vihreellä valmetilla paskaa kuskannu traktori kuski, katsoitko taaksesi kertaakaan Lapuan tiellä kello 17:15 perässäsi oli jonoa melkein seinäjoelle asti satoja autoja, kävikö edes mielessäsi vetää sivuun ja päästää jonot perästäsi, vai oliko pakasankuljetus niin tärkeää ja kiireellistä? ei tarvi tulla, kun tänne junttilaan, niin tälläistä tapahtuu.
lapualainen traktorikuski vihreä valmetti
idioottitraktorikuski
23895
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Paskaa Seinäjoelle?
Joo kyllä liikenne pitää sujua ja valita ajotkin vähän ruuhka-aikoja vältellen, sivuunajo paikoja pitää jo edeltäkäsin suunitella ja katselakkin näille hitailla vehkeille..
Seinäjoen ohitustiellehän ei näillä edes saa mennäkään ajelemaan tientukoiksi.
justihin, onpa ihme lapualaiset paskakuskit ei katto kelloa, eikä peruutuspeiliä. lapuantiellä seinäjokia kohden ja sieltä poispäin nää juntit kiusaa muita tielläkulkijota tämän tästä.
Miehellä oli kuitenkin kotimainen raktori. Isänmaallinen mies!
Täällä me ajatatahan keväällä paskaa ja syksyllä teille leipävärkkiä. Maalla viljellään maata. Syytökset huonosta liikenteen sujumisesta kuuluvat Liikennevirastolle ja vain Liikennevirastolle. Seinäjoki-Lapua-väli olisi pitänyt neikaistaistaa jo 20 vuotta sitten. Tiepiiri on myös ollut puolueellinen Vaasaan päin. Paskaa siis saa ajaa.
Toisaalta väärin ymmärretty. kyllä sinä varmaan tajuat silti miten pitää tuossa kiistellyllä pätkällä hitailla kulkuneuvoilla menetellä, siinä on paljon rekka ja läpikulkuajoa suomen päästä päähän myös..
Kyllä ruoka tekee hyvää, siitä jusseille kiitosta.
Jaahas! Jos lapulaanen paskakuski ajaa jääräpäisesti on se tiviraston syy.
Munki jurppii ne rekat.
No traktorikuskit näin keväisin ja syksyisin aivan sekaisin ovat..yhtään liikennesäännöistä piittaamatta ajelevat niinkuin maailmanomistajat..kiva moottoripyörällä lähteä ohittamaan kun vilkut ei toimi ja yhtäkkiä sitten vasemmalle kääntyvätkin..no kevätkiima päällä heillä.
Motoristit saavatkin ajaa omilla vastuillaan, kun ei kerran mitään suojia ole, kyllä silloin pitääkin ohittaa aina varovasti työkoneita, kyllähän nämä huviajelut työtätekevät koneet voittaa, yksi tai kaksi motoristi heittääkin vapaaehtoisesti henkiään päivisin kesäaikana -on se niin hulvatonta se meno osalla näistä motoristeilla...
Muuten mihkäs on kiires
ei ole mihinkään kiire ja traktorikuskeilla ei ole mitään tajua ajasta ja paikasta..peltorit korvilla päästellään keskiviivaa ja kun huomataankin että tuossa se oma peltopläntti oli niin siihen samantien käännytää ilman vilkkua
Kyllä ne rattorit vilkkua käyttää,mutta kun se jää päälle erellisestä liittymästä ja nyt pitää sitte arvata kääntyykö se vai ei.
Joku lihanleikkaaja Atrialta pahoottanu miälensä... Eikähän lopeteta paskanajo ja elukkaan pito. Saa Atrian lihanleikkaaja silipaasta previn viikos, jos tyäpaikkaa löytyys, kepun ihanaarusta persujen vaakittomalla tiällä Sipilälle. Notta moon valamis. Varmahan muutamalle separaattorinkin käyttäjälle tuloo viikkokirijaalian tyä. Kun paskarattahat lopettaa kuluun. Teirän miälestä, me. Me paremmat vaan saarahan ajaa tiällä. Ja mua pitää muut väistää. Lukeeppahan pöllööt mitä tieliikennelajis lukoo. Muillakin voi olla työaikalaki voimas, eikä sulla ittestään täyres mulukus tai vakinankantotelinehes. Nii, mutta sun valittajan kersa kumminkin ajaa mopoautolla rahtarin eres. Moon oikias!!! Mulle heti kaikki ny!!! mä maksan veroja, maksakko valtion veroa?
Monikaan kantatie 67 kulkia ei maksa kun kunnallisveroa. Ja valtiontiellä ollaan kuin, se runkkari.
Vanha sananlaskuhan sanoo että ei ensimmäinen auto jonoa tee vaan se toinen joka ei OSAA ohittaa,...pätee myöskin traktorin kohdalla
Tuo tienpätkä on niin leveä että itselläni ei koskaan ole mitään ongelmia ollut siinä ohittaa eteen sattuvaa, tietenkään en viitsi vaivaantua jos tulen jonon päähän missä on jo yli kymmenen autoa, ajanhukka Lapua-Seinäjoki välillä ei ole merkittävä ajaa sen traktorin perässä muutaman kilometrin tai ei.
Paras olis jos Lapua-Seinäjoki väli tehtäis nelikaistatieksi, jossa raktorilla ajo kielletty kokonaan. Valtatien länsipuolella menee kuitenkin kaksikin seututietä, Nurmosta Lapualle saakka, siellä voi ajaa raktorilla ees ja taas. Tietysti tien itäpuolelle pitää tehdä kokoojateitä, joita pitkin raktoreilla pääsis myös niille pelloille. Tottakai raktoreilla pelloille pääsy pitää mahdollistaa, mutta se on ihan tehtävissä kokoojateillä yms ratkaisuilla. Valtatie 19:aa ei siihen asiaan tarvita, se olisi hyvä jättää pelkästään nopean liikenteen tieksi, jossa raktoreilla ja mopoilla ajo kielletty.
Sitten ja kun kun suomeen saahaan haalitua se ensimäinen 100-miljoonaa asukasta -oiskos se liikenne sitten tätä, vaikos käveltäisiinkös vain?
https://www.youtube.com/watch?v=BAaCjsDU2bM
venäjän tapahtumaa ja piisaa siinä ihmetelyä kyllä
Maailma ei ole vielä valmis. Tehdään lisää teitä. Traktoreille omansa.
Saako kysyä callen puoluekantaa?
Nim.mer.Muistetaan viisaus. On totta jotta nämä ensimmääset jokka sen traktorin peräs on jäävät roikkumaan siihen ja jono senkun kasvaa vaan. Huamasin sen kun olin vuasia siälä itikalla töis.
Se on jo nähty jotta neljä kaistaa ei riitä, tiestä pitää tehrä kuusi kaistainen
Sitä mä vaan oon ihmetelly että miksi traktorit ym hitaat ei mee sitä vanhaa tietä pitkin, miksi pitää tukkia aamu tai iltaruuhkaan valtatielle.
Piruuttansa ne sen tekee Atrialle kiirehtiville duunareille. 🤣
ääsjoelta me ei tartte mitään, sinne ei tartte ajella minkään takia