Helluntaiherätystä ei johda kukaan, missään ei ole mustaa listaa kielletyistä puhujista tai harhaopin levittäjistä. Ehkä vahvin ohjaus, johtaminen, tulee Ristin Voiton kautta, kun kesätyttö, nuori vasta uskoontullut kirjoittaa jotakin negatiivista vahingossa tällaisista tapauksista.
Helluntaiherätyksessä puhujaksi pääsee kuka tahansa. Siellä on äänessä linnakundit, romanit ja Afrikan ulkomailla syntyneet. Riittää, kun osaa vähän nuotteja ja on entisessä elämässä oppinut liukkaan kielen (=valehtelemaan). Nuorisotyönekijäksi pääsee peruskoulupohjalta, riittää kuin on vetiset silmät ja iso raamattu.
Kun on moraali ja Pyhä Henki hukassa, jälki on sen mukaista. Pahimmassa tapauksessa vanhimmistot siunaa seurakunnan ykköspastoriksi miehiä, jotka ovat hyljänneet vaimonsa ja naineet kihloissa olevia nuoria "neiti-ihmisiä". Näistä sitten ollaan vielä ylpeitä, ihan elämänkertoja kirjoitetaan. Raamatun sana on poljettu lokaan.
Ei voi muuta kuin ihmetellä, että tällainen liike on saanut jatkaa Suomessa 100 vuotta. Kyllä nyt on aika kuopata helluntailaisuus ja toivoa Jumalan raikkaita tuulia. Itse olen päätynyt hengellisen kotiin, rukouspiiriin, pieneen konservatiivien joukkoon, joka tuomitsee homoseksuaalisuuden ja synnin. Hankalan tuvassa ei kaatuilla, mutta silti etsitään Jumalan armoa, pelastusta, myös homoseksuaalisuuteen hairahtuneille syntisille.
Helluntaiherätyksessä puhujaksi pääsee kuka tahansa. Siellä on äänessä linnakundit, romanit ja Afrikan ulkomailla syntyneet. Riittää, kun osaa vähän nuotteja ja on entisessä elämässä oppinut liukkaan kielen (=valehtelemaan). Nuorisotyönekijäksi pääsee peruskoulupohjalta, riittää kuin on vetiset silmät ja iso raamattu.
Kun on moraali ja Pyhä Henki hukassa, jälki on sen mukaista. Pahimmassa tapauksessa vanhimmistot siunaa seurakunnan ykköspastoriksi miehiä, jotka ovat hyljänneet vaimonsa ja naineet kihloissa olevia nuoria "neiti-ihmisiä". Näistä sitten ollaan vielä ylpeitä, ihan elämänkertoja kirjoitetaan. Raamatun sana on poljettu lokaan.
Ei voi muuta kuin ihmetellä, että tällainen liike on saanut jatkaa Suomessa 100 vuotta. Kyllä nyt on aika kuopata helluntailaisuus ja toivoa Jumalan raikkaita tuulia. Itse olen päätynyt hengellisen kotiin, rukouspiiriin, pieneen konservatiivien joukkoon, joka tuomitsee homoseksuaalisuuden ja synnin. Hankalan tuvassa ei kaatuilla, mutta silti etsitään Jumalan armoa, pelastusta, myös homoseksuaalisuuteen hairahtuneille syntisille.
Vastaukset 8
Vanhimmat
En kyllä ole Raamatusta löytänyt tuimiokapituleja ja kirkkoneuvostoja ja piispojen synodeja vaan seurakunnilla on vanhimmisto ja Pyhä Henki ohjaa seurakuntaa niin kuin apostolien aikaan.
Eipä taida koivin taidollista olla tämä piispojen ja arkkipiispojenkaan systeemi ja kirkkovaltuustoon valitaan puoluetunnuksin. Ja onhan valtionkirkkokin jakaantunut moniin leireihin: on viidesläistä, sleytä, lestaa, körttiä, lutheruskoa, ym.
Kuka tätä johtaa?
Asiasta en halua kiistellä mutta pakko vastata noinkin tyhmään aloitukseen.
Kyllä se henki on aika kauaksi kaikonnut Helluntaiseurakunnista, katsokaapa vaikka missä Tiainen on saanut kiertää.
Helluntaiherätystä ei korjaa enää mikään.
helluntaiporukan halveksima ja pahoinpuhein murskaama; profeetta JPasanen julkisti kauan sitten näyn, jossa Pyhä Henki (kyyhkynen) vetäytyi Helluntailiikkeen yltä...
Entä jos tilalle tuli tämä nytkin vaikuttava Toinen henki, jota tuo baker howardbrown ym vastaavat??!
Mitäs mieltä se "Hankalan_pappa" on apostoleista.
Olivatko he oppineita, vai tavallisia miehiä, kuten kalastajia ja vihattuja tullimiehiä?
Oliko apostoli Paavali menneisyydeltään viaton, vai oliko hän Jumalan seurakunnan vainoaja, ennen kääntymistään?
Mitäs mieltä se "Hankalan_pappa" on tämän päivän teologeista, korkeasti koulutetuista kirjanoppineista?
Valitettavasti tulee mieleen Jeesuksen sanat, Luukas 18.
9. Niin hän puhui vielä muutamille, jotka luottivat itseensä, luullen olevansa vanhurskaita, ja ylenkatsoivat muita, tämän vertauksen:
Kirjoituksessa on hyvääkin, mutta on siinä paljon ylenkatsettakin.
Kaiken kritiikin voi tuomita ylenkatseeksi.
Jeesus oli itsekin kirjanoppinut. Hän oli juutalainen rabbi. Jeesus oli siis kirjanoppinut joka ylenkatsoi muita kirjanoppineita. Jeesuksen toiminnan voisi tulkita myös vain tuon aikakauden juutalaisuuden sisällä tapahtuneeksi teologien väliseksi sapelinkalisteluksi. Sellaistahan tapahtuu jatkuvasti uskontojen sisällä. Jeesus ei ollut mitenkään kirjanoppineisuuden ulkopuolinen hahmo, vaan yksi juutalainen rabbi muiden ohessa.
Helluntaiherätyksessä se ettei liikettä ole koskaan johtanut mikään erityinen johtava elin, on samaan aikaan liikkeen heikkous ja vahvuus. Se antaa paljon liikkumavaraa ja kenellä tahansa on paremmat mahdollisuudet saada äänensä kuuluviin. Mutta kyllä aloittajan kritiikki on aivan aiheellista. Helluntaiherätyksessä on nostettu jalustalle ne joilla on shokeeraava elämäntarina ja parhaat jutut. Asiasisällöillä ja raamatun tulkinnan laadulla ei ole niin väliä. Pääasia on että huuli väpättää, kyyneleet valuvat ja ääni väräjää. Suurin osa puhujista ei ole koskaan edes lukenut raamattua kokonaan, ja heidän puheensa koostuvat sieltä täältä noukituista irrallisista raamatunlauseista. He eivät ole koskaan opiskelleet edes teologian alkeita joten monet eivät tajua edes mikä raamattu itseasiassa on. He eivät osaa tulkita sitä historiallisessa kontekstissa eivätkä ymmärrä että se on kirjakokoelma joka on koottu kasaan erillissitä kirjoituksista joita on alettu kerätä jo tuhat vuotta eaa. Myöskään sitä ei osata hahmottaa millainen vaikutus kielellä ja sen eri käännöksillä on asiasisältöihin.Raamattu on käännetty sadoille eri kielille ja nekin käännökset on päivitetty myöhemmin useaan otteeseen. Koska teologista koulutusta ei helluissa vaadita ja usko pohjautuu kirjaimelliseen raamatuntulkintaan jota kuka tahansa vajakki voi alkaa selittämään, siinä on maaperä mistä voi syntyä melkein mitä tahansa.
Meillä kävi joskus opettamassa eräs suomalaisen lähetystyöntekijän suomeen kuskaama afrikkalaisevankelista joka osoittautui luku- ja kirjoitustaidottomaksi. En tiedä millä taidoilla tämäkin sankari pystyi opettamaan raamattua suomalaisille kun ei osannut edes lukea tai kirjoittaa. Aika ilmeistä oli sekin että tämän uskonsankarin käsitys pastorina olemisesta poikkesi suomalaisesta käsityksestä huomattavan paljon. Hän oli kaikesta päätellen suomessa lähinnä hakemassa vaimoja ja pitikin meillä kotona kummallisen soidinmenotanssin uhaten hakea meidät kaikk isisarukset vaimoiksi afrikkaan kunhan tulemme tarpeeksi kypsään ikään. Kristityksi tuleminen tarkoitti hänelle vain sitä että oli ottanut venytettyjen korvanlehtiensä korut pois ja lopettanut erinäiset alkukantaiset perinteensä.
Siitä en tiedä mikä sitten olisi oikea kirjaimellinen raamatun tulkinta ja uskon harjoituksen muoto. Mutta kyllä jonkinlaista teologista koulutusta edes raamatun lukemisen perusperiaatteisiin voisi ns. pastoreilta, evankelistoilta, nuorisotyöntekijöiltä yms. opettajilta vaatia. Ainakin luku- ja kirjoitustaito olisi plussaa....
Juice oli oikeassa: Se joka osaa tekee mitä vaan, Se joka ei osaa ryhtyy opettaman.
olisko hankalan pappa lähtenyt jostain johonkin ovia paukutellen...ja henkseleitään.
ja sitten jäänyt nurkille kyykkimään ja kytemään.
Kirjoituksesta päätellen heillä, Hakalan_pappa mukaan lukien, on seurakunta.
Juuri sopivan pieni mikä paras malli onkin, kodissa kokoontuvat.
Helluntaikirkko on se joka yrittää ottaa johtavan ja näkyvän roolin Helluntailiikkeeksi kutsutussa suuntauksessa.
Ovat onnistuneetkin aika paljon. Saarnalupakirja on yksi esimerkki kasvavasta otteesta.
Onkohan missään kaikkien nähtävänä listaa saarnalupakirja saaneista ja nimenomaan ottaneista henkilöistä. Tietäisi välttää joutumasta saarnojansa kuulemaan.
Päättelemälläkin pärjää melko pitkälle, kenellä ainakin lupakirja on, kun ei voi olla ettei olisi.