kipeä vars. noiden leikkausten jälkeen, että kaikki tärinä teki pahaa. Ja aika turvoksissa oli poski myös, mutta tämä on kaikki tietysti aika yksilöllistä. Hiihtoa en suosittelin myöskään sen takia, että kylmä ei tee hyvää. Mulle suositeltiin pari ekaa päivää kylmähaudetta ja sitten myöhemmin kuumahaudetta, jotka nopeuttavat haavan paranemista.
Hyvä että tuli selväksi asia.
Meni tää mun juttu vähän lepikkoon, 25.1 koversi yläältä viisa.hamp. pois. Viiko kovaa kipua hyvä,että sai kauravelliä syötyä Buranaa paketti illassa silti kipua yöunet 2-3 tun.
2.2 uudestaan Rouva h.lääk. tutki hyvä eeten purassu sormea poikki koski p.ti, oli puudutettu mutta kipu eri kohdassa.
Oneksi kysyi konsulaatiota toinen lekuri katto ja määräs antibiootti kuurin nyt helpottaa jo purenta vaikeaa.
Antoi ajan, loppu kuusta leikkaus.
Eka H.l. joku Abullah, toinen tämä Rouva H.l.
sano "kun sait ajan tolle kuka leikka älä päästä manemään ohi missään nimessä, kun ölet hänen potilaakseen päässyt" noh 25.2 sitten tietää.
Tapahtui kunnallisessa Hammashuollossa.
Itse kävin ihan yleisellä puolella. Ja tämä työpari osas homman tosi hyvin. Olin kyllä kertonu, että pelkään lekureita ja piikkejä hieman. Operaatio oli helppo.Leikkas kaikki neljä,ei samalla kertaa. Vasen ja oikea puoli erikseen.
Ekan jälkeen tuli viikko saikkua. Kun meni tulehtumaan.Liikunnasta taukoa 2 viikkoa. Tokalla kerralla 3 päivää riitti.Ja liikunnasta 8 päivää taukoa. Yleinen ohje on ettei muutamaan päivään saisi tehä mitään raskasta, ettei tikit repeä.