Voimme tukea irakilaisia tämän järjestön kautta:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Organization_of_Women's_Freedom_in_Iraq
Erityisesti luulisi poliittisen vasemmiston antavan tukea Irakin vasemistolaiselle järjestölle, joka vastustaa poliittista islamia ja tukee naisten oikeuksia. Voisimmeko tehdä yhteistyötä OWFI:n kanssa ja pyrkiä muuttamaan tänne tulleiden irakilaismiesten ajattelua kohti tasa-arvoisempaa, demokraattisempaa ajattelua?
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Organization_of_Women's_Freedom_in_Iraq
Erityisesti luulisi poliittisen vasemmiston antavan tukea Irakin vasemistolaiselle järjestölle, joka vastustaa poliittista islamia ja tukee naisten oikeuksia. Voisimmeko tehdä yhteistyötä OWFI:n kanssa ja pyrkiä muuttamaan tänne tulleiden irakilaismiesten ajattelua kohti tasa-arvoisempaa, demokraattisempaa ajattelua?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomessa ei vuelä ole annettu tilaisuutta irakilaisen kulttuurin kritisoinnille. Elämme vielä lapsellisessa kulttuurisessa ihastumisvaiheessa, jossa toisen huonoja puolia ei suostuta näkemään. Se on tietysti harmi irakilaisten kannalta. Toivottavasti naiset siellä saavat tukea toiminnalleen ja kulttuurin kehitys mahdollistuu. Helppoa se ei tule olemaan.
Meillä on vähän hassusti asettunut vasemmisto heidän oikeistonsa asioita ajamaan. Poliittista islamia halutaan kannustaa suurmoskeijalla ja naisten äänen vaimennetaan. Ruotsissa Mona Walter on saanut jonkin verran huomiota. Moni somalialainen nainen kärsii kuitenkin patriarkaalisesta kulttuuristaan Suomessakin. Muslimimiehellä täytyy olla oikeus omaan kulttuuriinsa kaikkialla, vaikka sitten naisten kustannuksella.
Haluaisin nähdä Hesarissa haastattelun, jossa somalialainen nainen kertoo, miltä tuntuu olla toinen tai kolmas vaimo Suomessa, ilmam mitään lakisääteisiä puolison oikeuksia. Tai sitten haastateltavana voisi olla irakilaistyttö, jonka veli määrää hänen pukeutumisestaan ja siitä, kenen kanssa saa viettää aikaa. Turvapaikanhakijamiehille on annettu jo tarpeeksi palstatilaa. On aika kääntää huomio muihin.
Oikeastaan on aika hellyttävää katsella tätä ihastumista, jossa Suomi-neito on vielä aivan sinisilmäinen ja viaton. Svea-mamma alkaa jo nähdä realiteetit. Meillä ei vielä kyetä asialliseen kritiikkiin, vaan annetaan hurmureiden hurmata ja luodaan mielikuvia juroista suomalaisista jne. vaikka meidän kulttuurimmehan on paljon irakilaista moni-ilmeisempi ja suvaitsevampi.
Menee vielä jonkin aikaa ennen kuin kykenemme erottamaan todelliset avun tarvitsijat ja sorretut näistä hurmureista ja keinottelijoista. Suomi ei kuitenkaan ole onneksi ollut aivan niin avokätinen kuin vaikkapa Saksa, josta pyritään nyt lähettämään lähes puoli miljoonaa tulijaa takaisin kotimaihinsa. Ei mikään helppo operaatio.
Turvapaikkaa pitäisi pystyä hakemaan pakolaisleiriltä käsin. Eurooppaan voisivat sitten suunnata vain ne, jotka ovat oikeutettuja turvapaikan saamiseen. Niin jäisivät kalliit ja vaaralliset matkat halki mantereiden tekemättä. Samalla voitaisiin varmistaa, että myös tyttöjä ja naisia otettaisiin turvaan.
Tämän hetken systeemi vaurastuttaa ihmissalakuljettajia ja huumekauppiaita. Tarvitaan tiukkaa muutosta maahanmuuttopoliitiikkaan. Emme saa olla sokeita esim. naisten hädälle. Kunniamurhat ja huivipakko ovat aina siellä, missä on vanhoillisia muslimimiehiä. Myös Suomessa.
Meidän täytyy rohkaista maallistuneita muslimeja kehittämään uskoaan ja luomaan islamista sellaisen mallin, joka on yhteensopiva länsimaisen demokratian ja tasa-arvon kanssa.
Meidän vasemmistoamme vaivaa tietämättömyys. He eivät edes käsitä, että tänne tulleista suurin osa vastustaa heidän vasemmistolaisideologiaansa. Se on kyllä niin naiivia, että ihan sääliksi käy
Kyllä on erinomainen asia tukea. Mm. joulukuuset on Irakissa ,
mutta tukea tarvittaisi erityisesti koristeisiin. Muuten kuusi on hyvin tuettu.
https://www.youtube.com/watch?v=1vvdXJlAz_M
https://www.youtube.com/watch?v=w2am4tB-0HE
Suomestahan on jo lähtenyt jihadisteja.
Mitä muuta apua tässä voi enää antaa?