Metafyysistä pohdintaa ei kannata vähätellä

MillainenOnJumala

Vaikkeivat useimmat ateistit usko jumaliin tai henkisyyteen, niin silti jotkut heistä pohtivat ja miettivät päänsä puhki millainen se Jumala on, minkä näköinen ja ennenkaikkea mikä. Loppuja ateisteja ei joko kiinnosta tai sitten he pitävät uskontoja vitsinä ja uskovaisia tyhminä ja alempiarvoisina ihmisinä. Tässä, näin luullakseni, on kuitenkin luterilaisenkirkon virallinen kanta selkosuomeksi siitä mikä Jumala on:

"Jumala on joku tai jokin. Hän on hyvä. Hän ei ole sellainen kuin ihmiset. Ei ole ketään muuta sellaista kuin hän. Hän on olemassa aina. Kaikki on olemassa, koska hän tahtoo sen olevan olemassa. Hän on olemassa, koska hän on olemassa, ei minkään muun takia. Hän elää."

Kristillinen jumalkuva on vuosisatojen kehitystyön ja hiomisen tuota ja sen työstäminen jatkuu yhä ja ikuisesti eikä koskaan tule valmiiksi. Vuosikymmeniin Jumala ei ole enään ollutmikään aukkojenjumala vaan jotain hyvin henkilököhtaista ja yksilöä koskettavaa.

14

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olenateisti

      Tuota viimeistä kappaletta en oikein ymmärrä. Tarkoitatko että jumala on työstämisen ja hiomisen tulosta eikä vieläkään valmis? Siis jumala on joskus ollut vähemmän kuin nykyisin? Tai ollenkaan olemassa?

      • MillainenOnJumala

        Hiomisen pohjana on ajatus ettei kukaan kykene näkemään tai opi tuntemaan Jumalaa, mutta Jumalaa on silti kuumeisesti etsittävä. Perinteisen opin mukaan Jumalaa voi ainoastaan kuvata abstraktisti eli vertauskuvallisesti, mutta kaikki yritykset osua maliin menee aina harhaan Jumalan vältellessä ihmismielen käsityskykyä. Eli Jumla karkaa aina kaksikertaa kauemmaksi mitä lähemmäksi sitä pääsemme, vertauskuvallisesti kun Jumalan tuntemisessa otetaan metrin askel eteenpäin Jumala itse otta kahdenmetrina askeleen ja pääsee karkuun. Aloituksen pointti on kuitenkin tuossa lainauksessa, vaikka huvittavampaa on pohtia Jumalan karkaamista. Mutta kutentoruus aina on, mikään ei tule kenellekkään aina valmiina vaan sen eteen on tehtävä kovaa työtä selkähiessä. Eihän filosofitkaan saa aivosolujaan hyrräämään ellei ensin käy juoksemassa kahden tai viiden kilometrin lenkin.


    • NoMitenOn

      "Kristillinen jumalkuva on vuosisatojen kehitystyön ja hiomisen tuota ja sen työstäminen jatkuu yhä ja ikuisesti eikä koskaan tule valmiiksi. Vuosikymmeniin Jumala ei ole enään ollutmikään aukkojenjumala vaan jotain hyvin henkilököhtaista ja yksilöä koskettavaa."

      Voidaanko sitten enää puhua kristinuskosta yhtenäisenä oppina jos kerran jokaisella on ihan oma jumala? Onko se enää edes uskonto vai pelkästään lauma jotain samantapaisia asioita uskovia ihmisiä?

      • HölynpölyäJaPuutaheinään

        Ajatus yhtenäisitä uskonnoista on sitkeä harha, ihmiset ovat aina olleet yksilöitä ja ajatelleet itsenäisesti joten oikeasti uskonnoissa on ikuisesti ollut kyse jotain samantapaista ajattelevien ihmisten ybteisöistä, ja uskontojen opit syntyvät ja kehittyvät tämän lauman tekemistä kompromisseista eli yhteisistä sopimuksista. Tämä asia on ollut varhaisissta luonnonuskonnoista alkaen näin ei ole siitä mihinkään muuttunut, ainoastaan käsitteet ja määrittelyt ovat eläneet. Itseasiassa moderni ihminen on yhä se laiska luolamies vaikka elämmekin nykyisin paljon kehittyneemmäsä ja ihmisen hallitsemassa ympäristössä.

        Ps. Ihminen on älykäs koska se on laiska ja biologisesti mieltynyt jouten oloon, aivot toimivat parhaiten silloin kun ei ole mitään tekemistä jolloin aikaa jää enemmän ajatteluun. Ajattelu kuluttaa paljon energiaa ja sen hyötysuhde on heikko vaikka yksikin ajatus käynnistää lumipallo efektin.


    • Kysymyshän on nyt vain siitä, millaisia käsityksiä kristityillä on jumalastaan.
      Ja yllätyshän ei ole, että ristiriitaisia ovat, kristittyjen käsitykset jumalastaan.

      • KunEiTohdiLoukata

        Olisi perempi puhua yksilöllisistä tai henkilökohtaisista käsityksistä, ne ovat suhkot neutraaleja termejä kun taas ristiriitaisista käsityksistä puhuminen koetaan yksilöä halventavaksi ilmaukseksi. Toisten loukkaamisella ei saa kuin mielensäpahoittaneita.


      • switcheroo
        KunEiTohdiLoukata kirjoitti:

        Olisi perempi puhua yksilöllisistä tai henkilökohtaisista käsityksistä, ne ovat suhkot neutraaleja termejä kun taas ristiriitaisista käsityksistä puhuminen koetaan yksilöä halventavaksi ilmaukseksi. Toisten loukkaamisella ei saa kuin mielensäpahoittaneita.

        Henkilökohtaisten vakuuttuneisuuksien ristiriidat tuovat totuusarvoa alas. Siitä seuraava joidenkin mahdollinen paha mieli ei mene sen edelle – et kai valheessa halua kenenkään elävän(ei oikeasti näin suorasukaista).


    • switcheroo

      Mitä geneerisempi sen paremmin menee kaupaksi. Kohta jäljellä enää "Hän on", ettekä silloinkaan ole yhtään lähempänä kuin nytkään asiaa todeksi näyttää, koska silloinkin vain toiveenne ja tarpeenne hänen olemassa olosta kädessänne.

    • "Vaikkeivat useimmat ateistit usko jumaliin tai henkisyyteen, niin silti jotkut heistä pohtivat ja miettivät päänsä puhki millainen se Jumala on, minkä näköinen ja ennenkaikkea mikä."

      Mikäli henkilö uskoo että on jumalaa tai jumalia, jolla voi olla olemus tai ulkonäkö tai muuta ei kyseessä ole ateisti vaan teisti.

      "Loppuja ateisteja ei joko kiinnosta"

      Tarkoittanet kaikkia ateisteja.

      "tai sitten he pitävät uskontoja vitsinä"

      Harvinaisen huono vitsiksi kun katsotaan historiaa ja minkälainen vaikutus sillä on ollut.

      "ja uskovaisia tyhminä"

      Eivät kaikki uskovaiset ole. Joillakin ei vain ole ollut mahdollisuutta oppia ajattelemaan itse tähän aiheeseen liittyen :)

      "ja alempiarvoisina ihmisinä."

      Millä perusteella? Vaikka henkilö uskoisi sautatonttuun vielä 30-vuotiaana, ei se tarkoita että ihminen olisi huonompi.

      "Tässä, näin luullakseni, on kuitenkin luterilaisenkirkon virallinen kanta selkosuomeksi siitä mikä Jumala on:"

      Kuten aiemmin mainittu, ateismia ei määritelmän mukaan kiinnosta luterilaisen kirkon tai minkään muunkaan uskonnon kuvaukset jumalasta tai jumalista.


      "Kristillinen jumalkuva on vuosisatojen kehitystyön ja hiomisen tuota ja sen työstäminen jatkuu yhä ja ikuisesti eikä koskaan tule valmiiksi. Vuosikymmeniin Jumala ei ole enään ollutmikään aukkojenjumala vaan jotain hyvin henkilököhtaista ja yksilöä koskettavaa."

      Tässä ollaan ainakin sama mieltä. Ihmiset ovat kehittäneet jumalkuvitelmiaan vuosisatoja ja vuosituhansia joten ajan myötä käsitys siitä millaiseen kuuluu milloinkin uskoa muuttuu :)
      Eikä kyseessä ole enää edes aukkojen jumala koska niitä aukkoja on tukittu jo liikaa, että voidaan ainakin tietää ettei tällä yliluonnollisella oliolla olisi joko vaikutusvaltaa tai tahtoa vaikutttaa maailmaan.

      Joten kyse on enää vain henkilökohtaisesta kuvitelmasta :)

    • A.Teisti

      Ateistit eivät varmaankaan usko jumaliin, mutta monet ateistit varmasti ajattelevat paljonkin henkisiä asioita ja jopa pohtivat metafyysisiä kysymyksiä. On nimittäin olemassa paljon muitakin henkisiä asioita kuin uskonnolliset, esimerkiksi kaikki taiteen alat, estetiikka ja moraalikysymykset, ja tiedekin on oikeastaan täysin henkistä toimintaan. Uskovaisilla on kummallinen taipumus käsittää henkiseksi vain uskonnolliset asiat, he sekoittavat surutta henkisyyden ja hengellisyyden (jopa hengellisyyteen saattaa kuulua muitakin asioita kuin jumalat ja uskonto).
      Ja sitten esittävät täydellisen typeriä lausuntoja kuten "ateistit eivät tunne rakkautta" ja "ateisteilla ei ole moraalia"...

    • trintin

      Luterilainen teesi jumaluudesta ei taivaita hipo.
      Ajatuksen taso ei ylene paljoakaan peruskoulun ekaluokkalaisen tietoisuudesta. Saattaa olla alempanakin.

    • einiinmitään

      Diibadaabaduuba, daabaduubadiiba.

      Siinä oli täsmälleen sama informaatiosisältö kuin kristinuskon jumalakäsityksellä.

      Jumala on siis tyhjiä ja merkityksettömiä sanoja joiden informaatioarvo on tasan nolla.
      Se on aika vähän, tai tarkemmin sanottuna se ei ole yhtään mitään. Kiitos todistuksesta.

    • Fofom

      Raamattukoulun vessassako vai missä sulle on opetettu, että metafysiikka = jumala? Etsi kirjastosta sivistävää kirjallisuutta niin ajattelun kunnaat voivat aueta sinullekin.

      • Metaa.ja.fysiikkaa

        Älä ihmistä syytä, mutta syystä tai toisesta jumalten olemassa olon ja luonteen pohtiminen kuuluu metafysiikan piiriin. Hieman huvittavaahan se on, mutta alunperin oli itsekkin pakko asia tarkistaa. Aloitus on vain murunen siitä mitä metafysiikka kokonaisuudessaan on. Eli [metafysiikka # Jumala] mutta sen sijaan [metafysiikka = laaja fysiikan jälkeinen kokonaisuus jonka kokonaisuuden yhtenä osana on jumalten pohtiminen].


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1058
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      972
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    Aihe