Etämyynnissä on 14 vrk palautusoikeus ilman syytä

Voitsaadailmaisenauton

Kauppalehti: "Autoliikkeille on riskinsä myös etämyynnissä, sillä asiakkaalla on oikeus syytä kertomatta perua kauppa 14 vuorokauden kuluessa ja saada rahat takaisin.

Varsinainen sudenkuoppa muhii autojen kotimyynnissä. Pykälien perusteella kuluttajalla on oikeus perua kauppa jopa vuodenkin jälkeen. Siihen riittää, että myyjä on unohtanut kertoa ostajalle kaupan peruutusoikeuksista.

Tässä tapauksessa auton myynyt elinkeinoharjoittaja joutuu palauttamaan rahat ja hakemaan itse auton pois omalla kustannuksellaan. Olipa autoliike vaikka Helsingissä ja asiakas Utsjoella.

Eikä tässä vielä kaikki: Jos myyjä ei hae autoa pois kahden kuukauden kuluessa, ostaja saa pitää auton ilmaiseksi." https://www.kauppalehti.fi/uutiset/nain-saat-auton-ilmaiseksi/QWJZtwvh

12

1468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3452tgf3453333

      Tässähän voi tulla autoilu ns ilmaiseksi, hae auto aina 14 päiväksi.
      Tosin pitää olla kykyä ostaa se auto, kaupat joutuu tekemään kuitenkin.
      Häikäilemättömiä kusipäitä riittää varmaan jotka tuotakin epäkohtaa käyttää hyväkseen.
      Äkkiä siinä luulis että tieto kyllä kulkee että tällänen naama ja niminen kaveri
      kannattaa käännyttää matkoihin jo ovelta.

      Mutta autoliikkeitä on niin paljon että kyllä siinä hyvän tovin kerkiääå ostella ja palautella
      ennen kuin tulee liian tutuksi.

      • vai.tekeekö

        Mjaa, ei taida läheskään kaikki autoliikkeet ovelle toimittaa ja tehdä kauppoja asiakkaan kotipihalla?


      • EiTodellakaanKikkaile
        vai.tekeekö kirjoitti:

        Mjaa, ei taida läheskään kaikki autoliikkeet ovelle toimittaa ja tehdä kauppoja asiakkaan kotipihalla?

        No ei todellakaan monikaan autoliike ole tuohon "toimitamme auton kotiovellesi" -häröilyyn sortunut.
        Jos asiakas ei saa persettään irti sohvannurkasta sitä vertaa että raahautuu autoliikkeeseen kaupoille, ei sellainen vätystelijä ole täyspäinen auton tarvitsijakaan. Mikään normaali/järkevä liiketoiminta (käytetyillä tuotteilla) ei kestä tuollaisia kaupanehtoja "14vrk palautusoikeus" saati "palautan tuotteen vuoden päästä ilman varsinaista syytä" -hulluuksia, ne kuuluu Hobby Hall -tyyppisiin postimyynteihin ja Tupperware -kestityksiin, ei autokauppaan.

        Järkevään liiketoimintaan ilman moisia kikkailuja perustuva autoliiketoiminta toimii ja kauppa käy erinomaisesti, joten kikkailut sikseen!


    • onnistuupi

      Asiakkaan pitää vain tajuta ehdottaa auton toimitusta.

      • EiTodellakaanKikkaile

        "Asiakkaan pitää vain tajuta ehdottaa auton toimitusta. "

        Heh... vai niin. Ja vastaus on:
        Ei ole sitten sinulle tämä auto. Hyvää päivän jatkoa, ilman autoa tai höpsäytteleppäs jotain muuta autoliikettä autoa sinulle kotiin esittelemään! Moikka!


    • Taivaanrannanmaalareille

      Mielensä pahoittajat vielä ihmettelevät kun joku SANOO SUORAAN FAKTOJA JA PELKKÄÄ ASIAA, jonka mammanpoika kääntää ja vääntää huonoksi palveluksi ja itkee neitimäiseen tyyliinsä ja saa olkapäätä ja tukee krl:ta ja sitten POMMI RÄHJÄHTÄÄ SILMILLE kun hovioikeus PAKOTTAA maksamaan kaiken.

    • EI-koti-etä-tilimyynti

      Mielenvikaista myydä auto etämyyntinä.
      Mielenvikaista ostajan vedota "on tuota välimatkaakin, toimitatteko kotiin".

      Järkevää liiketoimintaa harjoittavat liikkeet myyvät itse omistamiaan autoja (ei asiakkaan lukuun/tilimyyntiautoja) ja vain liikkeen toimipaikalta käsin, auton asiakkaan itse noutaen (ei etä-/kotimyyntiä).

    • Kukintavallaantaaplaa

      Millähän keinoilla onnistuvat tuon kaupan perumisoikeuden kiertämään?
      Ei voi olla liiketaloudellisesti järkevää toimitella autoja ympäri Suomen ja noudella niitä takaisin jopa vuoden kuluttua, ilman että ostajan pitäisi kaupan perumista perustella mitenkään.

    • Pölötoimittajat

      Kauppalehden juopunut toimittajaharjoittelija sepittelee juttuja vieraantuneena tosielämästä.
      Autot ovat normaalisti tutustuttavissa sijaintipaikallaan tai luovutuksen yhteydessä, joten niihin ei sovelleta etämyynnin ehtoja. 14pv palautusoikeus ei koske tuotteita, joihin on tutustuttu luovutuksen yhteydessä. Autoja ei lähetellä postikapetteina ja kirjeinä.

    • Anonyymi

      Olen palauttanut kaksi auto takaisin,vikojen ja puuttuvien varusteiden vuoksi. Liikkeet eivät ole korjanneet tai muuttaneet myynti- ilmoitusta.,laittavat heti auton myyntiin vikoineen jotta saavat seuraavaa huijata. Kauppaavat ostoturvaa jota ei käytännössä tarvi kun liikkeellä vastuu edelleen jos viat esillä. Myyjät ei tiedä tai ovat tietämättömiä vioista,myyvät vain hieno tai siisti yksilö,tekniikasta eivät tiedä mitään.Kannattaa kysyä mitä sisältää 14 vrk. palautus,voi tulla isokin lasku. 0.25 senttiä km. jotka olet ajanut,mutta voivat vielä maksattaa auton pesut,vahaus ym. vaikka auto palautetaan siinä kunnossa kun sai pihaan tuotuna. Varokaa!!!

      • Anonyymi

        Ei niissä ehdoissa yleeensä mitään epäselvää ole, 14 pv.n aikana saa ajaa 100 km (ylikilometreistä joutuu maksamaan erikseen) ja jos auton palauttaa niin se pitää olla samassa kunnossa, eli pestynä ja puunattuna.

        Ja käytetty auto on käytetty auto, vikoja niissä voi olla eikä ne kaikki kuulu myyjän vastuulle.


    • Anonyymi

      Kohta on autoliikkeitä
      jotka eivät myy sähkiksiä .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      108
      9773
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      4982
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      67
      4768
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      6
      3251
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      9
      2451
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      106
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1496
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      53
      1451
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1414
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      65
      1331
    Aihe